Беър Мидкиф: България има силни европейски съюзници, които са готови да осигурят цялостно решение за модернизация на армията ѝ
Има достъпни и прозрачни пътища, по които Сухопътните войски могат да придобият отлични способности и системи, казва , вицепрезидент “Продажби и маркетинг” за John Cockerill Defense:
- COVID кризата предизвика редица затруднения за бизнеса в световен мащаб. Как пандемията се отрази на работата на John Cockerill Defense?
- За щастие имахме само краткотрайно прекъсване на производствения процес, като бързо успяхме да адаптираме работата си към новите здравни стандарти и изисквания за безопасност. Ръководството на John Cockerill подходи много сериозно към ситуацията от самото начало и взе необходимите решения, за да може бизнесът ни да се приспособи към новата обстановка.
Успяхме да сключим допълнителни договори за куполите ни Cockerill 3105 и LCTS 90mm. Програмата Harimau (Black Tiger) също беше одобрена и по нея започваме серийно производство – с по-ниски темпове в началото, които ще нараснат във времето. Преминахме през обстойни тестове и през необходимия сертификационен процес.
Успяхме за това време да направим и цялостен анализ на пазара и ускорихме развитието на няколко приоритетни проекта. Вълнуваме се, че ще можем да представим някои нови продукти, които вече срещат сериозен интерес в различни сегменти на пазара. Тези нови системи ще допълнят портфолиото на John Cockerill и ще са отлично допълнение към серията ни куполи 3000 и традиционните ни 90-милиметрови куполи.
- Какво можете да ни разкажете за тези нови продукти?
- Работихме усилено по няколко нови проекта, които ще имат сериозно значение за сектор отбрана през следващите 10-15 години. В следващите 18 месеца планираме да пуснем на пазара общо три продукта.
Новата ни система CPWS II може да бъде монтирана както на бронирана машина с екипаж, така и на машина с дистанционно управление. Бойната станция е проектирана за интеграция с бронирани машини със задвижване 4х4 и 6х6. Тя вече премина успешно редица тестове и първият ни произведен прототип вече е готов за изпитания чрез стрелби на полигон. CPWS II е купол с нисък профил и с леко тегло, като за него сме разработили революционен люк. Той може да оперира в четири различни режима, което позволява повече гъвкавост – ключов елемент, който повечето съвременни армии търсят за своите бойни способности.
CPWS Gen II вече направи своя дебют пред армиите на 40 държави от цял свят по време на онлайн представяне на системата в конфигурация с роботизираната бронирана машина Type X на естонската компания MILREM. В момента в света няма друг купол, който да позволява едновременно функционално опериране за сухопътни бронирани машини със и без екипаж.
Леката ни бойна станция CLWS цели да запълни нишата между цялостен купол и дистанционна бойна станция. Тя интегрира оръжия от 7,62 mm до 25-милиметрово оръдие, с презареждане под броня. Разработваме проекта по заявка на страна-членка на НАТО, а вече срещаме сериозен интерес към продукта и от общността на специалните сили.
- Някой от тези продукти може ли да бъде подходящ за Българската армия, която в момента е в процес на модернизиране на своите способности?
- Новият ни купол 1030 може да представлява сериозен интерес за българските Сухопътни войски. Той е с нисък профил и леко тегло, позволява интегриране на цяла гама оръдия със среден калибър - 25 mm x 137 mm, 30 mm x 173 mm и 40 mm x 173 mm.
Куполът 1030 е част от серията ни 3000, която се характеризира със своята модулност. Това прави куполите от тази серия най-добрата опция, около която можете да развиете способностите на едни въоръжени сили. Така и верижните, и колесните шасита могат да използват същия базисен вариант на купола, като оперират с различен калибър оръдия – например среден и голям.
Куполът 1030 е с оптимизиран дизайн за операции със среден калибър. Той ще тежи по-малко от 1,5 тона и може да се интегрира с оръдие MK44S 30/40mm – чудесна опция за армии, които искат амфибийни или среднокалибрени способности. Планираме да демонстрираме купола 1030 по време на стрелби през 2021 г.
- В момента все още тече процедурата за модернизация на българските Сухопътни войски. John Cockerill е сред компаниите, които предложиха своите отбранителни решения, във вашия случай съвместно с европейски производител на бронирани машини. Трябва ли стратегическите отбранителни способности на страните от ЕС, да се развиват в рамките на съюза?
- Ако пандемията от COVID-19 ни научи на нещо, то е, че ЕС е по-важен от всякога като обединяваща организация. НАТО също придоби още по-сериозно значение като взаимен гарант за сигурност. Последните месеци донесоха огромна промяна в живота ни и вярвам, че последиците на кризата – особено икономическите, ще се усещат в целия свят още месеци напред, а може би дори години. Тази нова реалност налага повече от всякога нуждата от стратегически партньори, на които може да се разчита – и то дългосрочно.
Неоспорим факт е, българските Сухопътни войски имат належаща нужда от модернизация и е чудесно, че българската държава е непоколебима в решението си да осигури нови и модерни способности, без да се отклонява от процеса на модернизация въпреки препятствията, наложени от кризата.
Славната история на българските въоръжени сили е широко призната и вярвам, че е изключително важно това наследство да бъде съхранено и продължено чрез осигуряването на съвременни отбранителни способности.
Разбираме желанието на българското правителство да модернизира Сухопътните войски, тъй като това ще им позволи да изпълняват своите ангажименти към НАТО и да гарантират суверенитета на държавата. България има силни европейски съюзници, които са готови да участват в този процес и да осигурят цялостно решение за модернизация на армията. ЕС инвестира 750 млрд. евро в новата си инициатива NextGenEU и това ще компенсира част от финансирането, което беше пренасочено от други инициативи като Европейския фонд за отбрана. Сега повече от всякога Европа се нуждае от силни и близки връзки между страните от съюза.
България ще има нужда от своите силни партньори в ЕС, за да може да се възползва оптимално от средствата по тези инициативи. John Cockerill е индустриална група, която развива не само отбранителни решения – ние разработваме програми за опазване на околната среда, осигуряване на чист въздух, чиста вода и екологично чисти методи за промишлено производство.
Едно от основните направления в групата ни е енергия от възобновяеми източници. Всички тези неща ще бъдат важни за България, когато избира своите европейски партньори за общи инициативи в рамките на Съюза. ЕС вече е обявил, че трите основни стълба на Общността ще функционират с обща цел за инвестиции в зелена, дигитална и устойчива Европа. Тези инициативи ще засегнат всичко - от тежка промишленост до селско стопанство.
- Как тези инициативи се отнасят към настоящата процедура за модернизация на Сухопътните войски?
- Важно е да сме наясно, че светът, в който живеем днес, е много по-различен от вчерашния – с повече опасности в геополитически смисъл.
Добавете към това икономическия спад, който настъпи вследствие на коронавируса. Озовахме се на кръстопът, изпълнени с несигурност, а това налага нуждата от силни лидери и силни приятели, които да ни помогнат да преживеем бурята. Надяваме се, че българското правителство ще отчете тези промени и фактори, когато прави стратегическия избор за модернизация на Сухопътните войски.
Ние в John Cockerill вярваме, че решението е в рамките на ЕС. Има достъпни и прозрачни пътища, по които Сухопътните войски могат да придобият отлични способности и системи. Имаме стабилни и надеждни европейски партньори и съюзници сред представителите на българската индустрия. Надяваме се да имаме възможността да работим заедно за засилване на индустриалните връзки между страните ни и за изграждане на стабилно европейско бъдеще за българския отбранителен сектор.