Община „Марица“ пуска първата пречиствателна станция за питейна вода
Построиха детска градина, кметство и младежки дом, ремонтират ударно улици
Първата пречиствателна станция за питейна вода в Пловдивска област бе изградена тази година в с. Граф Игнатиево, което е в община „Марица“. Построяването на съоръжението е част от мащабния проект за рехабилитация и реконструкция на В и К мрежата в населеното място. В него са включени подмяна на водопроводни тръби с обща дължина 32 705 м и асфалтиране на ул. „Христо Ботев“ - най-дългата в Граф Игнатиево. Финансирането в размер на 5 565 015 лева е по европейската програма за развитие на селските райони през Държавен фонд „Земеделие”.
„Пътят, който извървяхме , за да стане този проект реалност, беше дълъг. Цели
2 години къртовски труд.
Всяка стъпка беше съгласувана с ДФ „Земеделие“, коментира кметът на „Марица“ Димитър Иванов.
Проектът е бил класиран на първо място от 94, подадени от други общини, и е сочен като пример за успешно партньорство на местната и държавната власт. По идея на Иванов в него се залага и пречиствателна станция в селото, тъй като досега качеството на водата е било лошо. Проблемът се решава с пускането й.
Другите ефекти от проекта ще бъдат подобряване на водоснабдяването в Граф Игнатиево, намаляване на авариите и загубите от течове и икономия на пари за поддръжка на мрежата.
Вече се работи и по полагане на нова на настилка на ул. „Христо Ботев“ .
„Ръководството на община „Марица“ сбъдна 40-годишна мечта улицата да е асфалтирана открай докрай. Тя е стратегическа, тъй като една трета от трафика минава през нея“, посочи Нестор Чочев, кмет на Граф Игнатиево. Дължината на отсечката е близо километър.
Кметът на „Марица“ Димитър Иванов посочва, че изпълнява обещанието си, дадено в началото на третия мандат – през следващите 4 години да фокусира усилията си върху
инфраструктурата на 19-те села
в общината. В тази връзка се изпълнява още един голям европейски проект за цялостен ремонт на 2 дълги улици в Труд и основна в Рогош.
Отделно в момента се ремонтира уличната мрежа в 13 населени места с отпуснатите от кабинета 1, 8 млн. лева. Предвижда се „Марица“ да направи дъждоприемна канализация в 5 села, като за целта ще похарчи собствени средства.
„Пандемията не попречи на изпълнението на планираните дейности за тази година. Детската градина в Калековец за 4 групи, която струваше 1, 2 млн. лева на общината, е готова“, казва Иванов. Предстои да започне строителството на нова и в Радиново. Ръководство на „Марица“ смята да вдигне догодина забавачка в Бенковски. Там има много нови жители, тъй като пловдивчани си купуват къщи и се преместват да живеят в селото.
През предишни два мандата са построени още 8 нови детски градини по типов проект на общината, който може да се използва за 2, 3 и 4 групи. Едно от детските заведения е изградено с помощта на държавата, а другото е по европейски проект.
За най-малките жители на 19-те населени места има модерни площадки за игра. В момента се изграждат още пет заедно с беседки за родителите, правят се и 7 спортни игрища.
Училищата са реновирани
с изключение на две – в Граф Игнатиево и във Войводиново. За първото е подаден проекти за финансиране в министерството на образованието и се очаква да бъдат отпуснати средства. За второто ще се търси друго финансиране.
Въпреки кризата с коронавируса е завършено новото кметство в Трилистник. „Жителите се радват много на придобивката. И служителите са доволни да работят в просторни и чисти канцеларии“, не крие кметът Мирчо Петров.
До края на тази година ще е готово и кметството в Желязно.
В Крислово пък се радват на младежки дом. Официалното му откриване ще е на 8 септември.
В Ясно поле пред пускане в експлоатация е
компостиращата инсталация,
която ще преработва растителните отпадъци от всичките села в „Марица“. В момента хората хвърлят тези отпадъци в кофите за битова смет, а така се натоварва местния бюджет с високи такси за депото в Цалапица.
„Разходите ни за него са над половин милион лева годишно. Със задействането на инсталацията ще намалеят наполовина“, пресметнал е Димитър Иванов. По думите му тя е с капацитет 6200 т на година. Технологията е безвредна, една от най-добрите в света. Крайният продукт ще е тор, който общината ще продава. Вече е купена нужната техника – трактори, челни товарачи, камиони, за извозване на зеления отпадък. Това ще става по график, утвърден от общината.
Приоритет е енергоспестяващо осветление
във всичките ни населени места. „В седем от тях има – със собствени средства поставихме икономични лампи. Разходите за ток намаляха с 37%. За останалите села сме подали проект за финансиране в Норвежкия фонд“, посочва Иванов. Ако общината получи исканите 1, 2 млн. лева, ще спестява около 400 000 лв. годишно за улично осветление.
„Марица“ става все по-привлекателна, тъй като създава добри условия за живот и работа. На нейна територия се намират най-големите заводи на български и чужди инвеститори. В пандемията жителите на общината се увеличиха с 3000 души, които се преместиха в нашите села“, твърдят съветници.