Кафенета и други малки фирми остават при енергото, ако не намерят търговец

12.06.2020 13:05 Марияна Бойкова
Председателят на енергийната комисия в парламента Валентин Николов

Кафенетата и други малки фирми могат да останат при електроснабдителното си дружество и след 1 октомври, ако не са намерили дотогава търговец, който да им доставя тока. Те обаче няма да купуват електроенергията по регулирани, а по свободни цени. Тази отстъпка ще важи до 30 юни 2021 г.

Това предвиждат нови предложения към проекта за промени в енергийния закон между първо и второ четене. Те са внесени от председателя на енергийната комисия Валентин Николов и група депутати. 

Така близо 300 000 малки фирми, които в момента купуват ток на регулирани цени, а от 1 октомври се предвижда да излязат на свободния пазар, получават защита. Ако го няма това предложение, то те, ако не си намерят търговец, ще трябва да купуват ток от доставчика от последна инстанция, но при него цените са високи. Той е нещо като "спешна помощ", за да не остане предприятието без електроенергия. 

Комисията за енергийно и водно регулиране е задължена до 31 август да е утвърдила образец на типов договор с права и задължения на електроснабдителното дружество и на купувача на ток, както и пределна цена на доставката на електроенергия. 

Ако и до 1 юли 2021 г. малката фирма не е намерила търговец на ток, то вече ще го купува от доставчика от последна инстанция. Ролята на такъв доставчик е на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про", но в това им качество, цените са високи.  

Предвижда се, ако не могат да си намерят търговец, небитовите клиенти служебно да останат при досегашния си доставчик, което е в помощ не само на бизнеса, но и на детски градини и на други държавни и общински структури, тъй като те няма нужда да обявяват обществени поръчки.

Другата помощ за малкия бизнес и за други небитови клиенти е възложената задача на КЕВР да създаде и да поддържа платформа за търговия за сравняване на офертите на доставчиците на електроенергия. Фирмите, които имат годишно потребление под 100 000 киловатчаса на година имат безплатен достъп до нея. Търговците на ток са длъжни да предоставят всеки месец актуална информация за офертите си за крайни клиенти с вече посоченото потребление. Така малкият бизнес ще може да прави сравнение и да търси най-изгодната за него. На тази платформа се сключват и сделки. 

КЕВР трябва да я създаде до 1 януари 2021 г. 

15 дни след влизане на закона в сила крайните снабдители, тоест електроснабдителните дружества на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про", са задължени да изпратят уведомление до всеки небитов клиент, че прекратяват снабдяването му с ток от 1 октомври 2020 г.

До 30 дни след публикуването на закона те трябва да публикуват на интернет страниците си списъци с небитовите клиенти, които излизат на свободния пазар. 

Вносителите на предложенията са записали и текстове за газоразпределителните дружества и за  търговците на газ.

Председателят на енергийната комисия Валентин Николов заяви пред "24 часа", че предвиждат лицензиране на търговците на газ, както е при търговците на електроенергия. Това се прави, тъй като някои от тях не искали да връщат пари на клиентите си след поевтиняването на синьото гориво. Ако са лицензирани, то е можело да бъдат задължени да го направят. Досега не ги лицензирали, тъй като газовият пазар бил в зародиша си. За да се избегнат бъдещи подобни ситуации се въвежда лицензирането им. 

 Промените предвиждат до 1 януари 2021 г. търговците с природен газ да подадат в КЕВР заявления за издаване на лицензия. А от 1 октомври догодина търговията с газ се извършва само от лицензирани фирми. 

С падането на цените на природния газ пък са се увеличили кандидатите за газифициране. Затова в проекта са записани текстове, които да облекчат присъединяването на клиенти към газоразпределителните мрежи.

Предвижда се при отказ за присъединяване, операторът на мрежата освен клиента, да уведоми и Комисията за енергийно и водно регулиране. 

 Според сегашния закон газоразпределителните дружества имат право да откажат присъединяване, ако нямат капацитет. Промяната ги задължава до 6 месеца след отказа, да отстранят причината. Ако не го направят глобата е 20 000 до 1 000 000 лв. 

 

Други от От страната и света

Нова идея: Правят групите в парламента с подписи на лидерите, за да се завърти рулетката за правителство

След размяната на постове между ГЕРБ и ПП-ДБ през уикенда среща може и да има, но от нея май няма да се роди кабинет Всички формации в 51-ото народно събрание да подпишат споразумение

Двама под 18 г. и един под 14 г. задържани за боя в мола

Две момчета между 14 и 17 години и едно под 14 г. са задържани за боя в столичен мол, научи "24 часа". Те са били хванати след незабавни действия на криминалисти от 4-о РУ

4,5 млн. лв. за нови коли за депутатите, които още нямат шеф и реално не работят

Вземат 70-те возила за 4 г. и след това ги връщат, фирмата ще поеме обслужване и застраховки 4,5 млн. лв. без ДДС ще даде парламентът за нови 70 коли на депутатите, които ще вземе на лизинг за 4 г

Главчев: България и Румъния изпълниха своите задължения за Шенген

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV „Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на

Лондон: Руски хакери се готвят да оставят милиони без ток

Вече е имало кибератаки срещу няколко британски общини Русия подготвя серия от кибератаки срещу Обединеното кралство и други съюзнически държави, които да доведат до оставането на милиони хора без

>