120 млн. лева компенсации в земеделието за пандемията
500 лв. помощ за отглеждане на 9 крави, 1500 лв.- за 10
По най-чаканата тази година от земеделците мярка за компенсации заради COVID-19 сумата нараства до 120 млн. лв. Освен вече предвидените 100 млн. лв. от Програмата за развитие на селските райони ще има и 25% съфинансиране от държавата, така че бюджетът да отиде към 120 млн. лв., съобщиха от земеделското министерство.
Целта е в настоящата кризисна година да бъде дадена максимална помощ. Прехвърлени са и 70 млн. евро от селската програма към директните плащания за кампания 2020 г. Това означава, че субсидиите ще се вдигнат с около 9%.
По извънредната мярка COVID-19
ще се
кандидатства
по видове
стопанства
в три направления. Народното събрание вече прие промяната в Закона за подпомагане на земеделските производители, която дава правната възможност за допълнителните субсидии. А земеделското министерство пусна за обществено обсъждане наредба за извънредната мярка.
След това тя ще бъде пусната за нотификация до ЕК. Когато имаме одобрение, ще бъде отворен и приемът за кандидатстване. Най-вероятно това ще стане в началото на август. Кандидатстването ще е максимално облекчено, за да може помощта да се плати до средата на октомври.
Компенсациите ще бъдат разделени на 3 подмерки. Първата е за чувствителните сектори - плодове, зеленчуци и животни плюс розопроизводство и пчеларство. Тъй като ЕК не прие първоначалното предложение подпомагането да е на площ и брой животни, а поиска да е като абсолютна сума според категорията стопанство, агроведомството обяви новите размери на субсидията. (Виж таблицата.) Ще могат да кандидатстват земеделски стопани, които имат плащания за 2019 г. и са заявили не повече от това за 2020 г. Допустими са и бенефициентите по Програмата за развитие на селските райони, а не само по директните плащания.
За плодове до 15 дка помощта ще бъде 750 лв., а ако овощните градини са над 15 до 50 дка, подпомагането е 1700 лв. Най-много пари ще вземат стопанствата с над 300 дка плодове - 13 500 лв. Именно това е и таванът на парите за един отделен фермер, защото Брюксел сложи ограничение помощта да е до 7000 евро на производител.
В животновъдството субсидията заради COVID-19 е 500 лв. при 5 до 9 крави и 1500 лв., ако са между 10 и 49 говеда. Максимумът от 13 500 лв. е за отглеждащите над 250 бройки едър добитък.
По второто направление на мярката за COVID-19 ще кандидатстват всички останали земеделски стопанства, които не са в обхвата на първата подмярка, плюс свиневъдство и птицевъдство. Тук промяна от първоначално предложения от земеделското министерство и описан от “24 часа” вариант няма. Компенсацията се плаща на брой постоянно заети, което ще се проверява служебно. Ставката е по 30 лв. на човек във фермата, която отглежда други селскостопански култури извън тези по първата схема.
245 лв. ще се
плащат за едно
заето лице
за стопанства, отглеждащи свине, а за птицефермите ставката е 430 лв.
Третата подмярка е за малки и средни предприятия, които преработват първична земеделска продукция. При нея фирмите ще могат да избират между 2 варианта. Първият е, ако могат да докажат 20% спад на приходите за първите 4 месеца на годината спрямо същия период на 2019 г. Тогава подпомагането е 5% от декларираните приходи за 2019 г. Ако предприятията нямат регистриран спад от 20%, пак могат да получат компенсации от по 270 лв. на всеки зает в тях работник.