ГЕРБ “помириса” тежък дубайски парфюм върху мотивите на БСП (Обзор)

21.07.2020 03:00 Румина Димитрова
Соцлидерката Корнелия Нинова и червеният Крум Зарков обсъждат как са минали дебатите.
Депутатът от ГЕРБ Александър Иванов първи “помириса” дубайския парфюм върху мотивите на БСП.
Парламентарната група на ДПС присъства в пленарната зала, но никой от тях не взе думата. СНИМКИ: РУМЯНА ТОНЕВА

Патриотите склонни на референдуми по важни въпроси и дори свикване на Велико народно събрание

“Тежък дубайски парфюм” върху мотивите на БСП за вота на недоверие към правителството “помирисаха” от ГЕРБ. Червените отново показаха вътрешното си разделение, а патриотите заговориха за Велико народно събрание. Това е равносметката от дебата по 5-ия вот на недоверие към правителството в рамките на този мандат и втори на тема корупция.

На фона на протестите срещу властта отвън депутатите спориха точно 2 часа. Гласуването е днес, опозицията в лицето на БСП и ДПС има 104-ма депутата при нужни 121 гласа за събаряне на кабинета.

За пореден път дебатът мина без министър-председателя, който е на Европейския съвет в Брюксел. В залата бяха 10 от 17-те министри и вицепремиерът Томислав Дончев. От БСП обаче настояха Бойко Борисов и тримата министри, чиито оставки той анонсира заради подозрения във връзки с ДПС - финансовият Владислав Горанов, икономическият Емил Караниколов и вътрешният Младен Маринов, също да се явят. Тук има достатъчно колеги, други са в отпуск, а премиерът е в Брюксел, настоя шефката на парламента Цвета Караянчева. Все пак към финала на разискванията дойде Горанов, а едва след края им - и Караниколов.

Пипалата на мафията са във всички структури. Мафията се храни от страха и се пази с бухалка, каза с патос соцлидерката Корнелия Нинова при представянето на мотивите за вота. Обясни, че от 2018 г. досега управляващите внесли 12 законопроекта за борба с корупцията, но те не работели и били само да замажат очите на хората. Правителството

създало и

47 органа

за борба с

корупцията,

но осъдени нямало.

Скандалите за 3 години са над 25. Държавата се тресеше от “Кумгейт”, “Суджукгейт”, “Паспортгейт”, “ЧЕЗгейт”, “Барселонагейт”, заизрежда Нинова.

След нея на трибуната излезе червеният Красимир Янков от вътрешната ѝ опозиция в БСП. И ясно подчерта, че мотивите са писани от него и колегите му. Още преди вота БСП се разцепи за мотивите по вота, като опонентите на Нинова изготвиха свои с част от делегатите на пленума. “Когато аз и колегите ми в комисията написахме мотивите, екстраполации, които Корнелия Нинова ви прочете, нито за миг не сме се съобразявали с възможната ваша защитна гледна точка. Ако имахте аргументи, сега хората нямаше да са на улицата”, обърна се Янков към ГЕРБ.

На Борисов “му е мило държавата да върви напред”, защити кабинета зам.-шефът на ПГ на ГЕРБ Александър Ненков. И противопостави на това поведението на Румен Радев. “Категорично се противопоставям цялата власт да бъде дадена на един комплексиран човек - президента Радев. Той за 4 г. успя да направи немислимото - да разруши всеки един мост между политическите лидери, между институциите”, каза той.

Единственото ново към мотивите ви от вота през 2018 г. за корупцията е тежкият аромат на дубайски парфюм, с който са напръскани, каза пък колегата му от ГЕРБ Александър Иванов.

Патриотите пък били готови да се направи референдум, а дори и да се свика Велико НС по въпроси като отзоваване на депутати, образователен ценз за гласуване и др.“Нужна е

не само смяна

на лицата, а

и промяна на

правилата”,

каза зам.-шефът на ВМРО Искрен Веселинов. “Главният прокурор обвърза съдбата си с това управление и трябва да си тръгне с него”, обяви пък юристът от БСП Крум Зарков.

От ДПС не взеха думата, а лидерът на “Воля” Веселин Марешки още на влизане в парламента обяви, че хората му са готови да си подадат оставките и на гласуването ще се разграничат и от управляващите, и от БСП.

Горанов: Дебатът по оставките е отворен. Борисов решава дали да я подам, не аз

Министър-председателят решава дали да подам оставка. Това не е детска игра. Този дебат по отношение на оставките не е приключил, естествено, че когато премиерът поиска на някого оставката, дали той ще я даде или не, е без значение, тъй като персоналният състав на МС се определя от мандатоносителя.

