Не 9-и, а 12 септември е денят Х за социалистите
Четирима останаха кандидатите на финалната права в първия пряк избор на лидер в БСП
12 септември ще се превърне в ден Х за БСП. Тогава партията за първи път в своята 130-годишна история ще има възможността да избере пряко лидера си. Не от конгрес, а с вота на всеки един от социалистите.
Три дни преди финалната права кандидатите останаха четирима, след като петият - Георги Тодоров, се отказа. “Прекият избор на теория може да изглежда много демократичен и представителен, но на практика при сегашните дадености не осигурява нито равнопоставеност на кандидатите, нито гаранции за честен вот”, обясни финансистът, който бе изненадата и новото лице на тази кампания.
Така в събота за гласовете на социалистите ще се борят настоящата лидерка Корнелия Нинова, заместникът ѝ Кирил Добрев и депутатите Красимир Янков и Валери Жаблянов. Последните двама излязоха във вторник с декларация, че се отказват от кампанията, но продължиха участието си в прекия избор.
“Бях готов да се откажа от лидерската битка, но ще играя докрай, защото БСП е моята партия, за мен хората в БСП са всичко. Без тях няма да имаме нито идеите, нито традициите за следващите поколения”, заяви пък Кирил Добрев на срещата дискусия с най-голямата червена организация - тази в София.
По време на кампанията опонентите на Нинова неведнъж отправяха към “Позитано” 20 обвинения за готвени манипулации. “Твърдението, че вотът ще бъде манипулиран, подправен, предрешен, е
обида към
партията, защото
изборите се
правят от
общинските
структури
на БСП”, отвърна им лидерката от Стара Загора във вторник. И разказа как при обиколките си в страната вижда желанието на партийците да използват правото да гласуват пряко. “Над 95% от всички, с които съм говорила, са благодарили за това, че им се дава за пръв път такава възможност, и настояват да упражнят това си право”, каза Нинова.
Право да гласуват за лидер имат всички социалисти, които са членове на партията към 31 декември 2019 г. (Как ще го правят - виж в наръчника по-долу.)
Червените избирателни списъци обаче се превърнаха в основен проблем. До днес -
ден преди самия
избор, никой в
БСП не знае
колко точно са
членовете на
партията,
които имат право да гласуват. Към 31 декември 2019 г. по данни на местните структури социалистите са били малко над 84 хиляди. Според шефа на червената ЦИК Емил Войнов към 17 август са били около 80 хил. Окончателната цифра обаче трябва да стане ясна днес, защото изтича срокът за заличаване от списъците на починалите, напусналите и отпадналите от началото на тази година до днешна дата.
На 1 септември трима от кандидатите - Янков, Жаблянов и Тодоров, поискаха с отворено писмо до Изпълнителното бюро, Националния съвет и Централната комисия по партиен избор списъците да бъдат обявени публично. В отговор Войнов обясни, че в ЦКПИ списъците са получени само в електронен вариант, но ги има в общинските и районните комисии и всеки желаещ може да ги види там.
Друг спорен момент се оказа въвеждането на
подвижните
секции за
гласуване,
предназначени за възрастни социалисти, които не могат да стигнат до най-близката секция. В същото писмо тримата кандидати поискаха те да бъдат премахнати, защото “не гарантират тайната на вота и допускат оказване на натиск върху партийните членове”. Те създават условия за фалшифициране на резултата поради невъзможност за никакъв контрол върху “пътуващите кутии”, смятат Янков, Жаблянов и Тодоров.
Обвиненията им бяха категорично отхвърлени от Войнов, който напомни, че подвижните секции са въведени с правилата, прети от Националния съвет. Как червената ЦИК ще гарантира честността на вота - виж в интервюто с шефа ѝ по-долу.
От това как три дни след култовия за червените 9 септември ще се проведе вотът и какви ще са резултатите от него, зависи доколко повратен ще е 12 септември и ще остане ли като денят Х в партийната история.
Емил Войнов, шеф на червената ЦИК:
Данните от вота трикратно ще се въвеждат, за да няма съмнения за точния резултат
Не вярвам конгресът да отмени прекия избор, дори той да е нередовен. Единственият вариант е НС да насрочи нова дата за вот
- Г-н Войнов, един от кандидатите за лидер - Георги Тодоров, се отказа от участие в надпреварата, това променя ли нещо?
