БСП: Управляващите не изпълняват конституцията, затова я променят, както искат
Управляващите действат на принципа - като не изпълняваме конституцията, да я направим спрямо изпълнението. Такава оценка даде проф. Янаки Стоилов от Националния съвет на БСП на пресконференция в централата на партията за промените в конституцията, които управляващата партия ГЕРБ внесе вчера.
БСП отхвърля поканата на ГЕРБ за консултации за "новата конституция". Настояваме всички държавни институции да се придържат към своите конституционни и законови правомощия за защита на гражданския мир и приоритетно да гарантират свободни и честни избори за Народно събрание, каза Стоилов. От името на БСП той прочете декларация, според която внесените промени в конституцията са пореден опит председателят на ГЕРБ да се задържи на власт, като така се "поставя на карта едно от малкото ни постижения". А опитите за промени се правели на фона на 40-и ден протести с искане за оставката на правителството и на главния прокурор. Подчерта, че БСП споделя исканията на протестиращите.
"Подетата инициатива цели да отклони вниманието. Рушителите на парламентаризма и конституционализма влизат в ролята на конституционни законодатели. Така нареченият рестарт на политическия модел преследва трайно узаконяване на злоупотребите на властта, които задушават индивидуалното развитие и просперитета на нацията", каза още Стоилов.
"На основата на конституцията се преодоляха не една и две политически кризи, заради всичко това заставаме в нейна защита", продължи той. Подчерта, че преди 30 г. ВНС имало представителност, в него участвали и едни от най-големите авторитети в държавата, а сега не се знаело кой пише промените. И призова парламентарните, извънпарламентарните партии, обществени организации и юристи да не търсят облаги от "зле скалъпената инициатива".
"Не споделяме идеята да отпадне института Велико народно събрание. Може да се обмисли преразпределение на правомощията между него и Обикновеното народно събрание", коментира той в отговор на журналистически въпрос. Според него Борисов си избрал несполучлива роля на преучредител на българското общество. Определи като "опасно", че се опитва да се избегне разпоредбата на конституцията, че ВНС може да се занимава само с въпроси, които са му поставени за решаване. С предложенията на ГЕРБ нямало да може да се определя какво може и не да решава едно ВНС, а промените щели да се правят, когато 80 депутати поискат.