Жътвата започна с двойно по-бавни темпове от 2019 г.

29.06.2020 20:38 Тихомир Тончев
Жътвата стартира със закъснение на много места заради дъждовете през миналата седмица.

Изкупните цени на житото са между 2 и 8% по-високи

Жътвата на основните зърнени култури у нас започна, но с двойно по-бавни темпове от миналата година. По оперативни данни на земеделското министерство е прибрана пшеницата от едва 2000 дка, като количеството от тях е 720 тона. Това прави среден добив от 360 кг/дка, което е доста малко. Намалението на продукцията е с 94,8% в сравнение със същото време на 2019 г., а ожънатите площи - с 93,7 на сто по-малко.

Подобни са данните и за другата основна култура - ечемика, чиято жътва също върви с 91,3% по-бавно. Иначе засетите площи тази година и от пшеница, и от ечемик са повече - съответно с 5,7 и 12,1 процента.

Причината за забавянето са дъждовете в голяма част от страната през изминалите 2-3 седмици, което не позволява на комбайните да влязат в полетата. Очаква се със стабилизирането на времето жътвата бързо да дръпне през следващите дни.

Средните изкупни цени на хлебната пшеница са с 2,1% ръст на годишна база, или 339 лв./т без ДДС. По-голямо е увеличението при фуражното жито - с 8 на сто до 324 лв./кг.

Постепенно се възстановява и експортът на зърно. През последната седмица от пристанище Варна са заминали кораби с 6500 тона пшеница. През периода 15-21 юни от същия порт са изнесени и 11 600 т слънчоглед.

Двойно поскъпване на ябълките за последната година показва оперативният анализ на земеделското министерство при плодовете и зеленчуците. Средната им цена на едро вече е стигнала 2 лв./кг, докато по това време на 2019 г. са се търгували за 84 ст. Скокът на годишна база е със 138,1%, а на седмична - с 3,6 на сто.

Значително увеличение на цените има и на вносните домати - с 84,5% спрямо 2019 г. до средно 2,14 лв./кг по борсите. Логично нагоре е и българското оранжерийно производство - 58,5% ръст на доматите и 55,9% на краставиците. При последните обаче има значителен спад през миналата седмица - със 17,6%. От другите основни зеленчуци голямо увеличение на цените има при зелето - със 78,9 на сто на годишна база и с 11,5% на седмична.

Добрата новина за семейния бюджет е поевтиняването на картофите. Цените на старата реколта са с 35,2% по-ниски, а на пресните - с 9,1 на сто спрямо миналата година. По борсите и тържищата картофите се търгуват средно за 0,81-0,90 лв./кг.

При черешите също се отчита поевтиняване с 5,2% за седмица средно до 2,39 лв./кг на едро.

Други от От страната и света

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

Паднал бор блокира влакове в Искърското дефиле

Влаковете, които преминават през Искърското дефиле в района на гара Елисейна, временно бяха блокирани в късния следобед. Причината беше огромен бор, паднал върху контактната мрежа в района

Зацикляне: 6-и (засега) опит за председател – за Деня на благодарността (Обзор)

Борисов с първа реч от трибуната в новия парламент, шегува се как намерил 94-годишен за водач на листа, за да има доайен за шеф на следващия Асен Василев си говори с ДБ през медиите

Димитър Главчев: Пълното ни приемане в Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми

Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панорама“ по БНТ

Австрия склони, пуска ни в Шенген и по суша от 2025 г., но само с Гърция (Обзор)

Граничният контрол с Румъния остава за поне 6 месеца Австрия най-накрая се съгласи да пусне България и Румъния в сухопътен Шенген, като се очаква да влезем напълно в свободната зона за движение в ЕС

>