Меркел на 66: нейното управление ще се помни

17.07.2020 16:04 “Дойче веле”
Снимка Ройтерс

Ангела Меркел се наложи като блестящ мениджър по време на кризи - видяхме го и по време на пандемията от коронавирус. На 17 юли канцлерката навършва 66 години. Мнозина в Германия си пожелават пети мандат на Меркел, пише "Дойче веле".

Германската канцлерка Ангела Меркел не притежава толкова власт, колкото имат лидерите на една Франция, Русия или САЩ. Но нейното 15-годишно управление остави своя отпечатък - затова и се говори за "ерата Меркел". Тийнейджърите дори не познават друга канцлерка.

В икономически план годините на нейното управление бяха добри за Германия - въпреки финансовата криза. От "проблемно дете" на Европа, за каквато бе смятана през 2005-а, Германия отново се превърна в локомотив на растежа. Безработицата намаля наполовина, данъчните постъпления нараснаха. След като през 2009-а бе взето решение за спиране трупането на нови дългове (дългова спирачка), резултатите не закъсняха - Германия се прости с бюджетния дефицит и започна да трупа излишъци.

Блестящ кризисен мениджмънт

Властта на Меркел се проявяваше най-категорично по време на кризи. Еврокризата, спасяването на Гърция, руската анексия на Крим: дори и да имаше проблеми на европейско равнище, Меркел не се колебаеше да действа самоотвержено. Списъкът от посетители в канцлерството ставаше все по-дълъг - Берлин се превърна в европейски център за водене на преговори.

Меркел се доказа като добър мениджър във времена на кризи. Виждаме го и сега - по време на пандемията от коронавирус, с която Германия се справя много добре в сравнение с други държави. И това, че Меркел почти редовно бе избирана за най-влиятелната жена в света, не беше никаква изненада. Това ѝ спечели и уважението на гражданите - включително в източната част на страната, където е отраснала. Но тя ни най-малко не се възгордя.

"Мама Меркел"

Начело на Християндемократическата партия, Меркел се постара да я модернизира. Бяха насърчавани младите кадри, и особено жените. Видът на партийните конгреси се промени. Меркел остана каквато беше, а допитванията сочеха, че хората ценят нейната автентичност. В един момент мнозина започнаха да я наричат просто "мама Меркел". Това беше много ласкателно за нея, но имаше и своята сенчеста страна - понеже на "мама Меркел" се разчиташе твърде много, отслабна интересът към воденето на демократични спорове.

И още нещо се загуби: многообразието. Меркел водеше партията и правителството си с твърда ръка, за да гарантира ефективността в действията. Така "мама Меркел" получи негативен оттенък. Меркел не се колебаеше да наложи решения като прекратяването на наборната военна служба или отказа от ядрена енергия. Консерваторите в Християндемократическия съюз (ХДС) бяха посатвени натясно. По този повод политологът Волфганг Меркел заяви наскоро, че от десноцентристка партия ХДС се е превърнал само в центристка. Което отвори пространство за възникването на нова партия в крайното дясно - "Алтернатива за Германия".

Ще се справим"

В учебниците по история обаче Меркел най-вероятно ще влезе с друго: с фразата "Ще се справим", произнесена през август 2015-а в разгара на бежанската криза. Тогава Германия декларира готовност да приеме стотици хиляди бежанци от Сирия и граничещите с нея военни и кризисни огнища. Макар впоследствие Меркел да се опита да нанесе корекции в бежанската си политика, германското общество и до днес е разделено по въпроса за бежанците и мигрантите.

Поляризацията се пренесе и на европейско равнище. Източноевропейците се противопоставиха на плановете на Берлин за пропорционално разпределение на бежанците. Така се образува нова конфликтна линия - от Варшава през Прага и Будапеща до Рим.

Какво следва?

През лятото на 2019 управляващата коалиция, в която участват и социалдемократите, бе смятана за лабилна. А партията на Меркел ХДС падна до исторически ниски нива на подкрепа. По време на пандемията от коронавирус, започнала в началото на 2020 обаче, одобрението за нея отново нарасна и мнозина си пожелават Меркел да се кандидатира отново.

Тя обаче е категорична: не желае пети мандат.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>