Най-малко 2600 лв. ще трябват за работа в британски ферми от догодина
За получаване на временен статут работодатели призовават да се дойде поне за ден на Острова до 31.XII.
Българите, които искат да се трудят в английски ферми догодина, трябва да разполагат с най-малко 1189 паунда, или 2600 лв. Това стана ясно от разяснения на представители на британски фермерски организации, които са сериозно разтревожени, че предложената от британското правителство визова система ще ги лиши от много от източноевропейските им работници.
Тя предвижда чужденците да бъдат оценявани със 70 точки на базата на различни критерии, сред които ниво на заплащане, владеене на английски език и договор с работодател, за да получат трудова виза, която заради Брекзит вече ще се изисква и от европейски граждани.
Тъй като британските власти се стремят да допускат само квалифицирани и търсени работници, кандидатите ще
трябва да доказват,
че ще изкарват
поне 25 600 паунда
на година,
което за трудещите се само няколко месеца в английски ферми чужденци е непосилна сума. Може да им се даде виза и срещу 20 480 паунда възнаграждение, но при това положение работодателят ще е необходимо да доказва, че за работата им не е имало местни кандидати.
Затова фермерските организации смятат, че на практика селскостопанските работници няма да могат да идват във Великобритания чрез новата визова точкова система от следващата година. Още повече че нито една от позициите, на която се трудят, не е включена в списъка на търсените професии, за които ще се дават визи. Изискването за добро владеене на английски език също ще бъде бариера за много от сезонните работници, тъй като ще се доказва чрез тест.
“Съвкупността от тези фактори показва, че схемата не е подходяща за нуждите на селското стопанство. Разходите за кандидатстване за виза също са обезсърчаващи, тъй като става въпрос за
такси от порядъка
на стотици и дори
хиляди паунди”,
казва Рейчъл Чеймбърс, съветничка по заетостта в Националния фермерски съюз. Освен това работниците трябва да доказват, че притежават в банкова сметка достатъчно средства, за да се издържат, докато са в Обединеното кралство.
“Визата за сезонни работници не е особено атрактивна за граждани на ЕС, които досега влизаха свободно и безплатно във Великобритания. Според новата схема те трябва да платят 244 паунда, за да кандидатстват и да останат в страната само 6 месеца. Освен това се изисква да докажат, че са имали 945 паунда в банковата си сметка през последните 90 дни, преди да са кандидатствали за трудово разрешително, или да представят спонсорско споразумение с бъдещия си работодател за издръжка”, казва Алис Уилямс, адвокат по заетост и имиграционни проблеми.
Фермерите очакват от правителството да обяви дали
пилотната схема за
сезонни работници,
която тази година бе
разширена от 2500 на
10 000 разрешителни,
ще стане постоянна. Надеждите им са, че това ще се случи и тя ще важи и за граждани от ЕС.
Според експерти кандидатстването за нея обаче трябва да стане по-евтино и лесно и да се даде възможност на европейците да влизат във Великобритания и по схемата за младежка мобилност. Тя дава право на хора между 18 и 30 г. от редица държави, сред които Австралия, Япония и Монако, да работят и живеят в Обединеното кралство за две години. Те обаче трябва
да покажат, че
имат спестявания
от поне 1890 паунда,
и също да платят 244 паунда за виза, както и имиграционна такса за включване в британското здравеопазване от 600 паунда.
“През последните години 98% от сезонните работници идват от източноевропейски страни като България и Румъния. Имаме разумен брой от тях, които вече живеят тук, изградили са си общност и смятат да останат постоянно тук, но само това не е достатъчно и очакваме да има сериозен недостиг на работна ръка”, казва Ник Марстън, председател на “Бритиш самър фрутс”.
По време на пандемията организацията започнала инициатива за привличане на безработни англичани в селското стопанство, след като стана ясно, че част от сезонните чужди работници няма да дойдат това лято на Острова. Оказа се обаче, че твърде малко британци излязоха на полето, а и
тяхната
производителност е
два пъти по-малка
от тази на
българските
и румънските им колеги.
Затова британските фермери призовават източноевропейските си работници да дойдат поне за ден до края на годината във Великобритания, за да си направят адресна регистрация и банкова сметка, което ще им позволи да кандидатстват за временен статут за уседналост.
Той е безплатен и с него ще могат да влизат свободно в страната през следващите 5 години. Крайният срок за получаването му е 31 юни 2021 г., но право да кандидатстват за него ще имат само европейците, които се намират на Острова преди 31 декември тази година.