България не е най-корумпираната страна в ЕС, напротив, в никоя сфера не е на последно място

11.06.2020 19:03 Юлиан Попов
Юлиан Попов Снимка: Ройтерс

Излезе изследването на ЕК за корупцията в ЕС. Много лоша новина - България не излиза най-корумпираната страна в ЕС.

Това е много по-сериозно изследване, отколкото онези на Transparency International (TI), които са общо взето джангър агенция, полезна, но и подвеждаща. Работата е в това, че корупцията е много комплексен феномен и няма как да бъда оценяван на едро - корумпирана ли е една страна или не. Това изследване, което се прави за трети път е много по-детайлно и навлиза в по-дълбоки гънки на феномена в ЕС. Надявам се медиите да го разнищят, анализират и обсъждат страница по страница. Все пак няколко общи впечатления:

- България в никакъв случай не е най-корумпираната страна в ЕС. Намира се в добрата част на долната една трета, където са повечето ЦИЕ и южни страни.
- Почти в никоя сфера България не е на последно място. В някои е по-добре от средното европейско равнище.
- За най-корумпирани хората смятат полицията, на второ място здравната система и на трето чиновниците, които се занимават с държавни поръчки.
- Независимо от това, в случаи на корупция българинът първо би се обърнал към полицията и на второ място към медиите. Но не към съд, прокуратура или специализирани институции.
- България е най-зле в институциите, които се борят с корупцията и прокуратурата.
 Частният бизнес, банките и финансовият сектор се смятат за най-некорумпирани, при това значително под средните европейски равнища.
- Забавен факт - по времето на Мая Манолова една от малкото институции, в които доверието е спаднало е омбудсмана. (Не можах да се въздържа да не го спомена.)
- Хората знаят много малко за политическите партии, те сякаш не действат. Може би за това те не се оценяват като корумпирани.
- Съществува страх и недоверие в институциите. Тази нагласа може да обясни някои резултати, но не всички.

Добре ли е всичко? В никакъв случай. На основата на това проучване може да да заключим, че имаме доста ограничена представа за корупцията, тя трябва да се анализира много по-сериозно, че институциите, които трябва да се борят с корупцията не работят, но пък нагласите и практиките в страната не допускат тотално развихряне на корупционни практики.

Има много други неща. Нещо много забавно е да се проследят показателите на Унгария. Удивително.

Както и да е, много за четене, много за мислене и спорене. Заслужава си времето. И ако сте сред ония 1000 маси, които ще правят нова партия - има много хляб за политическа програма.

 Вижте доклада на български език тук

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>