Танцуваха балет в самолетен хангар на софийското летище
Целият авиационен елит на България начело с ръководството на софийското летище, на РВД, на Гражданската въздухоплавателна администрация, на транспортното министерство, ръководствата на авиокомпании, както и ветерани летци изгледаха в събота вечерта балета “Зорба гъркът”, който Софийската опера и балет представи в самолетен хангар на летище София.
Публиката аплодира дълго Марта Петкова, Никола Хаджитанев, Росен Канев, Румен Бонев и останалите солисти. Домакин на необичайното представление бе Георги Спасов, чиято авиокомпания помогна за провеждането на летния фестивал “Музи на водата” на Панчаревското езеро през юни и юли.
Идеята за спектакъла е на Георги Спасов, почетен консул на Судан в България и собственик на "Хели Ер". Както призна след представлението той, в ситуацията на Ковид-19 пилотите и артистите са поставени в едно и също състояние - пилотите не могат да летят заради силното свиване на пазара, а артистите почти не могат да играят заради ограниченията за публиката на закрито. Именно затова той предостави през лятото притежавания от него понтон близо до Гребната база на езерото Панчарево, където Софийската опера и балет игра "Лебедово езеро", "Кармина бурана", "Мама миа" и "Рейнско злато" през лятото.
Софийската опера и балет ще има още два минифестивала на открито, докато времето все още позволява. На 21 август в летния киноеатър на Белоградчик ще има тържествен концерт с участието на солисти и оркестъра на операта, последван от детски представления през следващите дни. В края на август и началото на септември ще се състои фестивалът "Портал на два свята" на крепостта Цари Мали град близо до Белчин, Самоковско. На откритата сцена там ще се играят операта "Янините девет братя", чието действие отчасти се развива по тези места, операта "Кармен" и мюзикълът "Мама миа".
Засега не е ясно кога ще се открие редовният сезон и какво ще съдържа, тъй като с настъпването на пандемията бяха сменени правилата за финансиране на сценичните изкуства и в момента всички театри получават средства само за покриване на заплатите, осигуровките и режийните разходи. При действащото ограничение от 30% заети места в зала на закрито и липса на целева субсидия на брой билети обаче не е ясно как могат да се финансират нови постановки.