Георги Тодоров: Отказвам се от избора, но не и от БСП. Бих участвал във всеки честен вот с ясни правила
Георги Тодоров, който бе кандидат за лидер на БСП, се отказа от участието си в надпреварата. Обяви решението си по време на дискусия на кандидатите за председател пред столичните социалисти, организирана от лидера на БСП - София, Калоян Паргов късно във вторник.
Така на вота в събота отиват четирима - Корнелия Нинова, Кирил Добрев, Красимир Янков и Валери Жаблянов.
Не мога да продължа в кампания, която, вместо да реши проблемите, ги задълбочава, каза Тодоров в интервю за "24 часа".
- Г-н Тодоров, защо се отказахте от участието си в прекия избор за лидер на БСП?
- Със сигурност не от страх. Не и защото възприемам себе си като аутсайдер в тази кампания. Да, стартирах като такъв, но подходих сериозно в кампанията, независимо че винаги съм имал опасения за готовността на БСП да избира пряко председател. И за този месец се убедих, че тревогите ми са били оправдани. Проявиха се всички възможни дефекти.
Не се състоя нито един дебат с всички кандидати. Разединението в партията се задълбочи. Членове на централната комисия заеха страна в полза на един кандидат.
Броят на
имащите право
да гласуват
стана
най-пазената
тайна в БСП
Не е ясен бюджетът на кампанията.
Две седмици след вота отиваме на конгрес, за който за пръв път в историята на партията няма подготвени, обсъдени и приети от Националния съвет идеологически и програмни документи. Опитите да бъдат решени тези и много други проблеми чрез свикване на две заседания на НС на БСП бяха провалени умишлено.
На хората, които за този месец припознаха в мен алтернатива и които споделят представата ми за развитието на партията, държа да кажа - за мен участието в този избор не е на всяка цена. Това не е битката на живота ми.
Съжалявам, ако разочаровам някого, но не мога да продължа в кампания, която, вместо да реши проблемите, ги задълбочава. Знам кой съм, какво съм постигнал в живота, ценя и заставам зад всеки свой избор - правилен или грешен. И особено
много държа да
имам честен
отговор на всеки
въпрос, който
биха ми задали
децата ми
Нямам интерес към безсмислени “игри” и експерименти, такива преживяхме достатъчно. И нямам нужда от още доказателства, че с председател, избран по този начин, рискуваме наистина да се превърнем във вождистка партия. Това е абсолютно неприемливо за мен.
- Защо тогава въобще влязохте в играта?
- Защото съм убеден, че в настоящата ситуация БСП има нужда от ново лице и от нов начин на действие и управление. От единение, от това да дадем път на можещите и знаещите, да покажем, че сме различни, че сме истинската алтернатива. Защото съм оптимист по природа и се надявах да проявим разум, кампанията да протече по други правила. Да няма поводи и съмнение за готвени манипулации, да има дебати между кандидатите, състезание на идеи, диалог, от който всеки да обогати и коригира предизборната си програма. Една коректна, честна, равнопоставена кампания би могла да извади БСП от летаргията, в която изпадаме между два избора.
Отказвайки се от участие в избора, не се отказвам нито от партията, нито от принципите и убежденията си. Бих участвал във всеки честен вот с ясни правила и равнопоставени кандидати.
- Подписахте писмо избирателните списъци да са публични. От ЦИК обясниха, че ги има в комисиите по места. Къде е спорът?
- Спорът е в доверието. За съжаление, през последните месеци доверието вътре в партията е на тревожно ниско ниво. В писмото поставяме множество въпроси и опасения за хода на кампанията. И съвсем не става дума за огласяване на списъци, а за това да е ясно колко са избирателите, в колко секции ще се гласува и къде ще са те.
Как да сме спокойни за чесността на вота, като от 31 декември, когато са били 84 000 членове, до днес се чуха какви ли не числа. На 8 септември великодушно ни изпратиха списъка с избирателните секции. Как се организират 1000 застъпници 3 дни преди вота?
- Казахте, че в събота ще отидете за гъби и няма да гласувате. Ако повечето постъпят като вас и вотът се провали заради ниска активност, какво следва?
- Има няколко възможни уставни варианта. Няма да коментирам
опитите на някои
другари да
тълкуват устава
и правилата,
които те са изготвили. Във всички случаи няма да е възможно продължаване на този избор под каквато и да е форма.
На 26 септември предстои заседание на най-висшия орган на партията - конгреса. Там могат да бъдат взети всякакви решения - от промяна в устава до избор на временен председател и насрочване на нов избор. Да не забравяме, че в момента имаме председател на Националния съвет с изтекъл мандат, избран от конгреса, а не председател на партията по новия устав. Възможно е и конгресът да не вземе решение по казуса и тогава новоизбраният Национален съвет ще трябва да вземе решение за провеждане на нов избор с нова централна комисия и може би нови правила.