Качеството на въздуха в големите градове на Китай е било по-добро през 2019 г.
Качеството на въздуха в големите градове на Китай през 2019 г. е било значително по-добро, според годишен доклад за състоянието на околната среда в страната, който бе представен във вторник. Относно тревогите за плътността на озоновия слой висши държавни служители отбелязаха, че вредата от озона за хората може да бъде предотвратена и контролирана, съобщава Радио Китай.
157 от 337 китайски града са покрили стандартите за качеството на въздуха, като средно дните с добро качество на въздуха са били 82%, се посочва още в публикувания от Министерството на екологията и околната среда доклад.
Градовете с най-добро качество на въздуха през 2019 г. са били Лхаса в Тибетския автономен район, Хайкоу в провинция Хайнан и Джоушан в провинция Джъдзян, а с най-лошо – Анян в провинция Хънан, Синтай и Шъдзяджуан в провинция Хъбей.
През 2019 г. дните с озоново замърсяване са били 41,8% , превръщайки се в основен проблем за качеството на въздуха през лятото. „Озонът се увеличава обикновено, когато температурите са високи и слънцето по-силно. Но докато хората са на закрито, вредата от него може да бъде предотвратена", казва Бай Циуюн, началник на отдела за екологичен мониторинг на Министерството.
Според тригодишния план на китайското правителство за борбата със замърсяването на въздуха, до 2020 г. плътността на ФПЧ 2,5 в силно замърсените градове трябва да падне под 18% спрямо нивата от 2015 г.