Русия, САЩ и Франция в мощен консорциум да построят “Белене”
Конкуренцията ще е между тях и китайци
Въпреки опасенията, че пандемията може да забави проекта АЕЦ “Белене”, мощен консорциум - “Дженерал Електрик”, “Росатом” и “Фраматом”, обединява сили в състезанието за втората българска атомна централа. Новината пръв обяви в сряда премиерът Бойко Борисов. Потвърди я в четвъртък от трибуната на парламента министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
“Трите големи компании - “Росатом”, “Фраматом” и “Дженерал Електрик”, ще участват заедно. Това е ясно доказателство, че конкуренцията за проекта АЕЦ “Белене” ще бъде много сериозна”, заяви Петкова. Според нея за това е допринесла и честната политика на премиера Бойко Борисов.
Фактът, че три
от световните
имена в ядрената
енергетика се
сдружават за
“Белене”,
означава доверие
в проекта,
както и в правителството, поясни министърката.
Преди да се обединят, трите компании бяха по отделно кандидати за стратегически инвеститор заедно с Китайската национална ядрена корпорация и Корейската хидро-ядрена корпорация.
Енергийни експерти твърдят, че състезанието за построяването на АЕЦ “Белене” вече ще е между двама кандидати - новия консорциум и китайците. Корейците нямали опит с реактори ВВЕР, но могат да бъдат доставчици на оборудване за машинната зала.
През 2018 г. парламентът възложи на правителството мандат да реализира проекта на пазарен принцип.
По него има редица условия - да е без държавно финансиране и държавни гаранции, както и не се допускат договори за дългосрочно изкупуване на тока. Държавата ще иска дял срещу досегашните си инвестиции в площадката, оборудването, лицензи, проект, които се оценяват на 3 млрд. лв. Държавният дял ще варира от 15 до 34%.
Бе определена и
пределна цена на
изграждането
на централата -
10 млрд. евро
Предвижда се срокът на строителството да е 10 години от подписването на акционерното споразумение.
Състезанието за стратегически инвеститор в проектната компания, която ще строи и ще е собственик на АЕЦ “Белене”, започна на 20 август миналата година, когато оферти подадоха 13 компании - 7 за стратегически инвеститори, 4 за миноритарни дялове и за изкупуване на тока, 2 за доставчици на оборудване.
На 19 декември м. г. Теменужка Петкова съобщи отново в парламента, че е съставена късата листа на кандидатите за стратегически инвеститори. В нея бяха класирани пет компании. Те са Китайската национална ядрена корпорация (CNNC), “Атоменергопром” - дъщерна компания на “Росатом”, Корейската хидро-ядрена корпорация, “Фраматом” и “Дженерал Електрик”.
На 31 януари тази година и петте потвърдиха, че ще участват в надпреварата. А на 3 февруари в. “24 часа” пръв написа, че е възможно “Росатом” да се кооперира с “Фраматом” и “Дженерал електрик”. С американската компания руснаците работят заедно по 11 проекта. Техен партньор е и “Фраматом”.
Според първоначалните срокове се предвиждаше към края на май компаниите да подадат обвързващи оферти. Въвеждането на извънредното положение заради пандемията обаче забави процеса.
На кандидатите за стратегически инвеститори трябваше да бъде осигурен достъп до т.нар. информационна зала, в която е цялата документация за проекта “Белене”. Но понеже информацията в нея е чувствителна, се изисква физическо присъствие.
Пандемията затвори възможностите за това за 3 месеца и половина. Петкова вече е провела онлайн среща с кандидатите, за да уточнят как ще се осигури физически достъп, след като ограниченията заради епидемията бяха отменени.
По принцип срокът от 3 месеца за подаване на обвързващите оферти ще започнат да текат от момента, в който има възможност фирмите да изпратят своите представители в информационната зала. Това означава, че предложенията може да се очакват през септември.
Кой кой е от
кандидатите
Държавната ядрена корпорация на Русия “Росатом” е с капитализация 38 млрд. долара, строи 36 реактора за 130 млрд. долара. Нейна собственост са 40 реактора. Руснаците произведоха и двата реактора, които са на площадката на АЕЦ “Белене”.
“Дженерал Електрик” е на 128 години. Има интерес да произведе турбините, които са значителна част от оборудването, като осигури финансирането на доставките.
“Фраматом” е 75% собственост на френската държавна компания EdF и притежава активите на “Арева” за проектиране и изработване на системи и компоненти, производство на ядрено гориво и дейности по поддръжка и удължаване на живота на АЕЦ. Има интерес да произведе системите за сигурност на централата, електрическото оборудване.
Французите и американците искат да доставят оборудване, като поемат финансирането на това, което ще произведат, срещу бъдещо възстановяване на инвестицията.
Китайската CNNC участва във финансирането на АЕЦ “Хинкли пойнт” във Великобритания, държи 33,5% от компанията, но не е строила в границите на ЕС. CNNC е най-голямата ядрена компания на Китай с капитализация от 88 млрд. долара, строи 18 блока за около 100 млрд. долара. Собственик е на 30 реактора.
Корейската хидро-ядрена корпорация е най-голямата електроенергийна компания в Южна Корея, която прави 31,5% от тока в страната. Дъщерна е на Корейската електроенергийна корпорация, в която акционери са Корейската финансова корпорация, корейското правителство, Националната пенсионна служба, има и миноритарни акционери.
ДПС против,
след като ЕК
вече говори
само за зелена
енергия
ДПС е против ядрената енергетика. Смятаме за грешка, че управляващите харчат излишни средства за възобновяване на процедурата. Това заяви депутатът от ДПС Рамадан Аталай, който е и член на енергийната комисия в парламента.
Идеята, че американци, французи и руснаци ще строят АЕЦ “Белене”, а ще оставят отпадъците у нас, е неприемлива. Още повече че в Европейската комисия се говори само за зелена енергия, допълни Аталай.