Криза за юристи в парламента - едва 26-има са в този мандат

28.08.2020 12:40 Лиляна Клисурова
С шампанско бе ознаменувано приемането на конституцията от 7-ото ВНС през 1990 г.
Три известни юристки - Екатерина Михайлова, Камелия Касабова и Анелия Мингова, които бяха част от 41-ото НС. СНИМКИ: “24 ЧАСА”

В този мандат експертите по право са най-малко в сравнение с всички други парламенти от 1990 г. насам

70 са били юристите в 7-ото ВНС - мажоритарният вот праща атрактивни имена, не експерти

Едва 26 са юристите в този парламент.

Толкова преброи “24 часа” сред посочените от депутатите професии към биографиите им на сайта на Народното събрание.

Това показва остра криза на юридически кадри, особено след като правосъдният министър Данаил Кирилов подаде оставка. При това не само в управляващата група, а във всички, включително БСП, известна досега с остри адвокатски езици.

Юридическата криза сред политиците се очертава да е още по-остра с оглед на готвените промени в конституцията. Интересно е дали при избори за Велико народно събрание в него ще влязат много добри правни специалисти - така нужни за изработването на качествени закони?

Ако погледнем назад към 7-ото ВНС през 1990 г. обаче, ще видим, че от общо 400 депутати юристите са били едва 70. За сравнение - почти толкова са били и инженерите (69 на брой). Най-много юристи тогава е имало в групата на левицата - 34, сред които не само адвокати, но и съдии и прокурори. В СДС са били 24, от БЗНС - 5, и 4-ма от ДПС. Правни експерти е имало и сред по-малките групи и независимите велики депутати.

Но пък мажоритарният вот вкара във великия парламент и много цветни фигури - музиканти и артисти като Кирил Маричков и Тодор Колев, писателя Йордан Радичков, поетесата Леда Милева, художника Светлин Русев, космонавта Георги Иванов, Старозагорския митрополит Панкратий, философи, журналисти и др. Няма логика да се мисли, че при гласуване за личности сега ще е по-различно.

А какви мощни юридически групи от всички цветове имаше в предишни мандати на парламента! В законодателните архиви остават имената на десните Екатерина Михайлова, Стефан Савов и Йордан Соколов, на червените Гиньо Ганев, Любен Корнезов, Янаки Стоилов, Михаил Миков и Татяна Дончева. На мощното юридическо лоби по времето на царя - Огнян Герджиков, Пламен Панайотов, Даниел Вълчев, Борислав Ралчев, Владимир Дончев, Анелия Мингова. Дори на Искра Фидосова от първия мандат на ГЕРБ.

Проверихме и какво показва статистиката за юристите в парламентите през годините.

Най-много правни експерти е имало в 36-ото народно събрание - 64-ма. В групата на СДС тогава се открояват имената на Снежана Ботушарова, Стоян Ганев, Стефан Савов, Александър Праматарски, Илко Ескенази, Васил Гоцев. От червените банки техни законодателни конкуренти са били Янаки Стоилов, Чавдар Кюранов, Велко Вълканов, Нора Ананиева, Георги Близнашки.

В 39-ото НС юристите са 51, като по-голямата част от тях - 30, са в групата на НДСВ. Червените тогава са 11, в ОДС са четирима, а в ДПС - 2-ма.

Много мощна е юридическата група и в 40-ото НС, където 62-ма, или 1/4 от всички депутати, са такива. В последните 3 мандата юристите са средно около 44-ма от общо 240 депутати. (Виж графиката.)

Докато в настоящия парламент бройката на правните експерти спада двойно. Всъщност

44-ото НС е

първото от

много мандати

насам, в

ръководството

на което няма

нито един юрист

Начело на 39-ото например е проф. Огнян Герджиков, а сред заместниците му са Камелия Касабова и Любен Корнезов. В 40-ото, чийто шеф беше Георги Пирински, сред заместниците му са Любен Корнезов, Камелия Касабова и Екатерина Михайлова.

В 41-ия парламент начело с Цецка Цачева петима от 8-те ѝ заместници са юристи - Анастас Анастасов, Екатерина Михайлова, Павел Шопов, Христо Бисеров и Атанас Семов. Начело на 42-ото НС е Михаил Миков, а до него на трибуната са Мая Манолова и Бисеров. А в миналия мандат, когато отново Цачева е председател, нейни замове са Янаки Стоилов, Явор Нотев и Явор Хайтов.

В този мандат най-голяма е кризата за юристи в двете най-големи парламентарни групи. Осем са те в ГЕРБ от общо 95 депутати. Сред тях шефката на правната комисия Анна Александрова, Десислава Атанасова, Димитър Лазаров и Красимир Ципов. Рамо в правната материя вече им дава и бившата министърка на туризма Николина Ангелкова.

Деветима са пък в този мандат червените юристи, начело с Корнелия Нинова. Нищо, че в левицата са общо 78 души. Освен зам.-шефа на групата Крум Зарков, който е завършил Сорбоната, сред новите остриета са Филип Попов и Явор Божанков.

За сравнение - от общо 21 депутати, в групата на патриотите има петима юристи, сред които Искрен Веселинов и Славчо Атанасов. От “Воля” такъв е Симеон Найденов, а сред независимите депутати се открояват имената на Явор Нотев и Павел Шопов от “Атака”.

Интересното е, че някои от депутатите са посочили по две професии, едната от които юрист. Така например Борис Вангелов от ОП и Иван Иванов от БСП са и историци по професия. Искрен Веселинов съчетава правото с инженерство. Най-интересно е съчетанието при Руслан Тошев от ГЕРБ, който е хем лекар, хем юрист.

Каква е причината да няма днес толкова юристи в парламента? Истината е, че партиите вече не правят профили на групите си, а подреждат в листите удобни хора. Но когато става дума за законотворчество, в една група трябва да има експерти във всички области, но най-много да са юристите, които пишат или оформят самите нормативни актове. За да има качествени закони.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>