Окончателно: Здравното министерство ще субсидира болниците и за инфекциозни заболявания
Депутатите приеха единодушно и включването на България в общото споразумение на ЕС за закупуване на ваксина срещу COVID-19
Здравното министерство ще може да плаща директна субсидия на всички болници в страната за лечение на инфекциозни болести. Тази промяна в Закона за лечебните заведения приеха депутатите с 86 гласа „за“ на първо и второ четене. Днес е последният работен ден на депутатите преди лятната им ваканция, което наложи бързото приемане на промените.
Те са обвързани с това да се даде допълнителна финансова помощ на лечебните заведения в условията на епидемията от коронавирус.
В момента здравното министерство има право да плаща на болниците само за спешна и психиатрична помощ, за дейности по ТЕЛК и за поддържане на регистри. По тази причина лечението на пациентите с инфекциозни заболявания и в частност с коронавирус в условията на епидемия се пое отново от здравната каса по линия на клиничните пътеки.
За да се преодолее опасността от затруднение при бъдещо епидемично разпространение на заразна болест, както и при увеличаване интензитета на COVID-19, се наложи необходимост за подпомагане от страна на държавата на болниците, мотивират внесенята промяна шефката на парламентарната здравна комиси и на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова.
Парите ще се отпускат на обществените болници за поддържане на готовността за оказване на медицинска помощ при епидемично разпространение на заразни болести, които подлежат на задължителна изолация- холера, чума, вариола, жълта треска, вирусни хеморагични трески, дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бруцелоза, антракс, малария, тежък остър респираторен синдром, COVID-19 и туберкулоза с бацилоотделяне или друга болест, за която с изрична заповед на здравното министерство е въведена карантина.
Такава помощ ще могат да получават и частните болници, но само в условия на извъредно положение или извънредна епидемична обстановка.
Депутатите приеха на първо и второ четене и включването на България в споразумението на ЕС за обща поръчка на ваксина срещу COVID-19. По нея се предвижда страната ни да получи минимум 2 млн. ваксини, като приоритет за поставянето й ще бъдат хората от рисковите групи – над 65 г. И с придружаващи заболявания, но няма да е задължителна.
Решението депуататите приеха единодушно с 94 гласа „за“.