Десетки бебета от сурогатни майки в Украйна чакаха в хотел биологичните си родители, блокирани от пандемията

01.09.2020 23:15 Павлина Трифонова
Аржентинците Хосе Перес и Флавия Лаворино от Буенос Айрес се радват на първата си среща със сина си Мануел, роден от сурогатна майка в Украйна. СНИМКИ: РОЙТЕРС
Медсестра и бебета чакат в хотела на BioTexCom в Киев.
Медицинска сестра носи новородено на церемония по предаване на бебета на родителите им в хотел в Киев, след като карантината заради коронавируса забави вземането им.

- Проспериращ бизнес– украинки раждат деца на двойки от цял свят срещу 15 000 евро

- От услугата се възползват и български семейства

Бен и Аби Розенберг се срещат в еврейски сайт за запознанства. Бързо осъзнават, че се харесват, и на 38 г. се женят в Ню Йорк, където живеят. Следващата стъпка е раждане на бебе, но Аби има здравословни проблеми, които ѝ пречат да зачене.

След години на неуспешни инвитро процедури и безкрайни посещения при лекари се насочват към опит със сурогатна майка. Цената от 100 000 долара обаче се оказва непосилна за тях. Тогава сестрата на техен приятел се съгласява да износи бебето им само за 20 хил. долара, но и двата опита да забременее с изкуствено оплодена от Аби и Бен яйцеклетка са неуспешни.

Тогава те научават, че в Украйна могат да намерят сурогатна майка за двойно по-ниска цена от исканата от американски клиники. Присъединяват се във фейсбук група на двойки, които са минали по този път, и няколко месеца по-късно стават клиенти на украинската репродуктивна агенция “Нова надежда”. Свързват ги с 30-годишна жена, която е готова да роди тяхното бебе. Тя живее извън столицата Киев и това ще е втора нейна бременност по поръчка на агенцията.

В края на август 2019 г. сурогатната майка вече носи тяхното момиченце, което по-късно решават да нарекат Одеса. Двете жени стават приятелки във фейсбук. Разменят си снимки на своите котки и майки, които са починали наскоро. Планирано е Одеса да се роди на 24 април и биологичните ѝ родители да присъстват, но заради коронавирусната епидемия полетите са спрени и границите на Украйна затворени. Аби губи работата си в Ню Йорк, но не и надеждата да вземе своето дете, което вече се е появило на бял свят в Киев без тях с Бен.

То е едно от десетките бебета, които са събрани в залата на хотел в украинската столица и са поверени на грижите на няколко медицински сестри, докато родителите им успеят да дойдат.

Клип как те се

дерат от рев, без

да има кой да ги

гушне и успокои,

предизвика вълна от възмущение в цял свят. Оказа се, че той е направен от международната компания BioTexCom и пуснат в ютюб с цел да успокои родителите им, че за новородените се полагат добри грижи. 

Във видеото администратор на хотела уверява, че медицински сестри са денонощно до бебетата. Хранят ги, къпят ги и ги изнасят за известно време на открито, докато родителите им от Америка, Италия, Испания, Великобритания, Китай, Франция, Германия, България, Румъния, Австрия, Мексико и Португалия успеят да дойдат да ги вземат.

Събирането им в хотел се наложило, тъй като според украинското законодателство здрави новородени могат да останат в болница само за 28 дни, а и се оказва, че предстоят още много раждания на сурогатни бебета.

Пред списание “Ню Йоркър” Бен и Аби разказват как заради часовата разлика са се редували да не спят през нощите, за да могат да се обаждат в различни институции в Украйна, за да получат разрешение да пристигнат в страната. Навсякъде удрят на камък. Чрез изпаднали в същото положение родители се свързват с австралиеца Сам Евърингам, който е представител на неправителствена организация, занимаваща се с международно сурогатство.

Обикновено той организира конференции по въпроса, но през последните месеци се е специализирал като пътнически агент, който помага на около 90 семейства да приберат новородените си от Украйна, САЩ, Грузия, Канада, Мексико и Колумбия. По негов съвет Розенберг летят до Беларус, където няма мерки срещу коронавируса. Минават беларуско-украинската граница пеша и след това продължават с такси към Киев.

Това пътуване им струва 2000 долара, което е малка част от 75-те хиляди долара, носени от Бен. С част от тях плащат на жената, износила тяхното момиченце, и на клиниката, извършила инвитро процедурата. След като изкарват 14-дневна карантина в хотел в Киев, те успяват да прегърнат за първи път своята Одеса и 10 дни по-късно да отпътуват с нея към САЩ с един от първите разрешени полети. В него е и още един американец със своето новородено.

