17-годишен изобрети “Енергийна пътека” пешеходците осветяват зебрата, ходейки
Мечтата на Денис от Шумен е да живее в модерен технологичен свят, но той да не вреди на околната среда
Стъпките на пешеходците произвеждат енергия, а генерираното електричество е достатъчно за консумацията на лампи, които осветяват пешеходна пътека. И които светят само когато по нея върви човек.
Такова изобретение е направил Денис Исметов.
Звучи като
фрагмент от
фантастичен
роман, но е
реалност,
сътворена от 11-класника на Професионалната гимназия по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт “Христо Ботев” в Шумен в специалност “Компютърна техника и технологии”.
С този проект, наречен “Енергийна пътека”, 11-класникът е впечатлил журито на състезанието “Търси се кой е SUPER STEM в твоето училище” през 2018 г. и е получил националната награда. Сега пише софтуера, защото иска всеки, докато върви, да знае колко енергия са произвели стъпките му. Проектира я да свети само нощем, когато по пътеката преминава човек.
“Моето изобретение икономисва конвенционална енергия. Лесноприложимо е навсякъде”, обясни младият изобретател.
Всеки от
проектите му
е свързан с
опазване на
ресурсите в
природата
Проектираното от него зелено селище също добива енергията си чрез соларни панели и ветрогенератори. Денис признава, че в някои от проектите си е заимствал идеи, като ги усъвършенствал.
Затова най-голямата му гордост е пешеходна пътека, осветена от човешката енергия.
От идеята до реализацията всяка стъпка е резултат от неговите знания, експерименти и упорство да достигне целта.
“Няма такова изобретение в света”, твърди Денис. Младежът казва, че въпросът, който най-често си задава, е: “Аз мога ли да направя това?”
Така една нощ му хрумнало да произведе енергия от звуци. “Разрових се в интернет и видях, че Никола Тесла има проект с усилвател. Започнах да ровя вкъщи за усилватели и през нощта правих експерименти. Разглобявах, вадих уреди за измерване и какво ли не”, обясни творческия си процес 17-годишният младеж.
Преодоляването на техническите предизвикателства не остава незабелязано от родителите му, които му дават кураж да продължи въпреки неуспехите, които го спохождат понякога. Най-големите му вдъхновители са учителите от професионалната гимназия “Христо Ботев”, които откриват у него изобретателя.
Дотогава се е увличал от историята и литературата, а есетата му получават винаги награди от конкурсите, в които е участвал.
Денис обаче мисли, че
най-голямата
му страст са
техниката и
технологиите
Когато попаднал в училищния Клуб по роботика, осъзнал, че това е неговият професионален път. Учителите инж. Недялка Йорданова и инж. Иван Николов са тези, които винаги го окуражават да показва уменията си.
Заредили се състезания - “Индустрията в моя регион”, “Учен за един ден” на НАСА, “Младежко техническо творчество - енергетиката и ние”, от които се връщал с награди.
Удостоен е и с наградата на Шумен “Ученик на годината” за 2019 г.
Младежът иска да предава своето знание на по-малките. Създава Робо Академия, чието първо издание беше миналата година. Деца на различни възрасти демонстрираха проектирани от тях роботи.
Академията бе финансирана от община Шумен след кандидатстване и одобрение, подпомагана е и от различни местни фирми. Участието в нея бе безплатно за първите 2 групи ученици.
Сега пише софтуера за образователната платформа Въпросник.бг – интернет пространство за връзка между учител и ученик. Мечтата му е да живее в модерен технологичен свят, но той да не вреди на околната среда.
“Технологиите много помагат.
Ако градовете
са с умно
осветление, то
ще помогне на
човека, но и на
природата”
е мотото на младия изобретател.
За Денис Исметов е важен пътят, а пътят е учене и това според него е незаменимо усещане.
“От първия път, ако не стане, не означава, че не е възможно. Трябва да се опитва, опитва, опитва.
Искам да бъда преподавател по информатика, защото за мен най-ценната професия е тази на учителя. Аз съм позитивен млад човек, който се занимава с обучението на деца. Също така съм част и от Градския ученически парламент и Общинския младежки съвет на Шумен. Имам много спечелени награди в областта на информатиката, науката и технологиите”, казва за себе си Денис.
Амбицията му е да завърши компютърно инженерство в България. Да прави своите изобретения тук и да преподава.