Вирусът върна златното време на къмпингарите
- Сервитьори с шлемове в 30-градусовата жега
- Къщите за гости, бунгалата и палатките са вариант за
безопасна почивка
- Феновете на бивакуването си приготвят всичко сами
Отпускарският сезон е в разгара си и по Черонморието пращи от туристи. Особено през уикенда, когато хотелите са пълни и е почти невъзможно да се намери стая без предварителна резервация. Колкото се отива по̀ на юг от Бургас, толкова курортите са по-пълни.
Туристите са предимно българи, за които и без това плажовете на юг от Бургас бяха предпочитани и преди кризата с коронавируса. Българите заемат всичко, което става за настаняване - от малки хотели 2 звезди до 4-звездни.
В същото време много семейства се насочиха към бунгала и палатки като вариант за безопасен туризъм и на север, и на юг. В Шабла и Кранево например места в къщите за гости не могат да се намерят до края на септември.
А за т.нар фенове на бивакуването, които изпитват удоволствие да си приготвят всичко сами сред дивата природа, животът тече, сякаш пандемия няма.
В събота и неделя пясъчните ивици са гъстонаселени и
въпреки разредените
чадъри трудно може
да се спазва дистанция
Затово пък в делнични дни е спокойно, тъй като тогава има по-малко хора на пясъка.
Повечето нашенци си правят тридневни резервации за хотелите, но през авгус вече запазват стаи и за повече от една седмица. Около Приморско и Царево има малко чехи, но не са колкото минали лета. Срещат се по малко и румънци, които предпочитат Северното Черноморие.
“Хотелите ни са 100%
пълни и връщат хора”,
казва кметът на Царево
Георги Лапчев. И твърди, че в общината кризата не се усеща, даже очаква да отчете ръст на туристи за цялото лято.
Тази година Царево и курортите наоколо са хитът на сезона с най-многото туристи. “Ако миналата година по това време хотелите са връщали по 10 души на ден, сега отказват резервация на 50”, добави царевският кмет.
Всички хотели са оборудвани с дезинфектанти в общите части, отделно в някои стаи собствениците са оставили на курортисти и по един флакон. Редовно се чисти, мие и пръска. Хотелиерите казват, че е въпрос на чест за тях да спазват хигиена и противоепидемичните мерки, за да си изкарат безпроблемно сезона. Затова не си позволяват да пестят от препарати. А и конкуренцията е жестока.
По кръчмите обаче често липсва дистанция между масите и повечето си я карат постарому, иначе трябва да връщат клиенти. Но в 30-градусовата жега обаче сервитьорите са с шлемове и ръкавици. Рядко може да се види някой да сервира без предпазни средства, свалят ги само когато не са на работа.
Пълни с народ са улиците вечер в Созопол, Китен, Приморско, Царево и Ахтопол и по нищо не се усеща, че е криза.
Иначе цените по Южното Черноморие са същите като миналата година - порция цаца под 3 лв. извън Бургас не може да се намери, толкова е и най-евтината бира в заведение. Но пък магазините са заредени с всевъзможни продукти, плодове и зеленчуци, ако решите да си готвите сами.
Въпреки големия наплив
тази година няма интерес
към квартирите
Туристите ги избягват от съображения за сигурност, защото не знаят дали няма да попаднат на хазяин мърляч.
“Всеки ден от 14 до 14,30 ч правим дезинфекция на общите площи и през това време не пускаме туристи. Редовно бършим перила, дръжки на врати и всичко, до което туристите най-често се докосват”, обяснява Ангел Божидаров, собственик на малък семеен хотел в Черноморец. Във всички хотели
мерят температурата
дистанционно, но
по желание
на гостите. В началото през юни го правили на всеки влизащ отвън, независимо дали е клиент, или новодошъл, но вече се отказали.
“Неудобно е всеки път, като влиза, да му насочваш термометъра на челото. Ако се почувства неразположен, по негово искане му мерим температурата”, обяснява собственик на хотел в Приморско. Иначе всички хотели
са заделили по една
карантинна стая
за всеки случай
- ако някой от гостите се разболее, да го отделят там. Само един хотел на Северното Черноморие обаче е отворил изолационна стая.
“Дори в общите тоалетни ги караме да влизат с маски, а допълнително сме сложили във всяка стая инфрачервена лампа да убива микробите”, обяснява хотелиерка в Лозенец. Това обаче минава за екстра и повечето ѝ колеги в бранша са се съсредоточили върху дезинфекцията с препарати. На много места са отделили администраторите от клиентите с плексиглас. А камериерките например не чистят с едни и същи ръкавици стаите, а ги сменят на всяка следваща. Старото спално бельо пък задължително са складира в отделна стая, преди да влезе в пералня.
Хотелиери твърдят, че заради COVID-19 са
секнали пищните празненства
Преди се правеха рождени дни с 20 души, сега най-много да се съблерат 6-7. По нощните барове в Лозенец, където е меката на софиянци, задължително разреждат големите компании на отделни маси. При повечето хотелилери по Южното Черноморие обаче е възникнал проблем след 15 юли, когато курортите започнаха да се пълнят. Тъй като очаквали много слаб сезон, собствениците са наели и по-малко персонал. Така някъде се налага един човек да съвместява две длъжности -
до обед камериерката
оправя стаите, а след това
е сервитьор
“През юни хотелът ми беше 20% зает, през юли се вдигна на 50, а през август очаквам 70% заетост”, обяснява Божидаров.
Новото в малкото отворени големи хотели по Северното Черноморие е, че не се препоръчва използването на сешоари, а климатиците трябва да бъдат почиствани редовно.
Приборите в ресторантите са опаковани, задължително на входовете има дезинфектант. Няма туристи, които искат да ядат по стаите си, каквато екстра се въведе заради пандемията. Щом са дошли тук, значи не се страхуват, коментират хотелиери. Питиетата от ол инклузив баровете са в пластмасова посуда, а шезлонгите традиционно са на два метра отстояние.
Тази година къщите за гости се оказаха предпочитани пред големите хотели за морските ваканции. Тенденцията се наложи заради кронавируса. Причините са няколко – по-ниски цени, по-малко струпване на хора, по-висока степен на сигурност. Малките курортни селца по Северното Черноморие са буквално окупирани от румънци и българи почти до края на септември. Край Варна къщи за гости предлагат Бяла, Шкорпиловци, Кранево, та чак до Дуранкулак.
Собствениците им не зависят от чартърните полети и туроператорите, а летовниците се радват на уединение, красиво море и природа.
В Шабла и Кранево например къщите за гости са пълни до септември. Те са половината от местата за настаняване в община Шабла. Този вид туризъм дава предимства и за домакините, и за туристите. Същото е положението в Крапец и Кранево. “Хората не се страхуват от вируса, щом са дошли на почивка.
Предлагаме и домашна
храна. Хората милеят за
домати от двора
Някои дори си готвят сами, почти не ходят по заведения”, коментира Елка Братанова, собственик на ваканционна къща в Кранево.
Преди няколко години Светлин Янков преобразява двора на прадядо си в Крапец. Днес там има четири къщи за гости, потънали сред зеленина. Място, предпочитано и от възрастни, и млади, а и от семейства с деца.