13 години от края на драмата “Либия”, в 13 снимки
24.07.2020 21:00
Преди 13 години, на 24 юли 2007 г. малко преди 10 ч сутринта, българските медицински сестри и лекарите Здравко Георгиев и Ашраф ал Хаджудж се завърнаха в България на борда на френски правителствен самолет, придружавани от Сесилия Саркози - съпруга на тогавашния френски президент, и външния комисар на ЕС Бенита Фереро Валднер.
Кристияна Вълчева, обвинена от либийците като главен организатор на заговора срещу джамахирията, е посрещната от десетки журналистически екипи на летището в София.
Юли Михайлов - човекът, който пръв се обади в редакцията на вестника през 1999 г. и така България и светът научиха за ареста на медиците.
Вестникът стартира първата голяма медийна кампания в защита на сестрите още в самото начало на техния арест. хиляди талони "Живот за българите" и писма на български граждани от цялата страна бяха предадени на фондация "Кадафи".
Кадър на камионетката, която кара българите към съда в Триполи, се появи през 2001 г. на първа страница на в. “24 часа” с текста: “Поздрав от Либия”. На медиите тогава бе забранено да снимат арестуваните.
Първата снимка на арестуваните български медици, която бе разпространена след завръщането на Христо Данов - специален пратеник на президента Петър Стоянов в Либия. Тогава за пръв път на официално ниво се появи информацията, че българите са били изтезавани по време на следствието.
Слави Трифонов организира бдение със свещи пред либийското посолство в София, което събра хиляди хора по улиците.
Соломон Паси целува дете, болно от СПИН в Бенгази. Като външен министър той пътува няколко пъти до Либия и регулярно се срещаше със сестрите, близките на заразените деца и самия Кадафи.
Откривателят на вируса на СПИН проф. Люк Монтание (вляво) и италианският вирусолог проф. Виторио Колици пристигат в Бенгази, за да свидетелстват в полза на българските медици. Вляво е българския специалист по СПИН д-р Данаил Бешков - част от екипа на българската защита.
2005 г. - историческа среща на президента Георги Първанов и либийския лидер Муамар Кадафи в Триполи. В палатката на либийския вожд започват разговори на високо ниво за разрешаването на случая.
Либийският адвокат на медиците Осман Бизанти (вляво) и българският му колега Пламен Ялнъзов при една от първите си срещи през 2001 година. Двамата останаха в професионален тандем до края на казуса.
Януари 2007 г. Синът на Кадафи - Сейф ал Ислам, съобщава на кореспондента на “24 часа” в Либия Георги Милков плана за освобождаването на медиците. Т.нар. Пътна карта за разрешаване на случая е приветствана от Вашингтон и Москва едновременно.
Комисар Бенита Фереро Валднер и освободените медици в редакцията на “24 часа”, където получават отличията си в кампанията "Достойните българи".
На 24 юли се навършиха 13 години от края на драмата с българските медици в Либия и щастливото им прибиране в родината. Медицинските сестри Кристияна Вълчева, Валя Червеняшка, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Снежана Димитрова и д-р Здравко Георгиев бяха арестувани с още десетки българи през 1999 г. Те бяха държани в изолация, бити и изтезавани, след което обвинени в заговор срещу либийската държава и умишлено заразяване на повече от 400 либийски деца с вируса на СПИН.
"24 часа" пръв съобщи новината за задържането на българските медици, след сигнал в редакцията от Юли Михайлов - съпруг на една от задържаните медицински сестри, която по-късно бе освободена. Вестникът остана ангажиран с каузата на медиците до самия край на сагата, като следеше делата в Триполи и Бенгази, организира първата голяма медийна кампания у нас в защита на медиците, участва в петиция до Европейския парламент и дори отправи въпрос по случая до американския президент Джордж Буш по време на посещението му в България. Планът за разрешаването на случая бе представен половин година по-рано пред вестника лично от Сейф ал Ислам Кадафи - син на либийския лидер и предизвика положителни реакции едновременно от Държавния департамент на САЩ и Министерството на външните работи на Русия.
Българските медицински сестри, д-р Георгиев и палестинският лекар Ашраф ал Хаджудж, който междувременно получи българско гражданство, бяха отведени от Либия с френски държавен самолет след успешна мисия на френската първа дама Сесилия Саркози и външния комисар на ЕС Бенита Фереро Валднер.
Тези 13 снимки са подбрани от архива на вестника за 13-ата годишнина от края на драмата.
>