Лошо ли е в еврозоната? Страните там имат 62% ръст на доходите и стабилни цени

21.07.2020 13:28 Владимир Сиркаров

Контролът от Европейската централна банка минимизира риска от непрозрачни практики

България стана част от Валутно-курсовия механизъм II (ERM II) и Банковия съюз чрез механизма на тясно сътрудничество. Това е фундаментална стъпка в процеса по присъединяване на България към еврозоната. Процес, който ще отнеме време и много усилия от наша страна.

Нужна ли ни

е повече Европа?

Престоят ни в ERM II ще е наситен от много работа в областта на икономическите реформи и подобряването на работата на законодателната, изпълнителната и съдебната власт. Опитът, насоките и контролът от Европа ни дават много повече гаранции за прозрачност и ефективност.

Ясната политическа и обществена позиция за влизането на страната в еврозоната означава още по-солидно затвърждаване на евро-атлантическата ни принадлежност.

Подобни действия са много важни за стабилността на България, защото геополитическата динамика се засилва. Тя най-вероятно ще е подплатена с желание за икономическо и политическо въздействие върху България от страни, извън пределите на ЕС.

Пътят на България към еврозоната е безалтернативен и трябва да се случи възможно най-скоро. Ползите от по-дълбоката европейска интеграция се възприемат и подкрепят от голяма част от българските граждани. Европа живее в мир, сигурност и възможност за свободно движение на хора, стоки и капитали.

Постижения, от които всички ние трябва да се гордеем и ценим.

Какви са ползите

от приемането

на еврото?

Еврото е втората най-солидна валута в света. Тя се използва от 340 милиона европейски граждани в пределите на 19-те страни- членки на еврозоната, и от 175 милиона души извън границите на тези страни. Еврото съставлява 20% от международните валутни резерви. Само американският долар е с по-голям дял от над 60%, като нито една друга валута не надвишава 5%.

От въвеждането на еврото през 1999 до 2018 г. средните доходи в страните от еврозоната се повишават с 62%. Търговията в рамките на Единния пазар на ЕС отчита съществен ръст. През 1992 г. търговията има дял от 13% от БВП, докато към средата на 2019 г. той вече е 20%.

Единната валута премахва валутния риск при вътрешноевропейски трансакции. За България ще се намали и валутният риск към страни извън еврозоната, защото доверието в еврото е многократно по-високо от това в лева.

От бизнес гледна точка се намаляват разходите за валутни трансфери и тези при обмяната на евро в други валути. Приемането на еврото неминуемо ще повлияе положително и в експортния потенциал на България.

Влизането на България в еврозоната носи потенциал от повишаване на кредитните рейтинги на страната. Това е важна предпоставка за привличането на повече чуждестранни инвестиции и понижаване на цената на кредита.

Туризмът също ще получи сериозен стимул за развитие. В 11-те страни членки, които през 1999 г. дадоха начало на паричния съюз, секторът отчита повишение от 44,5% към средата на 2019 г.

Еврозоната гарантира и по-качествен надзор над банковата система у нас. Контролът от ЕЦБ минимизира риска от непрозрачни практики, които могат да ощетят българските граждани.

Ще се повишат

ли цените?

Страховете от драстично повишаване на цените на крайните стоки и услуги след приемане на еврото са напълно неоснователни. В страните, които се присъединяват след 1999 г. в еврозоната, се наблюдава незначително повишаване на цените от 0,1 до 0,3%, и то само в първите месеци. В средносрочен и дългосрочен план се случва точно обратното - еврото спомага за много по-устойчива ценова стабилност.

Забележете, че от създаването на еврозоната средната месечна инфлация в страните членки е 1,7%. За десетилетието преди 1999 г. инфлацията е близо два пъти по-висока, или 3% за първите страни, които приеха еврото. Ако се върнем две десетилетия назад, инфлацията за тези страни е 4,5%.

Показателни примери са Гърция, Португалия, Испания. За периода 1980-1999 година средногодишната инфлация в Гърция е цели 14%. След като приема еврото, ценовата стабилност в Гърция драстично се подобрява. За периода 2000-2018 средногодишната инфлация в страната възлиза на само 2%.

Европа преди и

след въвеждане

на еврото

След окончателния край на златния стандарт при Бретън-Уудската система през 1971г. европейските страни са в непрекъснати валутни войни и ценова несигурност. За пример може да вземем Италия в периода 1979 – 1992 г. В тези години италианската лира девалвира седем пъти спрямо германската марка, губейки около половината от своята стойност.

С еврото като национална валута страните в еврозоната се ограничават във възможността за обезценяване на валутите си с цел постигане на неустойчива конкурентоспособност и покриване на дългове. Това е изключително важно и за България, защото с приемане на еврото страната ни изцяло премахва политическия риск от падане на валутния борд.

Еврото възпря паричния национализъм и хаоса с плаващите валутни курсове в Европа и подобри темпото и качеството на интеграцията в ЕС. Процеси, от които трябва да се възползваме и в България.

Заглавията са на редакцията.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>