Дишащи пейки и лампи, които говорят, снимат и зареждат телефони, на “Св. Неделя”
Архитект Масимилиано Фуксас преработи визията за площада пред столичния храм
Високотехнологични пейки, изработени от дървени седалки и дишащ бетон, който филтрира въздуха - това е един от новите елементи в преработения проект за новата визия на пл. “Света Неделя” в София. Той е дело на екипа на световноизвестния архитект Масимилиано Фуксас, който спечели международния конкурс на Столичната община за обновяването на площада.
Любопитен нов елемент в проекта са високите лампи. Те не просто ще осветяват площада, но в тях ще може да се зареждат телефони и лаптопи - през контакт и USB. Ще имат вградени високоговорители и камери за видеонаблюдение. Освен това те ще имат RGB технология, която дава неограничени възможности за комбинация от цветове, с които лампите да осветяват площада. На върха ще имат фотоволтаични панели и ще се зареждат сами, без да ползват еленергия. Освен това лампите ще са с уникален дизайн и ще могат да се видят единствено и само в София. Причината е, че екипът на арх. Фуксас се е
вдъхновил от
елемент на
фасадата на
Богословския
факултет
Така екипът на световноизвестния архитект е търсил начин за “предаване на нишката на историята”.
Иначе освен високите лампи по площада ще има още 2 вида - за сценично осветление около дърветата и спот светлини в настилките, които ще осветяват пътя на пешеходците.
Акцент в проекта е една от старите римски улици от времето на древна Сердика, а археологическите открития в зоната пред хотел “Балкан” ще се виждат през стъклени настилки.
Гарантиран е достъпът с автомобил до църквата и до Софийската света митрополия, в която живее патриарх Неофит. Това бе изискването на Светия синод, който прати възражения по първия проект. Решаването на проблема бе една от задачите на настоящата преработка.
Друга, поставена лично от кмета Йорданка Фандъкова, бе нито едно дърво да не бъде премахнато от площада. Новият проект не само ги запазва, но и увеличава почти двойно озеленяването.
На гърба на двете спирки на трамваите пък се планират 2 обществени тоалетни.
Настилките на площада ще са от два вида гранит: квадрат от по-светъл и друг - по-тъмен, вътре в него.
“Благодаря на всички, които ни дадоха идеи за преработката на проекта. Работихме ползотворно с кмета Фандъкова, арх. Здравков, БПЦ и обществеността. Това ни помогна да направим още по-добър нашия проект. Превръщаме площада в истински пешеходен и го свързваме с другите пешеходни зони. Центърът трябва да е пешеходен!
Аз съм архитект, но съм
и римлянин и като такъв
археологията ми е страст Затова поставяме акцент върху нея”, обясни арх. Фуксас.
“За първи път очите ми се наслаждават на красотата на проекта, без душата ми да се стяга, както при първия вариант”, коментира отец Николай.
До 11 септември е срокът за становища по проекта. След това до Нова година трябва да е готов техническият проект и после да проведем процедура за избор на изпълнител. Плановете ни са да стартираме с първия етап - от ул. “Алабин” до ул. “Позитано”, през 2022 г., обясни главният архитект на София Здравко Здравков. Преди старта на дейностите
ще се направи мострен
участък на площада,
за да може всички да видят предварително какво ще се прави.