Крият мозайките в “Света София” при молитви (Обзор)
Ще ги осветяват с лазери или ще пускат завеси
Турция ще съхрани универсалното християнско наследство на храма “Света София” в Истанбул, но по време на ислямски молитви ще закрива фреските и мозайките. Това обяви говорителят на управляващата Партия на справедливостта и развитието Йомер Челик.
Величествените мозайки в “Света София”, запазени от времето преди превземането на Константинопол от Османската империя през XV в., ще бъдат покривани със завеси или осветявани с лазери, за да не се виждат. Първата молитва ще е на 24 юли.
Челик увери също, че джамията ще остане отворена за всички местни и чуждестранни туристи, а за вход вече няма да се плаща. Според турски медии президентът Реджеп Ердоган бил поканен да извърши първия намаз (молитва, която се изпълнява 5 пъти в денонощието - б.р.), но отказал, като посочил, че това ще е прекалено.
Миналия петък Държавният съвет на Турция постанови, че правителственият указ за превръщането на “Света София” в музей през 1934 г. е бил незаконен. Така след като 86 години бе символ на междурелигиозна хармония, катедралата отново стана действаща джамия.
“Това, което се случва със “Света София”, е удар срещу цивилизацията”, заяви външният министър на Люксембург Жан Аселборн по време на заседание с колегите си от ЕС в Брюксел. “Решението на Турция неизбежно ще подхрани недоверието, ще насърчи подновяването на разделението между религиозните общности и ще подкопае нашите усилия за диалог и сътрудничество”, каза първият дипломат на ЕС Жозеп Борел.
Анкара не закъсня с реакцията си и обяви, че всички подобни коментари са намеса в суверенитета на страната.
Гърция е особено чувствителна по темата, тъй като гледа на “Света София” като на един от най-значимите паметници от византийската епоха. Преди дни гръцката ултранационалистическа партия “Гръцко решение” предложи родната къща на Кемал Ататюрк в Солун - бащата на съвременна Турция, да бъде превърната в мемориал на геноцида над понтийските гърци.