Бели роби, африкански господари

11.06.2020 18:38 Георги Милков
Оковани във вериги робите от Европа сменят собствениците си на пазарите в Тунис, Алжир и Триполи. Холандска гравюра от 1684 г.
Триумфално посрещане на освободените роби от Африка. Холандска гравюра от XVII век.

Няма как една раса да има патент върху робството

Сблъсъците в САЩ върнаха в дневния ред на Европа болезнената тема за робството. Тия дни в Бристол демонстранти откъртиха и влачиха по улиците статуята на Едуард Колстън - един от най-големите благодетели на града, за това, че е бил търговец на роби. Богатството, което Колстън завещава на Бристол след смъртта си през 1721 г. и с което са построени болници, училища и обществени сгради, е натрупано чрез търговия с роби. Това е факт.

Принудителното откарване на 20 милиона африканци в Америка между 1500 и 1880 г., което е в основата на разбиранията на западния свят за робството, е добре документирано и изследвано. Но в дългата и пребогата история на това отвратително деяние - търговията с хора, има една малко позната глава. И тя е за африканците, които са ловили европейци и са ги продавали като роби.

През юли 1625 г. точно такива ловци на роби от Северна Африка слизат на английския бряг и нападат рибарските села в Корнуол. Плячката е откарана като добитък на корабите и натикана в трюмовете. По същото време друга флотилия доближава Лънди Айлънд край бреговете на същия този Бристол, за който стана дума. Островът става база за нахлуване на сушата. Нападателите влизат с извадени саби в къщите на хората, извличайки ги навън.

Новите роби са принудени да отнесат на корабите и църковните камбани, защото на корсарите им трябва материал за оръдия.
Британските военни кораби пристигат със закъснение само за да установят, че берберите са по-добри моряци от англичаните.

През онова страшно лято

около хиляда души са

отвлечени в робство

и това се случва точно

10 г. преди да се

роди Едуард Колстън,

чиято статуя бе влачена по улиците на Бристол и хвърлена в морето.

През 1627 г. берберските ловци на хора стигат още п на север и акостират в Исландия, отвличайки стотици мъже, жени и деца. Близките до Африка европейски брегове са безмилостно опустошавани от пиратите.

Големи операции има в Южна Испания и на Балеарските острови, но главно в Южна Италия, където през 1543 г. на сушата слизат почти 12 хил. пирати, което прилича повече на военна инвазия. През 1544 г. ловците на хора вземат 7000 пленници в залива на Неапол. През 1554 г. отвличат 6000 души във Виесте в Пулия. През 1566 г. заробват 4000 души от Гранада в Андалусия.

Завръщащите се от грабителски плавания кораби докарват богата плячка. Някои ловни експедиции са толкова успешни, че корабите не са в състояние да поберат всички пленници.
Тогава пиратите започват да позволяват на хората от атакуваните територии да изкупуват близките си. Понякога даже не скъпо, стига да платят веднага и в брой. Мнозина обаче нямат и толкова. Съответно появяват се лихвари и хората си залагат къщите и земята.

Цели села изпадат в нищета и така

дребните селяни

се превръщат в

наемни работници.

Хората почват да бягат във вътрешността, заживяват по високи, укрепени села. Големи области от крайбрежията на Испания и Италия обезлюдяват, а островите стават пиратски бази.
Нападателите вече нямат сметка да слизат на сушата и започват да нападат търговски кораби. Между 1609 и 1616 г. са пленени 466 английски товарни кораба. През периода 1672-1682 г. в плен падат още 353.

Държавният секретар на английския крал се оплаква: “Силата и дързостта на пиратите от Берберия толкова нараснаха, че в двора всеки ден пристигат съобщения за набези, които ни изпълват с болка и безсилна слабост”.

Между 1613 и 1621 г. около 1000 кораба от Англия, Франция, Нидерландия, Испания и Германия са пленени и откарани в Алжир.
През 1662 г. северноафриканците завладяват 8 търговски кораба от Хамбург, стигат даже до делтата на река Елба. Хамбургските търговци, които до този момент са твърди противници на войната, са принудени да прибягнат до крайни мерки - създават Адмиралтейство и почват да строят военни кораби. През 1624 г. в Хамбург е създадена “Каса за робство”, което е застрахователно дружество под ръководството на Адмиралтейството. 200 талера е таксата за откупуване на пленник, но с годините сумата стига до 600 талера.

Между другото създаването на американската флота също е в отговор на пиратски набези, защото младата нация иска да защити търговските кораби, плаващи от и към Европа. Първата отвъдокеанска интервенция на САЩ е от началото на XIX век и е срещу база на пирати в днешна Либия, където в плен са държани американски граждани.

През 1796 г. САЩ

изразходват една шеста

от националния си бюджет

за откупуване на

американски граждани

от робство в Алжир.

По онова време за Северна Африка робите не са само производствен фактор, а и важна експортна стока. Търговията с роби се трансформира в индустрия на заложници.

Повечето европейски правителства обаче не са склонни да изкупуват поданиците си от робските пазари на Африка. Драмата на робите се разиграва твърде далеч от европейските столици, потънали в дворцов разкош. А има и една пресметливост у властта - моряците трябва при нападение от пирати да защитават корабите с отчаяна смелост, а не да се надяват, че после държавата ще ги откупи, когато паднат в плен. 

През 20-те години на XVII век “робските вдовици” в Англия надигат глас и подават петиция в коронния съвет. Никога до този момент в цялата европейска история жени не са организирали подобна политическа инициатива.

Макар че няма много изследвания по темата за белите роби и черните господари, книгата “Бяло злато” на Джил Милтън съдържа интересни подробности за този феномен. Според автора, но това сочат и други изследвания, повече от един милион бели роби са продадени в Сале, Алжир и Триполи.

След края на Наполеоновите войни положението се променя. На Виенския конгрес (1814-1815), който подрежда Европа наново, британското правителство иска търговията с роби да бъде заклеймена. Но това е само дипломатическа куртоазия.

По същото време

адмирал Сидни Смит, основател

на “Обществото на благородните

рицари за освобождаване

на белите роби в Африка”,

иска хуманитарна интервенция за освобождаване на хилядите робуващи в Магреба европейци.

През 1816 г. 18 английски военни кораба стигат залива на Алжир. По града и пиратската му флота са изстреляни 50 хиляди гюлета. пиратският главатар капитулира и освобождава всички бели роби. По-късно робството е премахнато в Триполи, Тунис и Мароко. С което тъмната глава от европейско-африканските отношения съвсем съвсем не приключва. През 1830 г., когато французите завземат Алжир и над Африка се спуска сянката на колониализма, там са намерени още 122 бели роби. Последните оцелели.

Иначе в Африка хора като Едуард Колстън купуват роби от кралете на Дахомей и Ашанти - африкански кралства, чието богатство се трупа от ловенето и продажбата на хора. Това също е дълга и болезнена тема. И трябва ли статуите на първия американски президент Джордж Вашингтон също да бъдат съборени, защото той е бил робовладелец през целия си живот и въпреки всички велики дела, които е извършил, на практика си е умрял като робовладелец?

Историята не е в черно и бяло и затова нито една раса не може да има патент нито върху робството, нито върху робовладелството.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>