Манолова отива на избори като царя – с регистрация на малки партии. Прави партньорска мрежа и граждански листи (Обзор)
Ще издига за депутати млади, хора от протестите и експерти
Като царя ще се яви на парламентарните избори догодина Мая Манолова. Тя няма да прави партия, а широко анти-Борисов обединение от неправителствени организации, партии извън статуквото, граждански сдружения и инициативни комитети, както и отделни граждани. За да изпълни закона и да се регистрира за вота обаче, ще трябва да използва регистрацията на една или повече от партиите в обединението. По същия начин през 2001 г. НДСВ влезе в парламента с регистрацията на “Оборище” и Партията на българските жени.
Обединението ще е като партньорска мрежа, в чиято основа ще е гражданската платформа “Изправи се.БГ”, създадена от Манолова, след като миналата есен загуби изборите за кмет на София.
Димитър Делчев от “Движение България на гражданите” на Меглена Кунева, Николай Цонев от “Нова алтернатива”, Татяна Дончева от “Движение 21”, Настимир Ананиев от ВОЛТ, Минчо Спасов, бившият общински съветник Войслав Тодоров, Никола Вапцаров, майки от “Системата ни убива”, о.р. ген. Димитър Шивиков се събраха в понеделник на столичния пл. “Славейков” за обявяването на политическите планове на Мая Манолова. Дойде и съпругът ѝ Ангел Найденов.
Настояваме за рестарт на държавата от самото начало, но той е възможен само след незабавна оставка на Борисов и честни избори с машинно гласуване, заяви Манолова.
“Изправи се.БГ” ще бъде отворен формат, всеки член ще е равнопоставен и автономен, но всички ще се обединят около меморандум за демонтиране и ревизия на едноличната власт, обясни Манолова. В документа са разписани 7 цели, сред които и увеличаване на доходите чрез минимална месечна ставка, така че минимумът на месец да стигне 1000 лв., а средната заплата - 2000 лв., увеличаване на пенсиите, справедливи социални плащания. Обещава и пълна ревизия на властта на Борисов. Дълбока съдебна реформа, гаранции за чиста природа, достъпно здравеопазване без кешови плащания в системата, безплатен интернет и таблет за всеки ученик, защита на гражданите от монополите са другите точки в меморандума.
Ще сформираме граждански листи, в които ще заложим на млади хора, на хора от протестите, на естествени лидери и хора с кауза, на доказани експерти, обясни Манолова. Няма да позволим финансови групировки да си поставят свои хора начело на листите, зарече се тя. Платформата ѝ ще иска и промяна на конституцията в тази посока - не само партиите, но и граждански комитети да могат да регистрират кандидатски листи.
Финансирането на мрежата ще става с дарения от отделни граждани, които ще се правят към банкова сметка. Няма да търсим подкрепа от крупния бизнес, категорична бе Манолова.