Интригата до края на века: колко ще притежават имунитет срещу COVID-19

08.06.2020 01:00 Мила Гeшакова
СНИМКА: Pixabay

Днес, когато целият свят говори за коронавируса, никой не уточнява какъв вид точно е той, пише руското електронно издание "Аргументи и факти".

Разбира се, че този, който причинява болестта COVID-19 - SARS-COV-2, е единствен. Но коронавирусите са доста голямо семейство вируси, които причинят заболяване и при хора, и при животни. Няколко от тях циркулират годишно през есенно-зимния период и около 25% от сезонните настинки са причинени тъкмо от тях. Защо тогава се оказахме толкова безпомощни пред новия коронавирус?

SARS-COV-2 създаде толкова много проблеми, защото е нова версия на "короната", която човек все още не е срещнал. Освен това различните коронавируси имат подобни фрагменти. Например, настоящият SARS-COV-2 е почти брат на вируса SARS-COV, който през 2002-2003 г. предизвика огнище на тежък остър респираторен синдром (SARS). 80% от геномната нуклеотидна последователност в "братята" е идентична.

SARS-COV-2 обаче не е толкова сходен с другите коронавируси, но имат идентични фрагменти. Следователно човек, който поне веднъж е бил болен от сезонна настинка (а повечето хора са ги имали десетина пъти), има и антитела, които реагират на новия коронавирус.

Въпросът дали такива антитела помагат в борбата със сегашната нова инфекция, тоест дали сезонните настинки дават кръстосан имунитет срещу „короната“), остава отворен.

Екип от учени от Китай, САЩ и Хонконг проведоха лабораторни експерименти върху клетъчна култура, които показаха, че инфекцията с един коронавирус причинява производството на кръстосано активни антитела, които могат да се свържат с друг коронавирус. Отговорът им на инфекция с втория коронавирус обаче е много слаб, така че те не са в състояние да го неутрализират. Затова наричат тези антитела "студени". Допълнителни експерименти върху мишки потвърждават откритията на учените.

Най-вероятно тези „студени“ антитела дори няма да могат да осигурят лек ход на заболяването COVID-19. Така става ясно, че тежестта на заболяването при всеки индивид се определя не от броя на претърпените настинки, а от състоянието на имунитета и вирусното натоварване (броя на вирусните частици, които влизат в тялото).

Масовото тестване показва още един интересен момент: някои хора, които не са имали COVID -19, имат специфични антитела (имунитет) към новия вирус. "Най-вероятно те са претърпели инфекция в безсимптомна форма (според различни източници, такива хора са 30-40% от населението) или по някаква причина имунната им система е готова да се срещне с нов патоген", твърди епидемиологът Константин Шидловски от групата компании "Invitro". Тестването на повече от 100 хиляди души показва, че 11% от хората, преминали теста за антитела от клас G (IgG) към SARS-COV-2, вече са се срещнали с патогена и са развили имунен отговор, твърди той.

По думите на епидемиолога от сега до края на века основната интрига е колко ще притежават такъв имунитет. "Днес е невъзможно да се твърди с пълна увереност, че наличието на титри на защитни антитела гарантира 100% защита, - обяснява Шидловски. - Изследването на имунитета на населението току-що започна. Засега учените търсят отговори на въпросите кой титър на антителата осигурява защита и колко дълго остават те в тялото.“

„Продължителността на защитата е открит въпрос“, казва Андрей Васин, директор на Института по биомедицински системи и биотехнологии на Петербургския политехнически университет на Петър Велики. - Съобщенията за повторни инфекции все още не са потвърдени, съществуващите, наред с други неща, са свързани с диагностични грешки. Вирусът мутира, така че е възможно повторно заразяване. Но в сравнение с грипа, скоростта на заместване в генома на коронавируса е по-ниска. "

Независимо от това, в бъдеще може да се наложи не една ваксина срещу коронавирус, а няколко от различни щамове, както в случаите на грип. Повечето учени са съгласни, че коронавирусът е дошъл при нас отдавна. Според тях най-вероятно той ще стане причинител на обичайното сезонно заболяване, подобно на други коронавируси - колкото и да е трудно да се вярва в това твърдение точно сега.

Други от От страната и света

С такса за водата удрят по празните жилища

За бедните осигуряват по 1,5 кубика безплатно  С нова такса за студената вода, която се предвижда в проектозакон за водоснабдяването и канализацията, обитателите на празни жилища вече ще трябва да

С такса за водата удрят по празните жилища

За бедните осигуряват по 1,5 кубика безплатно  С нова такса за студената вода, която се предвижда в проектозакон за водоснабдяването и канализацията, обитателите на празни жилища вече ще трябва да

Православен календар за 23 ноември, вижте кой има имен ден

Св. Амфилохий, еп. Иконийски. Св. Григорий, еп. Акрагантийски. Св. благоверен княз Александър Невски Църквата почита днес паметта на епископите на Кесария Кападокийска и Акрагант св. Амфилохий и св

Само в "24 часа" на 23 ноември: Лудите сред нас - съботен очерк

Само в "24 часа" на 23 ноември ще прочетете: Лудите сред нас - съботен очерк Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън - интервю с треньора

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

>