БСП вдигна червен картон за Нинова, но никой от опонентите й не спечели точки
4 пъти бе бламирана лидерката в събота от пленума
Никога в 30-годишната нова история на партията доклад на председателя не е бил отхвърлян, дори при Жан, твърдят другари
Червен картон вдигна Националният съвет на БСП на Корнелия Нинова в събота.
На продължилото близо 10 часа заседание лидерката бе бламирана 4 пъти от пленума. Не бе прието нито искането ѝ да се препотвърдят наложените от нея дати за пряк избор и конгрес, нито политическият ѝ доклад, нито предложението ѝ за организиране на всенародна подписка за сваляне на правителството, нито отчетът ѝ за партийните финанси за 2019 г.
За първи път в 30-годишната нова история на столетницата пленумът не прие политическия доклад на лидера си. Това не се е случвало дори по времето на Жан Виденов, коментираха другари на Нинова след края на заседанието. Те разказаха, че обстановката в зала “Александър Лилов” е била изключително тежка и напрегната. А заседанието се е превърнало в опит за премерване на силите между Нинова и Кирил Добрев, който се очертава да е основният ѝ опонент на вота.
Нинова отдавна се оплаква, че не може да работи с този състав на Националния съвет. Досега обаче винаги е удържала положението и решенията ѝ са минавали, макар невинаги с голямо мнозинство. Този път тя се провали. Което обаче не донесе автоматично точки на опонентите ѝ - Добрев и другият претендент за лидерския стол Красимир Янков. Защото
някои от
предложенията
на Нинова бяха
отхвърлени не
заради битката
между лагерите,
а заради начина,
по който тя се
опита да ги
наложи
Лидерката бе бламирана още в началото на заседанието - за предложението ѝ да бъде прегласувано взетото на подпис решение за избор на 26 септември и конгрес на 10 - 11 октомври. То е било подкрепено от 71 души, но отхвърлено с гласовете на 62-ма “против” и 11 “въздържали се” заради опита ѝ да наложи решението без дискусия. Такава бе необходима заради напрежението в Националния съвет - решението на подпис бе взето само с 1 глас разлика - 94:93, и то след силен натиск от “Позитано” 20. След което някои от подписалите го заявиха, че ще оттеглят подписите си. Затова още преди началото на пленума президентът на ПЕС Сергей Станишев го обяви за нелегитимно и поиска да бъде прегласувано в залата.
Компромисът бил предложен от Георги Пирински - по темата да има доклад и дискусия. И бил подкрепен от 98 от другарите си, при 7 “ против” и 41 “въздържали се”.
Думата получил Кирил Добрев, който като зам.-шеф по партийната дейност изнесъл не просто доклад, а емоционална реч, разтълкувана от другарите му като програмна за бъдещия вот.
“Винаги съм разбирал политиката с основна задача - да събираш, а не да разделяш, да бъдеш на пулса на общественото мнение, да разбираш сигналите, които ни дават българските граждани, и на тази основа да формулираш своя политически дневен ред”, заявил Добрев. И обяснил, че вътрешнопартийното напрежение предизвиква голяма тревога сред редовите социалисти.
От доклада му станало ясно, че до момента има 47 номинации за лидер, а БСП има 5357 основни организации и 84 037 членове. Добрев критикувал остро работата на Централната комисия по партиен избор и най-вече проверката по телефона, която тя прави на членовете на партията. Красимир Янков пък направо поискал оставката на червената ЦИК. Ръководството на пленума отказало да подложи въпроса на гласуване.
След близо 4-часова дискусия и по предложение на Янаки Стоилов пленумът изтегли датите с 2 седмици. Така
изборът за
лидер ще е на
12 септември,
а конгресът - на 26.09.
Следващият удар по Нинова бил отхвърлянето на доклада ѝ. В него лидерката поискала спешна промяна на модела на управление.
“БСП се бори в последните 4 г. за това. Но днес, когато се вижда краят на това управление, сме загледани в себе си, в споровете и битките помежду си, рискувайки да изпуснем историческа възможност да променим България. Да, десетки години в БСП сме имали спорове и противоборства. Това е помагало на партията да се запази като демократичен организъм от хора с различни мнения. Хубаво е да имаме различни мнения. Опасно е, ако имаме различни цели”, обърнала се Нинова към залата.
Безпрецедентно докладът ѝ бил отхвърлен с разлика от около 20 гласа след скандал, че докато Нинова още го четяла, червеният пресцентър разпрати до медиите нейно предложение за социално-икономически мерки. Те не само не били обсъдени и приети от Националния съвет, но лидерката дори не ги била предложила в залата, възмущаваха се червени.
Третото бламиране за деня на Нинова бе по предложението ѝ да се организира всенародна подписка за сваляне на правителството на Бойко Борисов. Подкрепили са го 44 души, срещу него били 28, а 33-ма са се въздържали.
Аргументите за отхвърляне на подписката са били няколко. Първо, че лидерката за пореден път лансира публично популярни тези, за да не може после те да бъдат отхвърлени от пленума, защото тълкуванието ще бъде, че който е против нея, значи е за ГЕРБ. Това е тактика, която Нинова избра, за да преборва Националния съвет, след като ѝ стана ясно, че не може да го контролила, коментираха червени, напомняйки за решението за бойкот на парламента от миналата година, наложено от лидерката по същия начин.
И второ, защото подписката била предложена без текст и мотиви. Идеята на Нинова бе силно критикувана още преди началото на заседанието от опозицията, според която подобен метод прилягал по-скоро на извънпарламентарна сила.
Така бе решено БСП да внесе през юли вот на недоверие за корупция към кабинета “Борисов-3”, по предложение на Красимир Янков.
За четвърти път пленумът вдигна картон на лидерката си заради финансовия отчет на БСП за 2019 г. (Виж по-долу.)
Това бе първото заседание на пленума след тримесечно прекъсване заради кризата с COVID-19, затова на входа на “Позитано” 20 термокамера измерваше температурата на всички социалисти. На влизане беше добре, но по време на заседанието градусите се вдигнаха много, добре, че не ни мереха и на излизане, пошегуваха се червени.
Поискаха и разследване
как е харчила парите
на БСП лидерката.
Тя провали кворума
Да бъде създадена финансова комисия, която да разследва как са били харчени парите на БСП по време на последните 3 години от управлението на соцпартията от страна на Корнелия Нинова. Това е поискал червеният пленум, след като отхвърли внесения от лидерката финансов отчет на партията за 2019 г. Отчетът е бил подкрепен едва от 12 души, 3-ма са били против, а 58 са се въздържали.
Искането е било да се направи комисия, която да провери как са харчени парите от 1 януари 2017 до края на юни 2020 г. Предложението направил Атанас Мерджанов. Идеята му е била в комисията да влязат 4-ма от членовете на Националния съвет и 3-ма от Общопартийната контролна комисия.
До гласуването на комисия обаче не се е стигнало поради липса на кворум. Присъствали на заседанието разказаха, че като видяла, че гласуванията не са в нейна полза, Нинова дала знак на своите хора да напуснат залата. Изнесли се и повечето от членовете на Изпълнителното бюро и заседанието се разпуснало поради липсата на кворум.
Членове на Националния съвет обаче се заканиха, че ще поставят темата на следващото събиране на Националния съвет.