При хипертония Арника може да предпази от инсулт

13.05.2020 12:41
Д-р Райна Сивова, специалист по кардиология и вътрешни болести

Интервю с д-р Райна Сивова, специалист по кардиология и вътрешни болести, болница „Сердика“, София

- Повишена нервност, напрежение и тревожност, безсъние, резки промени на кръвното налягане... Наблюдава ли се повишаване на тези оплаквания сред пациентите?

- В настоящата ситуация на пандемия е нормално хората да са по-изнервени от обичайното и да се наблюдават подобни отклонения. За съжаление виждам как повечето пациенти се лутат между двете крайности – или обръщат много малко, или никакво внимание на протекцията, дори напълно отричат съществуването на коронавируса, или обратното – развиват хипохондрично поведение и гледат да се презастраховат по всички възможни начини. И двете крайности не са полезни. Човек трябва винаги да е разумен в грижата за себе си. Не може да се храним с токсични продукти (заради начина им на производство), да не се грижим за съдова протекция, за детоксикация на организма при нужда, и да очакваме да сме здрави.

- Защо са толкова важни съдовата протекция и детоксикацията?

- Заради начина ни на живот – например, един забързан човек, който дъх не може да си поеме през деня и вместо да хапне нещо здравословно кара на кафета, шоколади и газирани напитки по цял ден, повярвайте ми няма как да бъде здрав. И много от хората живеят точно по този начин. За всички тях едно лекарство като би било изключително полезно, тъй като детоксикира черния дроб и ще помогне за овладяването на цялата тази забързаност и нервност.

А що се отнася до съдовата протекция, днес тя е по-важна отвсякога. Наблюденията на засегнатите от COVID-19 показват чести случаи на хипертония, наднормено тегло, атеросклероза, диабет и др. Всички тези рискови фактори имат нещо общо помежду си - нарушеното функциониране на ендотелните клетки (клетките, които тапицират вътрешната страна кръвоносните съдове). В същото време коронавирусът заразява не само клетките на белия дроб, но нанася тежки поражения именно на ендотелните клетки на малките кръвоносни съдове. Функционирането им се влошава, появяват се тромбози и усложненията може да доведат до летален изход.

В този смисъл е важно да се погрижим за здравето на кръвоносните съдове и като превенция на усложнения от COVID-19, и поради факта, че сърдечно-съдовите заболявания продължават да са най-честата причина за смъртност в световен мащаб.

Всеки втори у нас е застрашен от поява на сърдечно-съдови проблеми, което можем лесно да избегнем. Достатъчно е да елиминираме вредни навици като пpe?oмepнa yпoтpeбa нa aл?oxoл, тютюнопушене, обездвижване и т.н. Успоредно с това всеки един пациент може да се погрижи ефективно за съдовото си здраве с .

Арника е изключителен медикамент с доказано действие при съдова патология. Осигурява протекция на всички съдове в организма. Задължителна е за всеки хипертоник, както и при исхемична болест на сърцето. Може да предпази от хеморагичен инсулт при млади хора с хипертония, помага и при случаи на оперирани пациенти след инсулт за укрепване на съдовете, за да няма тромбоза и т.н.

.

Тази програма за съдова протекция може да се изпълнява 5-6 месеца и отдавна наблюдавам добрия й ефект върху съдовата система при моите пациенти. Подобрява се преносът на кислород и хранителни вещества с кръвта, предпазваме се от съсирване, образуване на плаки и тромби, влошаване при разширени вени, хипертония и др.

- За хората със сърдечно-съдови заболявания и другите рискови групи тази есен и зима ще бъдат голямо предизвикателство. Какви са Вашите препоръки към тях?

- При сърдечно-съдови проблеми е особено важна добрата грижа за имунитета. Организмът на хронично болните, който се бори с висок холестерол, кръвно или аритмия, сега ще трябва да се справя и със сезонните вирусни причинители на болести, и със заплахата от новия коронавирус. Отново мога да препоръчам Шуслеровата терапия, която дава големи възможности на пациентите със сърдечно-съдови проблеми. , който подобрява имунния отговор. Приемът е 3 пъти по 2 табл. от сол №3 и 3 пъти по 1 табл. от Инфлуцид дневно, за 1 месец.

За добрия имунитет е много важен и начинът на хранене. Не пропускайте хранене, това влияе на имунитета, освен това няма да ви помогне да отслабнете. За междинни закуски избирайте сурови ядки или плод. Не се лишавайте от качествено месо, не препоръчвам консумация на обезмаслени млека. Домашните туршии с ферментирали зеленчуци са полезни, защото доставят пробиотици на организма, но готовите консервирани храни трябва да се избягват. Консервантите блокират изчистването на отпадните вещества в организма, влияят на правилното функциониране на черния дроб и бъбреците. И ако сте здрави и имате нормална обмяна, не използвайте изкуствени подсладители.

Други от От страната и света

И леки вербални подхлъзвания тежко чупят професионалния успех

Има коварни фрази, с които несъзнателно отблъсквате събеседниците си "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие

Радев връща на масата за преговори партиите, не иска нов вот и нов главен прокурор

Мълчание след отсрочката от президента за мандата, никой от политическите централи още не споменава избори Правната комисия приема днес промените, които да спрат Сарафов - индикация

Нова система за обработка на 2400 багажа на час ще монтира летище София

Новото оборудване за обработка на багаж вече е доставено на летище София, съобщиха на своята фейсбук страница от столичния аеропорт.  Седем камиона със системата за обработка на багажа (BHS)

Армията си иска парите – при война се инвестира в хората и в боеспособност (Обзор)

Така президентът защити по-високите възнаграждения и модернизация Генералската заплата ще гони 7000 лв., войниците ще вземат 2300 Военните да получат обещаното увеличение на заплатите от 1 януари и

Дилър опита да глътне пликче с дрога, заплаха пръста на полицай

Дилър опита да глътне пликче с наркотици, а при ареста си ухапа пръста на полицай. Криминалисти н е пострадал сериозно. Той опитал да провери мъжа тази вечер в района на мола на бул. "Стамболийски"

>