Иван Юруков свири в базилика от IV-V в. музика на Димитър Воев
Актьорът създаде спектакъл по поезията на основателя на “Нова генерация”
Хубава музика и талантливият Иван Юруков на сцената в епископската базилика на най-слънчевия град Сандански. Това предлага спектакълът “Част от колекция”, на който той е автор и режисьор. Базиликата е едно от най-красивите места в града, при това построена през IV - V в.
На сцената там до Юруков ще застанат не по-малко талантливите му колеги Стоян Младенов, който ще пее и ще свири на цигулка, Николай Димитров, който е вокалист и отговаря за ударните инструменти, и композиторът и диригент Милен Апостолов, който ще свири на пиано. Юруков ще покаже колко добре владее китара и укулеле.
Текстът на музикално-театралния спектакъл се базира на книгата “Поздрави от мен боговете” на основателя на култовата българска група “Нова генерация” Димитър Воев. “Той почина, но в наследство ни остави своите хубави музикални произведения в лицето на групата”, разказва Иван Юруков. “Променили сме неговите аранжименти, направили сме ги по-акустични”, допълва той.
“В спектакъла сме гледали да се придържаме към бунтарския дух на поетичното слово на Воев - през лириката, любовта, емоциите, политическия сарказъм, дори гротеската в образите му... Всичко това го има в “Част от колекцията”. Цялата му фабула е свързана с търсещия човек, който е недоволен от заобикалящата го атмосфера”, обяснява Юруков.
Заради пандемията и спазването на мерките му било по-трудно да организира подобен мащабен проект. Юруков ще го представи за първи път в родния си град - Сандански, утре от 21 ч.
На 25 юли с него ще гостува и в Сливен, в крепостта “Туида” . На 30 юли ще бъде в ловешката средновековна крепост, на следващия ден ще излезе на лятната сцена в Нов театър НДК, а на 27 август ще бъде и в Народния театър. На 4 септември спектакълът ще има и морска премиера - на “Аполония” в Созопол. “Надяваме се хората да са по-смели, да не се страхуват, спазвайки дистанция, да дойдат, за да го видят”, казва Юруков.
“Разбира се, че човек се интересува от изкуство на пълен стомах, но човек с пълен стомах и без изкуство е невъзможен... безсмислен. Това е изключително важно и не бива да го забравяме”, казва Юруков.