13 години от края на драмата “Либия”, в 13 снимки

24.07.2020 21:00
Преди 13 години, на 24 юли 2007 г. малко преди 10 ч сутринта, българските медицински сестри и лекарите Здравко Георгиев и Ашраф ал Хаджудж се завърнаха в България на борда на френски правителствен самолет, придружавани от Сесилия Саркози - съпруга на тогавашния френски президент, и външния комисар на ЕС Бенита Фереро Валднер.
Кристияна Вълчева, обвинена от либийците като главен организатор на заговора срещу джамахирията, е посрещната от десетки журналистически екипи на летището в София.
Юли Михайлов - човекът, който пръв се обади в редакцията на вестника през 1999 г. и така България и светът научиха за ареста на медиците.
Вестникът стартира първата голяма медийна кампания в защита на сестрите още в самото начало на техния арест. хиляди талони "Живот за българите" и писма на български граждани от цялата страна бяха предадени на фондация "Кадафи".
Кадър на камионетката, която кара българите към съда в Триполи, се появи през 2001 г. на първа страница на в. “24 часа” с текста: “Поздрав от Либия”. На медиите тогава бе забранено да снимат арестуваните.
Първата снимка на арестуваните български медици, която бе разпространена след завръщането на Христо Данов - специален пратеник на президента Петър Стоянов в Либия. Тогава за пръв път на официално ниво се появи информацията, че българите са били изтезавани по време на следствието.
Слави Трифонов организира бдение със свещи пред либийското посолство в София, което събра хиляди хора по улиците.
Соломон Паси целува дете, болно от СПИН в Бенгази. Като външен министър той пътува няколко пъти до Либия и регулярно се срещаше със сестрите, близките на заразените деца и самия Кадафи.
Откривателят на вируса на СПИН проф. Люк Монтание (вляво) и италианският вирусолог проф. Виторио Колици пристигат в Бенгази, за да свидетелстват в полза на българските медици. Вляво е българския специалист по СПИН д-р Данаил Бешков - част от екипа на българската защита.
2005 г. - историческа среща на президента Георги Първанов и либийския лидер Муамар Кадафи в Триполи. В палатката на либийския вожд започват разговори на високо ниво за разрешаването на случая.
Либийският адвокат на медиците Осман Бизанти (вляво) и българският му колега Пламен Ялнъзов при една от първите си срещи през 2001 година. Двамата останаха в професионален тандем до края на казуса.
Януари 2007 г. Синът на Кадафи - Сейф ал Ислам, съобщава на кореспондента на “24 часа” в Либия Георги Милков плана за освобождаването на медиците. Т.нар. Пътна карта за разрешаване на случая е приветствана от Вашингтон и Москва едновременно.
Комисар Бенита Фереро Валднер и освободените медици в редакцията на “24 часа”, където получават отличията си в кампанията "Достойните българи".

На 24 юли се навършиха 13 години от края на драмата с българските медици в Либия и щастливото им прибиране в родината. Медицинските сестри Кристияна Вълчева, Валя Червеняшка, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Снежана Димитрова и д-р Здравко Георгиев бяха арестувани с още десетки българи през 1999 г. Те бяха държани в изолация, бити и изтезавани, след което обвинени в заговор срещу либийската държава и умишлено заразяване на повече от 400 либийски деца с вируса на СПИН.

"24 часа" пръв съобщи новината за задържането на българските медици, след сигнал в редакцията от Юли Михайлов - съпруг на една от задържаните медицински сестри, която по-късно бе освободена. Вестникът остана ангажиран с каузата на медиците до самия край на сагата, като следеше делата в Триполи и Бенгази, организира първата голяма медийна кампания у нас в защита на медиците, участва в петиция до Европейския парламент и дори отправи въпрос по случая до американския президент Джордж Буш по време на посещението му в България. Планът за разрешаването на случая бе представен половин година по-рано пред вестника лично от Сейф ал Ислам Кадафи - син на либийския лидер и предизвика положителни реакции едновременно от Държавния департамент на САЩ и Министерството на външните работи на Русия. 

Българските медицински сестри, д-р Георгиев и палестинският лекар Ашраф ал Хаджудж, който междувременно получи българско гражданство, бяха отведени от Либия с френски държавен самолет след успешна мисия на френската първа дама Сесилия Саркози и външния комисар на ЕС Бенита Фереро Валднер. 

Тези 13 снимки са подбрани от архива на вестника за 13-ата годишнина от края на драмата. 

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>