Messi que un club*

28.08.2020 09:00 Едуард Папазян
*Mes que un club е девизът на “Барселона” на каталунски и означава “Повече от клуб”. От известно време насам феновете предлагат той да бъде леко променен.

Аржентинецът като че ли твърдо е решил

да напусне “Барселона”, но няма да е лесно

“О, музо, възпей оня гибелен гняв на Лионел Меси, сина на Хорхе Орасио...”

Ако Омир се беше родил двайсет и няколко века по-късно, вероятно така щеше да започне поемата си за Каталунската война. Но понеже не е, ще трябва да го обясня с думи прости.

Във вторник вечерта в офиса на “Барселона” бе получен бюрофакс (нещо като нашата препоръчана поща, за да няма хър-мър).

На лист А4 се съобщаваше, че Лионел Андрес Меси Кучитини иска да разтрогне предсрочно договора си с с клуба съгласно клауза 24 от него.

Със сигурност отдавна

в световния

футбол не е

имало скандал с

подобни мащаби

между играч и ръководство. Вече трети ден медии и фенове се лутат както между различните причини, така и между евентуалните последствия.

Факт е, че спусъкът за може би фаталния изстрел бе загубата на “Барселона” 2:8 от “Байерн” в 1/4-финал от Шампионската лига. Според инсайдъри още тогава шесткратният носител на “Златната топка” е взел решение да се маха от единствения клуб, в който е играл на професионално равнище. Две седмици по-късно това вече беше облечено в юридически аргументи, предизвикали вълнения в каталунската столица, горе-долу равносилни на онези по времето на референдума за независимост.

Към днешен момент освен “Барселона”

вероятно няма

клуб, който е

изцяло зависим

само от една

своя звезда,

и то именно от Меси. Другите футболни топбрандове - германският “Байерн”, който преди 10 дни спечели шестата си европейска титла, английските “Манчестър Юнайтед”, “Челси”, “Ливърпул”, “Манчестър Сити”, италианските “Ювентус”, “Интер” и “Милан”, че дори и “Реал” (Мадрид), успяха да изградят много по-балансиран и адекватен модел на ръководство и експлоатация, където на мирно съвместно съществуване се радват както големите звезди, така и стабилното развитие на самия клуб.

Може, разбира се, да се спори малко за “Ювентус” и “Пари Сен Жермен”, където съответно Кристиано Роналдо и Неймар са смятани за недосегаеми. Но португалецът пострада от тактическите приумици на треньора Маурицио Сари, а бразилецът все по-малко взе да мърмори, когато треньорът Тухел го кара да пресира съперника заедно с останалите.

Докато след Франк Рейкард “Барселона” разви месизависимост. В началото - при Хосеп Гуардиола, и малко след това нейното действие беше неутрализирано от наличието на истински звезди почти от същия калибър като Андрес Иниеста и Шави, както и донякъде Карлес Пуйол и Виктор Валдес. Когато те напуснаха обаче, се създаде ситуация, в която никой от следващите треньори не смееше да предприеме нещо, без то да бъде одобрено от Меси.

И още нещо структуроопределящо - катастрофата на “Барселона” е закономерен изход от модела за развитие на клуба през последните пет години.

Идеята да се постави Меси в центъра на клуба не е само спортно-техническа или медийна, но и финансова. В момента парите са опорна точка на всеки кандидат за президент на “Барселона”, а изборите вече чукат на вратата. Според различни оценки дълговете на клуба се движат между 460 и 888 млн. евро. По ирония на съдбата в миналото предизборните обещания се въртяха около привличането на някоя световна звезда, то сега акцентът се поставя на финансите - намаляване на дълговете, на разходите и обикновено това минава през
продажбата на
един или няколко
от по-котираните
футболисти

Конкретно сега се говори най-вече за Луис Суарес и Иван Ракитич. И въпросът не е в това, че двамата с нещо са навредили на клуба, или пък са ненужни. Просто това е цената на оцеляванането при запазване на Меси в състава.

Заплатите в “Барселона” са 69% от всички разходи в клуба, докато при главния съперник “Реал” (Мадрид) те са 52%. Футболистите на
каталунците
получават средно
11 млн. евро
на сезон,
а единият от вероятните съперници на сегашния президент Хосеп Бартомеу - Виктор Фонт, предупреждава, че в скоро време заплатната ведомост може да скочи до 80% от годишните разходи.
Според данни на Football Leak от 2017 г. Меси трябваше да получи от “Барселона” около 106 млн. евро в следващите 4 години (до юни 2021 г.), тоест около 40% от всички разходи по това перо. Това няма как да не е взривоопасно.

Така че каталунците трябва да се разделят с Меси. Проблемът е, че трябва да го направят умно и красиво. Работата не е само в това, че в “Барселона” няма футболисти, които да са равни или дори близки до класата на аржентинеца, нито могат да съперничат с него по отношение на любовта на привържениците, още повече, че той се води и възпитаник на школата. Всички цели, които се поставят пред отбора, в крайна сметка се опират в Меси - било то спечелване на титлата или пък на Шампионската лига, която отдавна не е печелена от каталунците.

Затова документът, излязъл от познатия само в Испания и Латинска Америка апарат бюрофакс, поставя пред “Барселона” и пред самия Меси уникален шанс да се разделят така, че феновете на “синьо-червените” да не започнат да рушат паметника на аржентинеца на “Камп Ноу” още в първата нощ след откриването му.

Клубът трябва
да се съгласи
да го пусне,
но не срещу посочената в договора му сума от 700 млн. евро, която никой няма да плати. А Лео - да върне малко газта и да наблегне на преговорите тет-а-тет.

 

*Mes que un club е девизът на “Барселона” на каталунски и означава “Повече от клуб”. От известно време насам феновете предлагат той да бъде леко променен.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>