След 3 г. прекъсване Кирил Ананиев във финансите - знае всеки лев кога влиза и излиза от хазната
Премиери с различен цвят - Костов,
Сакскобургготски и Станишев,
работят с него. Само Орешарски
се въздържа да го покани
Кирил Ананиев вероятно е въздъхнал облекчено, когато Бойко Борисов му е предложил да се върне обратно във финансовото министерство. Като здравен министър човекът “бюджет”, както наричат този видимо и доказано добър и възпитан мъж на над средна възраст, сякаш се измъчваше в министерството на здравеопазването. Кирил Ананиев говореше и общуваше с уважение с всички лекари. Във времето, в което бе здравен министър, сякаш по-малко се говореше за финансови проблеми на болниците.
Вярно е, че голямата и страшна тема бе COVID-19, която постави не само него на невероятно изпитание.
Но ако питате Ананиев кои са най-напрегнатите му дни в годината, той сигурно и днес ще ви погледне с недоумение иззад очилата и искрено ще попита: “Е, как кои? Когато в парламента се обсъжда бюджетът.” И ще добави: “Обаче след като стане факт, следва едно кратко затишие, подобно на оня стар виц: “Има нещо хубаво да те боли зъб, защотоq като мине, е същински рай”.
Раят за Ананиев обаче свършва бързо, защото броени дни след това започва изпълнението на стария и работата по новия бюджет.
И по-големия - на държавата, и по-малките - на държавното обществено осигуряване и на здравната каса.
А всички са единодушни - Ананиев знае всяка цифра в тях и всеки лев - и който влиза, и който излиза от хазната.
Изял е бюджетитe от кора
до кора от 1998 г. досега
Бюджетарят, както всички наричат Ананиев, прави финансите на държавата оттогава. Най-често от позицията на зам. финансов министър. Всъщност от 1998 г. не е бил заместник-министър единствено в правителството на Пламен Орешарски.
През 2017 г. Ананиев за кратко бе и служебен финансов министър. В края на същата година, през ноемвриq стана министър на здравеопазването. Основната задача, която си постави, е да предложи модели за промяна на здравноосигурителния модел в България. И
успя да извади
предложения за
демонополизация
на здравната каса
и за промяна в осигуровките. Те обаче така и останаха на масата на преговорите. Първо заради европредседателството през 2018 г., след това заради двата избора през 2019 г.
Почти целият му престой в здравното министерство бе съпроводен от протести на медицинските сестри. Негативни настроения натрупа и от противоречивите заповеди, свързани с пандемията, които издаваше.
Когато се върна във финансите като служебен министър, той каза: “Връщам се в подредена къща”. Сега ще завари къщата още по-подредена от Владислав Горанов, който приближи България до клуба на богатите и вече сме в чакалнята пред еврозоната .
За първи път Ананиев влиза в МФ през 1980 г. Логичен избор за влюбен в сметките и цифрите студент, завършил “Финанси и кредит” в УНСС. Бавно и без припряност изкачи всички стълбички на йерархията в тази сграда. Първата му началническа длъжност е през 1994 г. - шеф на Главно управление “Държавни разходи”. На поста остава до 1996 г., когато е изпратен в Женева като завеждащ финансово-административна служба в Постоянното ни представителство в ООН. След 2 години се връща като зам.-министър в кабинета на Иван Костов. Очевидно този пост му пасва и е оценен, след като трима разноцветни премиери работят с него - Костов, Сакскобургготски и Станишев. Първият финансов министър, който не го долюбва, е Симеон Дянков и през тази принудителна пауза Ананиев е за кратко секретар по финансовата политика на президента Георги Първанов. Когато кабинетът “Борисов 1” бе сменен от кабинета “Орешарски”, всички очакваха, че Ананиев ще бъде титуляр във финансите. И се изненадаха, когато не стана.