Така финансовият министър Владислав Горанов коментира пред журналисти поисканата му от премиера оставка. На въпрос дали той сам би се оттеглил, Горанов отговори: “Няма никаква причина да се оттеглям 10 дни след като съм удовлетворен от един изключително успешен за България проект, а именно интеграцията в банковия съюз и приближаването към еврото. Ако смятате, че това е провал на политиката или фискалните показатели в последните години са провал, това значи, че би трябвало да има претенции към мен, а аз не намирам такива основания”.

Подчерта, че е търсил подкрепа от ДПС само по теми, важни за държавата и за които мислят еднакво с ГЕРБ - като запазването на сегашния данъчен модел.

Ще поема отговорност, но не разбирам защо колегите ми Горанов и Маринов трябва също да носят този печат, коментира икономическият министър Емил Караниколов, чиято оставка също се чака. Горанов и екипът му направили изключителни неща, а Маринов добре познава системата на МВР.

“Булгартабак” и Дипломатическият клуб са двете теми, за които Караниколов подозирал, че му се иска оставката. А защо не се споменава, че издействах 10 млн. лв. неустойка за държавата за ИПК “Родина”, свързвана с ДПС, попита той.

Оставката ми винаги е налице, коментира пък по-рано правосъдният министър Данаил Кирилов на въпрос очаква ли да е сред сменените. 

Дончев към всички партии: Посочете ми мнозинство, готово да приключим с корупцията у нас

Нямаме ли вече връзка с обществото, няма ли смисъл, сам ще си тръгна - няма защо да ми викате “Оставка”. И не победата е най-важното, а да организираш мира, цитира той Аристотел

“Вероятно всички очаквате да направя критичен анализ на данните в Евробарометър и да ви докажа, че числата не са такива, каквито твърдите. От това няма полза”. “Така изненадаващо започна речта си пред депутатите по време на дебата по вота вицепремиерът Томислав Дончев. Отказа и да прави исторически анализ на корупционния риск, скандали, провинения в годините, да припомня за опитите за промени в законите.

“Има ли корупция в България? Има. Откога? От 10, от 20, от 50, от 100 г.? Корупцията е хронично заболяване на българското общество и големият проблем е, че сме се научили да живеем с нея. Обществото и държавата трябва да съберат сили и да приключат с това, каквото и да коства. Корупцията не се бори с думи, хайки, а с институции и закони”, заяви той. Какво не ни достига, след като институциите и законите са взети от практиките на развитите държави, някои текстове дори били буквално копирани, продължи да задава теми за размисъл Дончев.

“Няма да влизаме в режим на колективна психотерапия. Къде е това мнозинство тук, което ще има воля и сила да използва институциите и законите по най-добрия начин? Има ли такова? Не говоря за ляво, за дясно, за консервативно. Има ли хора с такава биография, с такъв запас от съобщения в телефоните, с такива портфейли и жилища, които да имат силата и волята да използват институциите и законите по най-добрия начин?”, обърна се към всички партии вицепремиерът. “Какво би променил един нов парламент, където 10 или 20% от вас ще бъдат други?”, попита още той. Подобен рестарт ще създаде “временна сърдечна недостатъчност на обществото”.

“Дали трябва да подава оставка правителството, или не, докога ще стои? Докато има смисъл, полза, може да свърши нещо полезно и не се е скъсала връзката с гражданите. Ако тази връзка се е скъсала, няма нужда да ми викате “оставка”. Както е казал великият Аристотел, не Гьоте - не е най-важно да спечелиш войната, най-важно е да организираш мира”, завърши Дончев.

Други от От страната и света

Лондон: Руски хакери се готвят да оставят милиони без ток

Вече е имало кибератаки срещу няколко британски общини Русия подготвя серия от кибератаки срещу Обединеното кралство и други съюзнически държави, които да доведат до оставането на милиони хора без

“Искам да имаме по-близки отношения”: украинка се оплака от посланика ни в Киев Николай Ненчев (Обзор)

Правил ли е временно изпълняващият длъжността посланик на България в Киев Николай Ненчев неприлични предложения на бившата преводачка в мисията Олга Хвостенко - това разследва в момента

Габриел Вълков отново начело на младите в БСП

„Времето на младите в политиката дойде!" – заяви най-младият депутат от БСП Най-младият соцдепутат - Габриел Вълков, ще е отново начело на Младежкото обединение на БСП

Служителите на "Фолксваген" в германския град Оснабрюк не виждат "план за бъдещето"

Преди 15 години Карлос Олива участва в производството на първите автомобили в завода на "Фолксваген" (Volkswagen) в Оснабрюк, Западна Германия, информира Франс прес

Тийнеиджъри набиха мъж в столичен мол

Група тийнеиджъри са на или мъж в столичен мол, научи "24 часа". Нападението е станало преди минути в квартал "Манастирски ливади". В момента полиция отива към мястото

>