Веселин Тодоров: Българските тецове се превръщат в ключов фактор за природния газ от САЩ

17.06.2020 15:20 Самуил Огнянов

Без синьото гориво няма как да има реална „Зелена сделка”, казва енергийният експерт

Веселин Тодоров е един от младите водещи енергийни експерти и мениджъри. "24 часа" го потърси за коментар за бъдещето на природния газ в България и дали американският втечнен газ може да пробие на пазара у нас. И как доставките на синьо гориво засягат българската индустрия, енергетика и всеки от нас.

- Г-н Тодоров, все повече се говори за доставки на втечнен природен газ от САЩ. За широката публика е трудно разбираемо какво значи втечнен газ, може ли да ни кажете нещо повече?

- За по-добре разбиране на технологията трябва да се знае, че природният газ се втечнява при -161 градуса по Целзий, като неговият обем намалява в съотношение 600 към 1. Тоест, от шестстотин единици в газообразно състояние, при втечняване получаваме 1 единица. След втечняването на газа той се превозва в специални танкери и отново се регазифицира. По този начин можем да пренасяме огромни количества синьо гориво до всяка точка на света.

Тук е и огромното предимство на този вид газ. За разлика от традиционното пренасяне по тръби, което е ограничено от изградената инфраструктура, втечненият газ може да бъде пренасян навсякъде, където има изградени терминали. По този начин конкуренцията се увеличава, което води до по-ниски цени и до по-добри условия при сключване на договори.

В Европа към днешна дата има изградени над 35 терминала за регазификация, което вече дава отражения при ценовата политика на Стария континент.

- А как България може да се възползва от това? Правим ли го в момента?

- Глобалното развитие на този вид пазар дава отражения и в страната. В България няма изграден терминал за регазификация, но има такъв в Гърция – Ревитуза. Той оперира от 2009 г., но тъй като доскоро интерконекторните връзки между България и Гърция бяха слабо развити, доставките за страната чрез него не бяха на голямо равнище. Тази тенденция се промени през годините. Вече наблюдаваме по-големи обеми газ да бъдат получавани по това направление. Важно е да се отбележи, че цените са далеч по ниски от руския газ, който традиционно залива страната ни.

Търговците на природен газ бързо се ориентираха в тази ситуация и в момента много от тях доставят втечнен газ, използвайки терминала в Гърция. Голяма част и от консуматорите същo прозряха, че е по-добре да получават газ през южната ни съседка, отколкото от Руската Федерация. Все пак и цените и условията по договорите за доставка са много по-добри.

- Казвате, че и търговци и консуматори се възползват от новия пазар на втечнен газ. Как българският потребител ще усети това?

- Благодарениe на втечнения газ цените на газовите борси са толкова ниски. Това е и причината за България руският газ да падне с повече от 40%, а не защото някой е бил много добър преговарящ. Истината е, че благодарение на този вид доставки на газ, конкуренцията в сектора се изостри, цените паднаха, а услугите се подобриха. Така че, когато Булгаргаз излезе и започне да се бие в гърдите с колко бил свалил цената, не му вярвайте. Единственият виновник за това е пазарът.

В този смисъл, българският потребител ще усети това по джоба си. Към момента вече няколко топлофикационни дружества получават газ чрез този вид доставки. Тоест, сметките и на потребителите на топлоенергия и на домакинствата, които се отопляват с природен газ, ще паднат.
Тази година вероятно ще видим доставки от порядъка на над 20-30% повече на втечнен природен газ спрямо миналата, като тази тенденция ще се запази и дори ще расте още повече. От това ще спечели най-вече крайният потребител.

- Само от един терминал за втечнен газ ли може България да получава доставки?

- Към настоящия момент, да. Но бъдещето е светло в тази посока. Предстой изграждане на втори терминал на гръцка територия в Александруполис, като Булгартрансгаз ще придобие 20% от капитала на проектната компания.

Заедно с изграждането на газовата връзка ICGB ще се осигури пряк достъп до втечнения газ на пазара в България. Това ще увеличи конкуренцията и ликвидността на пазара, както и на газовата борса Газов Хъб Балкан. Очакват се доставки, както от САЩ, така и от други държави износителки като Катар, Алжир. В крайна сметка ценовият натиск ще бъде още по-голям и руският газ ще се окаже в още по-лоша позиция, тъй като ценообразуващата формула за България включва и цените на нефтените деривати.

- И все пак имайки предвид „Зелената сделка“ на ЕК, и изобщо политиката на съюза за без въглеродна икономика до 2050 г., няма ли да удари по газовия сектор?

- При всички положения в един светъл момент от далечното бъдеще вероятно доставките от природен газ ще намалеят, но едно нещо трябва да е ясно. Без природен газ преходът до 2050 г. е невъзможен. Дълбоко подчертавам това! В България има не малък брой когеренационни топлоцентрали, част от тях работещи единствено на въглища като основно гориво.

И именно тук виждаме потенциала на американския втечнен газ. Част от тези топлоцентрали вече започнаха да изграждат инсталации, които да използват синьото гориво като заместник на въглищата. Топлофикация Перник, Топлофикация Русе и ТЕЦ Бобов дол вече дадоха своята заявка за преминаване от едното гориво към другото. Жителите на тези градове сами ще усетят огромната разлика в качеството на въздуха и, разбира се, в подобрението на услугите, която всяка топлоцентрала ще им предоставя.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>