Епископска резиденция, просъществувала 5 века разкриха на Перперикон
Епископска резиденция от времето на Юстиниян Велики, просъществувала 5 века разкри по време на археологическите разкопки на Перперикон това лято проф. Николай Овчаров и екипа му. Новите структури са намират на запад от откритата преди 4 години 40-метрова трикорабна базилика от 6 век, която е най-голямата в Родопите от този период.
"Успяхме да разкрием 3 сгради, които са използвани от 6 до 11 век. Входовете на всички тях са насочени към базиликата", разказа проф. Овчаров. Най-внушителен е изсечен в скалите кръгъл мавзолей-ротонда с диаметър 7 метра, който вероятно е използван за епископска гробница. Втората разкрита сграда вероятно е била с жилищен характер. От нея е запазен приземния етаж, който е използван като склад, защото в скалите има изсечено място за питоси и други съдове, в които са се съхранявали храни и вино. Последната разкрита сграда е използвана за съхранение на богослужебни одежди и църковна утвар. В останките от нея археолозите са открили бронзово звънче, което вероятно е било част от украса на предмет, свързан с религиозни обреди.
"В гората край разгритите обекти се виждат части от други сгради. Вероятно резиденцията се е развивала в тази посока. Този участък ще бъде проучен следващото лято", обясни археологът. При тазгодишните разкопки са открити около 150 артефакта. Около 100 са монетите. Те са от различни периоди - от 6 до 11 век.
"Не открихме монети единствено от 8-ми век, когато във Византийската империя е била в икономическа криза", каза още проф. Овчаров. Според него интерес представлява монета с образа на император Роман Лакапин, който е властвал по времето на Симеон Велики. Монетата е сечена през 9 век и е носела образа на друг император, но по-късно върху нея е отпечатан образа на Роман.