65% от хотелите ще намалят цените, само 2,2% се канят да затворят (Обзор)
Близо 2/3 ще работят, дори да нямат достатъчно гости
Туристите харчат като преди кризата, но са с 47% по-малко спрямо миналата година
С напредването на туристическия сезон и осъзнаването на спада на туристите все повече хотелиери са склонни да намалят цените на нощувките и на пакетните си предложения. Това се вижда от последната редовна месечна анкета на НСИ и сравнението ѝ с предишните.
Статистиката започна да прави тези анкети сред бизнеса веднага след въвеждането на извънредното положение през март.
От последната анкета, правена през май и публикувана в сряда, се вижда, че 65,6% от хотелиерите възнамеряват да намалят цените на пакетните услуги, които предлагат, а 49,4% предвиждат да намалят само цените на нощувките в сравнение с миналогодишните.
Същата анкета, правена през април, показа, че тогава склонните на такива жестове хотелиери са било съответно 62,9 и 46,7%. Още по-рано – през март, процентът им е бил още по-нисък.
По отношение на бъдещата си активност в краткосрочен план през май 63,8% от ръководителите на местата за настаняване
смятат да
продължат
да работят,
макар и с намален обем, 16,8% очакват временно да преустановят дейността си, 15,9% очакват да продължат дейността си както преди извънредното положение и едва 2,2% прогнозират да я прекратят.
През май 44,4% от управителите отчитат намаление в приходите от дейността си спрямо предходния месец, докато 40,1% посочват, че няма промяна. В близо 1/3 от хотелите персоналът е бил в неплатен отпуск, а в 22% е имало съкращения.
В следващия един месец почти половината от мениджърите прогнозират, че ще могат да обслужат до 50% от разходите със собствени средства, 35,3% - няма да могат да се справят сами, а 15,5 на сто посочват, че ще успеят.
Самите туристи не харчат по-малко, отколкото миналата година, но броят им вече е доста по-нисък, показват данни на НСИ, но за първото тримесечие на тази година.
Например всеки български гражданин на 15 и повече години, който е почивал през първите три месеца на годината,
е похарчил
средно по
151,75 лв. за
почивката си
в страната
и средно по 674,37 лв. в чужбина.
Похарченото в страната е съвсем малко по-малко от миналогодишните разходи по същото време, а в сравнение с първите тримесечия на 2017 и 2018 г. дори е повече. При харчовете в чужбина дори в сравнение с година по-рано има ръст.
Само че самите почиващи са с 47,2% по-малко, отколкото са били през първото тримесечие на 2019 г., т.е. са намалели почти двойно. Данните засягат само зимния туризъм, но прогнозите за летния са за спад от поне 35% в сравнение с миналото лято.
290 лв. на месец за хората в транспорта и туризма, ако доходите им са паднали с 20%
Работодатели и самоосигуряващи се от секторите “Транспорт”, “Хотелиерство и ресторантьорство” и “Туризъм”, чиито приходи са намалели с не по-малко от 20% за определен период, ще могат да получат 290 лв. на месец компенсации за работниците и служителите си. Това реши правителството на заседанието си днес.
Около 22 000 работещи ще получат такава подкрепа. Заделените суми са 40 млн. лв. от ОП “Развитие на човешките ресурси”. Компенсациите ще се изплащат за цял календарен месец от 1 юли, но за не повече от шест месеца.
Работодателите, които кандидатстват, трябва да не са обявени в несъстоятелност, не трябва да са в производство по несъстоятелност или ликвидация. Изисква се да нямат задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски към 31 декември 2019 г., през периода на изплащане на компенсациите да не получават финансиране за възнаграждения и осигурителни вноски от държавния бюджет.
Право да получат тези суми имат и самоосигуряващи се лица, които не трябва да имат задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски към 31 декември 2019 г. Друго условие е да запазват дейността си, докато получават компенсации, както и за допълнителен период, равен на половината от времето, през което получават средствата.