Рибарите пазят пъстървата във Въча с режим „Хвани и пусни“
Риболовното дружество „Олимпик 2002“ призова членовете си да минат в режим “Хвани и пусни” за балканската и македонска пъстърва по река Въча, за да опазят малкото останали диви риби и да помогнат за повишаването на рибния запас.
Те ще пускат обратно във водата всички хванати риби до края на 2021 г., като режимът важи за участъка от Кричим до вливането й в Марица.
Въдичарите изтъкват, че в продължение на 10 години река Въча след град Кричим беше пресушавана и мародерствана много пъти.
Последното пресушаване през ноември м.г. тотално разби на пух и прах мечтите на много съвестни риболовци от цялата страна, които специално посещават реката с цел практикуване на един от най-красивите риболови – този на пъстървата.
“За съжаление трагедията около пресушаването на река Въча бе голяма – тя бе пресушена в три поредни денонощия, през нощта, за по над 6 часа, точно по време на размножителния период на пъстървите. Напрактика, Въча се бе превърнала в река от камъни и пясък”, се казва в призива на „Олимпик 2002“, които се борят за опазването на реките и срещу бракониерството.
Пресушаването, причинено от срив в работата на ВЕЦ-овете нагоре по течението, нанесе значителни щети на рибната популация, оставяйки размножаващите се пъстърви и техния хайвер на сухо.
Немалка част от размножаващите се риби са умрели на сухо, други са били изядени от животните и не на последно място – са събрани на ръка за храна от местните хора. Със сигурност останалия хайвер на сухо в този период е унищожен напълно – милиарди хайверни зърна.
Мярката “Хвани и пусни” не е непозната за българските риболовци и доста от тях, в последните 5-6 години, я практикуват успешно на различни водоеми – без дори да има законов режим.
Инициативата на ръководството на “Олимпик 2002” е подкрепена от мнозинството членове на сдружението и тяхното предложение бе внесено в нарочна заповед на министъра на земеделието. В същата заповед изрично се забранява риболова в друг участък на Въча - под язовирната стена на язовир „Цанков Камък”.