За нас в Добруджа сушата това лято е по-страшна от пандемията

16.06.2020 06:00 Христо Николов
Недялко Статев (вдясно)

В първия месец на извънредното положение продадохме толкова, колкото за цялата минала година, казва агробизнесмен за 2013 г. Недялко Статев

- Г-н Статев, мина повече от месец от подпалването от неизвестни лица на ваши комбайни и камиони за 1,5 милиона лева в дестилерията ви в село Попгригорово. Намери ли полицията подпалвачите?

- Засега няма разкрити, въпреки че охранителните камери са записали как човек влиза в стопанството, обикаля около машините, излива течност и те се подпалват.

Това не е първият случай на посегателство върху наше имущество, случвало ни се е и преди.

- Четох, че ви подозират, че сами сте си направили пожара, за да получите парите от застраховката. Но вие казахте пред мен, че техниката не е била застрахована. Не е ли малко опасно такива скъпи неща да не се застраховат?

- Ако гледаме ситуацията в Добруджа, не е като всеки ден да се палят комбайни. Това се случва изключително рядко.

В сегашната ситуация производители като нас гледат да ограничават разходите си и по принцип сключваме договори само за неща, които задължително трябва да се застраховат.

Правим компромиси, за да преживеем. Основен разход в земеделието е арендата. Тя се определя не от това какъв ти е приходът, а от това какво колегите ти около теб дават. Без значение дали по някаква причина си изкарал повече, или по-малко, дали си на загуба – хората това не ги интересува. По тази причина много

честа практика е

машини да

остават

незастраховани

Застраховат се неща, за които банките или някой друг кредитор изискват полица. Или ако Държавен фонд “Земеделие” го изисква.

- От доста време си прокрадва път идеята земеделците да си застраховат дохода от реколтата. Но, за съжаление, застрахователните компании изискват отчети за дохода за години назад и затова най-често фермерите ги избягват, така поне се твърди.

- Не мисля, че това е проблем. Винаги счетоводно при нас нещата са били прозрачни, можем да докажем и приходи, и разходи.

Печалният ни опит от минали години обаче е, че винаги когато се стигне до изплащане на щети, посевът трябва да е на практика 100% погинал, за да ти възстановят нещо. И в повечето случаи не ти възстановяват сумата, а ти казват, че срещу тези пари за следващата година ще получиш безплатна застраховка.

- Откакто вие и баща ви бяхте Агробизнесмени на 2013 г., вероятно са се променили много неща при вас?

- Така е. Ние сега освен стандартните за Добруджа култури – царевица, пшеница, слънчоглед, имаме много различни култури, общо към 10-11 – два вида фасул отглеждаме, два вида леща, етеричномаслени култури: лавандула и маточина. Отглеждаме и едни специални тиквени семки, които са, така да се каже, “голи”, без обвивка. Някои от тези продукти вече са представени и в наши търговски вериги.

- Възползвахте ли се и в каква степен от постановлението на земеделското министерство за присъствие на повече родно производство в търговските вериги?

- С една от търговските вериги ние по принцип работим от години и там сме добре представени. Оттам много клиенти ни познават и още в първите дни на извънредното положение, когато имаше щурм към магазините, тази търговска верига реализира голям оборот от наши продукти.

Става въпрос за

боб – за един

месец бе

продаден

колкото за

цялата

предходна

година

В други вериги също сме представени, но по-малко.

- Пожарът, доколкото си спомням, стана във ваша дестилерия за лавандула. Защо в последните години в Добруджа всички се втурнаха да отглеждат лавандула? Ние по едно време надминахме и Франция по износ на лавандула и продукти от нея. Мода ли е?

- Нашето не е типично добруджанско землище. Обикновено вие, хората от града, като чуете за Добруджа, си представяте едни безкрайни равни полета и едни парцели по хиляда декара всеки, на които не им виждаш края.

Нашето землище обаче има денивелация от около 40 метра и дори повече. Има около 30% много слаба земя, с много камъни. Толкова слаба, че ако я засееш със слънчоглед, не е въпросът дали си на нула, а да изкараш толкова, че загубата ти да не е много голяма. Затова сме засели лавандула на такива земи, за да доближим поне стандартния за Добруджа приход от другите култури.

- Предполагам, че става дума все пак за много малка част от земите ви?

- Да, с етеричномаслени култури сме засели не повече от 5-6%. Но сте прав, че в стремежа си да получат по-високи доходи, хората засяха страшно много декари с лавандула.

Днес четох, че в Добричко има отново ръст на насажденията с лавандула, и за мен това е безумие. Цените вървят надолу, търсенето е по-малко. Предполагам, че идва времето, когато тези, които преработват лавандулата, ще търсят само качествени насаждения.

- Не знам защо, но мнозина смятат, че отражението на коронавируса върху земеделието не е много голямо. Прави ли са?

- Донякъде е така. Всички ограничения, свързани с вируса, не са ни се отразили по някакъв начин. Работата на полето така или иначе може да се върши независимо от обстановката.

Това, което мисля, че ще ни се отрази зле тази година, е по-скоро сушата. Тя е вече много очевадна, имаме страшно много колеги наоколо, които развалиха пшеницата си, положението никак не е цветущо.

Поливането в Добруджа по принцип не е лесно, водата е на страшно голяма дълбочина и разходите да я изкараш са сериозни.

- Защо според вас зърнопроизводителите у нас са в такава завидна позиция спрямо много други браншове?

- Браншът просто

е сплотен, има

колегиалност и

заедно, с общи

усилия,

решаваме

много проблеми

Мнозина смятат, че зърнопроизводителите не се влияят от временни конюнктури, защото имат изградени складове за зърно, но това не е съвсем така. По-големите производители имат бази, разбира се, не се влияят от изкупните цени. Но едва ли има повече от 3 до 5% от тях, които са в състояние да приберат цялата си продукция и тя да си стои там, докато не дочакат добри цени.

Имайте предвид, че в земеделието такова нещо почти няма – няма как да съхраниш цялата си продукция. В сезона винаги бързаш да продаваш.

- Пред прага сме на 2021 г., когато започва нов бюджетен период и имаме да изпълняваме нова обща селскостопанска политика. Как изглежда от ваша гледна точка този нов бюджетен период?

- Мога да кажа, че не съм съгласен с многото коментари, че земеделските стопанства у нас, видиш ли, са много добре подсигурени с техника. Наистина с европейски пари в предните години бяха закупени много машини. Но имайте предвид, че техниката се амортизира бързо и селското стопанство продължава да изпитва нужда от съвременна техника.

Иначе е много добре това, че има преки плащания на декар, но стопани като нас дават голяма част от тези пари за арендата. И на практика ефективността от тези плащания не се усеща кой знае колко.

CV

l Недялко Статев и баща му Станимир Статев станаха агробизнесмени на 2013 г. в конкурса, организиран от вестник “Български фермер”
l Недялко Статев е и носител на приза на фондация “Еврика” за млад фермер
l Завършил е Аграрния университет в Пловдив
l Стопанството на Статеви е създадено през 1989 г. е в момента обработва над 10 хил. хектара земя

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>