- Не, това не променя изборния процес, бюлетините се разнасят по общините и ако има отказал се кандидат, избирателите просто няма да гласуват за него.
- Какво ще стане обаче, ако хората гласуват за Тодоров?
- Бюлетината ще се води за недействителна.
- Защо избирателните списъци се оказаха най-строго пазената тайна в тази кампания? Колко са членовете на БСП?
- Така са написани правилата, приети от Националния съвет - списъците са в районните и общинските комисии, а в централната са постъпили по електронната поща. Но общинските и районните комисии до изборния ден трябва да заличат всички починали, напуснали или отпаднали членове от началото на годината досега. Така че на 11 септември ще е ясна окончателната бройка.
- Казахте, че към 17 август социалистите са били около 80 хил.
- Точно така.
- Дали ще паднат много под тази цифра?
- Може би ще има по няколко заличени за всяка община, но не очаквам да паднат много под тази бройка.
- В хода на кампанията получихте не едно обвинение, че комисията работи за един кандидат и това е лидерката ви...
- Няма факти. С нищо ЦКПИ не е показала, че толерира един или друг кандидат. Всички са равнопоставени, в предизборната кампания сме определили равно време за достъп до телевизията и “Дума”, теглихме жребий за поредността на явяването. Агитационните материали, които ЦКПИ изготви и разпространи, са общи за всички кандидати - плакати и диплянка.
- Как ще гарантирате, че няма да има манипулации в деня на вота? Основните подозрения падат върху подвижните урни.
- Във всяка СИК има право да присъства застъпник на кандидат. Те имат право да съпровождат и подвижните избирателни кутии. А по време на придвижването върху отвора на кутията ще бъде залепена лента с подписите на членовете на СИК и на самите застъпници, така че при пристигането при следващия избирател застъпникът ще може да се убеди, че тя е непокътната. Всички кутии ще бъдат облепени от всички страни с тиксо, така че да няма никакъв достъп до тях.
А при преброяването на гласовете в ЦКПИ - при пристигане на всеки протокол на ОИК той веднага ще бъде ксерокопиран и всеки застъпник може да получи копие от него, за да е сигурен, че същите данни ще бъдат вкарани в изчислителния център.
Данните ще бъдат въведени трикратно - веднъж от електронните таблици, които ще получим по имейл от ОИК, втори път - оригиналните хартиени протоколи на ОИК, и трети път - секционните протоколи. Накрая трите въвеждания ще бъдат сравнени, за да се види дали някъде не е допусната техническа грешка. Така че няма да има съмнения за точния резултат.
- Ако вотът не е легитимен, защото не излязат да гласуват над 50%+1 от членовете, какво следва?
- Тогава Националният съвет би трябвало да насрочи нова дата за избор. Другият вариант е конгресът да промени устава. В последните години няколко пъти имаше предложения за промяна на тази точка от устава, но конгресът ги отхвърляше. Съмнявам се, че конгресът ще отмени прекия избор на председател, дори той да е нередовен. Единственият вариант е Националният съвет да насрочи нова дата за избор.
Наръчник за гласуване на социалиста
- Изборният ден започва в 7 ч сутринта и приключва в 19 часа.
- Всеки социалист удостоверява самоличността си пред изборната комисия с лична карта. Данните му се сверяват, вписва се в избирателния списък ЕГН-то му и тогава се допуска до вота.
- Гласуването се извършва с интегрална бюлетина, в която са посочени имената на всички кандидати по азбучен ред и поредният им номер в квадратче. Бюлетините са бели, от плътна хартия, с поредни номера и с полиграфическа защита. Имат надпис “Избор на председател на БСП” и логото на партията.
- Гласува се с поставянето на знак Х или V върху номера на избрания кандидат. Когато има вот с всякакви други знаци като букви, цифри или други знаци, бюлетината ще бъде обявявана за невалидна. Всеки има право да гласува само за един кандидат.
- Бюлетината се сгъва и се пуска в избирателната кутия, след което човек се подписва в избирателния списък.
- Ако избирателят сгреши, може да върне сгъната бюлетината и да получи нова, но веднъж. Сгрешените бюлетини се описват в протокола.
- Забранява се гласуване извън изборното помещение с изключение на случаите, когато е създадена подвижна избирателна секция. В кабината за гласуване не се разрешава присъствие на други лица освен гласуващия в момента. Изключение се прави само когато избирателят е с увреждане, което не му позволява да извърши сам необходимите действия при гласуването.