Да се подготвим с глад за среща с COVID-19
Съвети от английски доктор, автор на бестселър за коронавируса
Доктор Майкъл Моузли е човек, който обича предизвикателствата. Затова не е чудно, че още при първите съобщения за нов вирус-убиец в Китай, започва да се интересува от всичко, свързано с него. Чете съобщения на свои колеги, сблъскали се със заразата, официални проучвания и дори впечатления на обикновени хора. Така за няколко месеца успява да натрупа информация, която превръща в книга. Още с пускането на “СОVID-19: какво трябва да знаете за коронавируса и надпреварата да се открие ваксина”, тя става бестселър в английския “Амазон”.
Доктор Моузли е известен водещ на научни програми по Би Би Си, но и автор на книги за бърза диета, благодарение на която успява да се справи с диабет, за бързо заспиване, след като години наред се бори с хронично безсъние. Сега на мушката му е коронавирусът. Този път сблъсъкът не е толкова личен, въпреки че подозира, че упоритата кашлица в началото на март, от която страдало цялото му семейство, може да е била причинена точно от СОVID-19. Съпругата и един от тримата му синове са действащи лекари, така че не е изключено да са го донесли в дома им.
“Имахме късмет. Въпреки че не сме млади, аз съм на 63 г., а Клеър на 58 г., но се храним здравословно, спим добре и спортуваме, заради което вероятно го понесохме леко. Но този вирус е чудовищен мутант. Той може да се разпространи, неоткрит, през цели общности, да зарази и след това да изригне и да убие по привидно случаен начин”, разказва Моузли пред “Дейли мейл”. Затова смята, че е много важно всеки да поработи върху имунната си система, особено хората с наднормено тегло, страдащите от високо кръвно и диабет, за които вече бе доказано, че понасят най-тежко болестта.
“Причината този вирус да е смъртоносен за някои, а за други – не, е така наречената цитокинова буря. При нея, борейки се с вируса, имунната система преминава в свръхпроизводство и атакува и здравата тъкан. Резултатът е широко увреждане на белите дробове, сърцето, бъбреците и дори мозъка”, обяснява Моузли. Според него един от начините да се сведе до минимум вероятността това да се случи е чрез премахване на излишното тегло, повишаване на нивата на добрите бактерии в червата, редовен сън и спорт. Той предлага загубата на килограми да стане чрез неговата диета 5:2. При нея два дни от седмицата се приемат само до 800 калории, а останалите се яде умерено здравословна храна. Освен това храненето трябва да се ограничи само до определен отрязък от денонощието, най-много 10-12 часа. Някои хора постигат това, отказвайки се от закуска. Други изтеглят вечерята към 17,30 часа. “Проучванията показват, че увеличаването на времето, когато тялото ви не трябва да се занимава с преработка на храна, дава шанс за почивка и възстановяване, което е много полезно за укрепване на имунитета”, казва английският доктор. Препоръката му е да се създаде навик за периодично гладуване.
Идеалният начин да постигнете бързо здравословно състояние е да подобрите начина си на хранене. Промяната може да започне, като първо изпразните хладилника си от всякакви преработени храни и го напълните с пресни плодове, зеленчуци, месо и кисело мляко.За да стимулира имунитета на близките си, Моузли готви по време на карантината мазна риба, ядки, зеленчуци и бобови растения. Съпругата му Клеър прави много ферментирала храна, включително кисело зеле, а той - домашно кисело мляко, богато на бактерии. Всички тези неща поддържат състоянието на червата в добра форма, което е изключително важно за имунната защита, обяснява докторът.
Според него никога не е имало по-добро време да се експериментира с нови храни, тъй като колкото по-разнообразно ядете, толкова по-добре работи имунната система. Той предлага и редица здравословни рецепти. Сред любимите му закуски са палачинки от 75 г пълнозърнесто брашно, едно голямо яйце, 100 мл пълномаслено мляко и 125 г боровинки, омлет от 2 яйца, 50 г пушена сьомга, черен пипер и пресен лук и кисело мляко с ягоди и ванилия.
Печена сьомга или друга мазна риба може да се превърне и във вкусен обяд със салата от пресни зеленчуци, гарнирана с 25 г задушен кафяв ориз и дресинг от две супени лъжици соев сос и по една лъжица сусамово масло и сок от лайм. Телешки стек със салата от червено зеле, ябълка, морков и пресен лук също е добро решение за имунната система, както и пилешки шишчета от бяло месо, мариновано денонощие по-рано в кокосово масло, соев сос, чесън и лют червен пипер.
За вечеря Моузли съветва да опитате да си направите агнешко къри с “ориз” от карфиол. За целта трябва да настържете карфиола и да го задушите за две-три минути, а месото да сготвите с лук, спанак, печена червена леща, доматена паста и лют червен пипер. Добър вариант е и телешки бургер на скара с чипс от целина. Той се приготвя на фурна, като целината се нарязва на парчета с дебелина около сантиметър и те се редят върху хартия за печене, предварително потопени в зехтин със смлян черен пипер и морска сол.
Разбира се, всичко трябва да бъде изядено рано, за да има храносмилателната ви система почивка от поне 10-12 часа до следващото ядене. “Това е като да поправяте магистрала. Не можете да го правите, докато по нея профучават коли”, посочва Моузли. По думите му е особено важно и да спите 10-12 часа, както и да спортувате. Въобще не е задължително да е нещо специално и много натоварващо. Може да е тичане или бързо ходене, съчетано с клекове, коремни преси и различни упражнения за поддържане на мускулите. Важното е да е всеки ден.