Украинският омбудсман Людмила Денисова, която активно помага на десетки чужденци да си вземат бебетата, коментира, че случилото се по време на епидемията е разкрило колко голяма всъщност е станала сурогатната индустрия в страната през последните 10 г. В Украйна работят около 50 клиники и агенции, предлагащи сурогатно раждане, което е забранено на много места по света, включително в България.

През последните години все повече украинки се съгласяват да дадат живот на чужди деца срещу заплащане заради икономическите проблеми в страната. Цените на услугата варират от 40 хил. до 60 хил. евро, като сурогатната майка получава едва около 15 хил. евро от тях.

Алина Стахорска е една от около 1500-те украинки, родили бебе на чужденци през миналата година. За 32-годишната жена от Харков

това е трета

поръчана

бременност. Има

и две свои деца

Когато е на 21 г., за първи път ражда бебе за двойка от Нидерландия, след това за семейства от Германия и Индия. “Честно казано, не съм отишла в клиниката като Майка Тереза, за да помагам на бездетни двойки. На първо място исках да спечеля пари”, признава Стахорска пред “Дойче веле”. Решава се да стане сурогатна майка, когато се разделя с бащата на първия си син. Изгубила е работата си на продавачка и няма с какво да си плаща наема. Последно ражда чуждо бебе, след като е имала свое от новия си съпруг. Отново го прави за пари, тъй като той е шлосер и не получава редовно заплата.

Казва, че изпитва

различни чувства

към чуждите деца,

които износва, но се отнася “грижливо, както се полага”. По време на бремеността не пуши, не пие, не прави секс и се храни пълноценно, каквито са условията по договор. 

Сурогатното майчинство става все по-популярно заради напредването на репродуктивните технологии, приемането на закони, ограничаващи осиновяванията, даването на право на гей двойки да имат собствени деца и факта, че жените в развитите държави се решават на майчинство чак след 30 г., когато забременяването започва да става проблем. САЩ са една от големите дестинации за такива услуги, но заради твърде високите цени държави като Украйна, Русия и Грузия набират популярност напоследък.

Коронавирусната криза обаче показа колко трудно чужди граждани могат да проникнат в тях в извънредна ситуация. Някои дори още не са успели да го сторят и

биологичните им

деца са поверени

на грижите на

медицински сестри

и бавачки, тъй като правилото е, че сурогатната майка веднага трябва да бъде отделена от новороденото, за да не изграждат емоционална връзка помежду си. Скандалът с десетките плачещи самотни бебета в Украйна вероятно ще нанесе сериозни щети на бизнеса поне за известно време, също както стана през 2011 г.

Тогава италианска двойка трябваше да даде за осиновяване роденото си от сурогатна майка в Украйна бебе, след като ДНК тест не доказа, че мъжът е негов генетичен баща, което е задължително условия в Италия то да бъде признато за дете на семейството.

От клиниката, извършила инвитро процедурата, обясниха, че вероятно е станала грешка при оплождането на ембриона и е използвана сперма от друг мъж. Случилото се обаче накара и други държави да не приемат резултати от ДНК тестове от Украйна, а само такива, извършени в европейски лаборатории.

Това доведе до проблем за около 20 испански семейства, чиито родени в Киев деца получиха отказ да бъдат регистрирани като испански граждани в консулството на страната в украинската столица. Те трябваше да правят нови ДНК тестове, за да получат документ, че бебетата са техни и могат да ги отведат в Испания.

Други от От страната и света

Лондон: Руски хакери се готвят да оставят милиони без ток

Вече е имало кибератаки срещу няколко британски общини Русия подготвя серия от кибератаки срещу Обединеното кралство и други съюзнически държави, които да доведат до оставането на милиони хора без

“Искам да имаме по-близки отношения”: украинка се оплака от посланика ни в Киев Николай Ненчев (Обзор)

Правил ли е временно изпълняващият длъжността посланик на България в Киев Николай Ненчев неприлични предложения на бившата преводачка в мисията Олга Хвостенко - това разследва в момента

Габриел Вълков отново начело на младите в БСП

„Времето на младите в политиката дойде!" – заяви най-младият депутат от БСП Най-младият соцдепутат - Габриел Вълков, ще е отново начело на Младежкото обединение на БСП

Служителите на "Фолксваген" в германския град Оснабрюк не виждат "план за бъдещето"

Преди 15 години Карлос Олива участва в производството на първите автомобили в завода на "Фолксваген" (Volkswagen) в Оснабрюк, Западна Германия, информира Франс прес

Тийнеиджъри набиха мъж в столичен мол

Група тийнеиджъри са на или мъж в столичен мол, научи "24 часа". Нападението е станало преди минути в квартал "Манастирски ливади". В момента полиция отива към мястото

>