Ценни римски мозайки от IV век изскочиха в центъра на Пловдив (Видео, снимки)
Археолозите са намерили стотина старинни монети и средновековен некропол
Красиви римски мозайки от IV-VI век сл. Хр. разкри екипът на археолога Здравка Коркутова в центъра на Пловдив. Находката изникнала на строеж на ул „Ал. Пушкин“ недалеч от Източната порта.
“При проучванията се натъкнахме на богата късноантична частна къща.
Проучили сме само три помещения. Не успяхме да изследваме цялата сграда, тъй като тя попада и под съседните имоти“, съобщи пред „24 часа“ Здравка Коркутова.
Разкрити са две стаи с мозайки. Едната от 20 кв м. е изцяло запазена, а другата само частично. „Мозайките са много ценни, но не са уникални и неповторими. Имаме и други подобни от същия период на Филипополис“, допълни археологът.
Новооткритите мозайки са създадени по същото време като ценните образци от Голямата и Малката базилики и къща „Ейрене“, с които Пловдив кандидатства за листата на ЮНЕСКО.
Макар и не така импозантни, те са направени с майсторлък от камъчета, споени с хоросан.
Сградата е с дълбока основа – 1,5 метра под земята. За да е толкова здрава основата, вероятно е сградата е била висока поне два етажа, предполага Коркутова.
Археолозите са открили и стотина монети от различни периоди - IV-VI век и XII-XIV век.
Самото здание е било разрушено в края на шестото столетие при голям пожар. По това време са били разрушени и известните базилики други късноантични сгради в този район.
През XI век на мястото на къщата се е образувал некропол. Намерени са 14 скелета, погребани по християнски. Стъклена гривна и бронзов пръстен са намерили археолозите при дамските погребения.
Откритията са направени при спасителни разкопки, след като инвеститорът Георги Градански е сключил договор с Археологическия музей и е финансирал проучванията.
Предстои в четвъртък комисия от Министерството на културата да приеме обекта и да даде предписания за съхраняването и реставрирането на находките.