Пенсионната ни система по-добра от германската

31.05.2020 23:00 Виктор Иванов
Пенсионната ни система е добра, въпреки че пенсионерите ни нямат спестявания.

Живеем малко и се пенсионираме късно, но точно това е основното предимство на България в глобална класация на “Алианц”

За разлика от другите в ЕС само 20% от възрастните у нас имат спестени пари

Българската пенсионна система е

9-ата

най-стабилна

в света

и е по-добра от тези на Германия, Франция и почти всички останали в ЕС. Това се твърди в глобалния пенсионен анализ на германския финансов конгломерат “Алианц”.

На първо място в класацията е Швеция, следват Белгия и Дания. Освен тези 3 държави в ЕС единствено нидерландската пенсионна система, която заема 7-ото място, е посочена като по-добра от българската.

Основното предимство на България е стабилността на пенсионната система, става ясно от анализа. По този критерий страната ни е поставена на 2-о място в света след Индонезия.

Това, което класира напред българската система, е въвеждането на реформата, с която възрастта за пенсия ще стане 65 години и за двата пола до 2037 г. Паралелно с това България значително намалява размера на пенсията при ранно пенсиониране, посочват в доклада си икономистите от “Алианц”. По този показател Германия е посочена като негативен пример, защото се е отказала да повишава пенсионната възраст над сегашното ниво от 67 г.

Ниската продължителност на живота в България също прави пенсионната система стабилна, става ясно от анализа. През 50-те и 60-те години на ХХ век средно хората по света са изкарвали в пенсия по 15 години, докато в момента получават издръжка от пенсионните фондове по близо 24 години за жените и над 21 години за мъжете.

В България обаче

жените ще

успяват да

живеят в пенсия

20 години чак

към 2050 г.,

а мъжете прогнозно ще преживяват по-малко години с дохода от НОИ. През 50-те години на миналия век българските мъже са получавали пенсия по-малко от 10 г., а жените - по-малко от 15. В момента все още българските мъже изкарват под 15 г. в пенсия, преди да починат, жените успяват да преживеят около 17 години, посочва анализът на “Алианц”.

За сравнение в Австрия и Германия например в момента жените успяват да получават пенсия над 20 години, а мъжете са близо до тази квота. Докато през 50-те години на миналия век средната преживяемост в пенсия в тези две държави е била еднаква с българската.

Освен показателя за стабилност на пенсионните системи икономистите на “Алианц” оценяват още два критерия - финансово и демографско състояние на страната и адекватност на пенсионната система.

По първия критерий България е класирана на 32-о място от общо оценяваните 70 пенсионни системи от целия свят. Заради ниската средна възраст, на която умират българите обаче, и тук България е преди Германия, която е на 56-о място, и дори преди Нидерландия (на 39-о).

Българските

разходи за пенсии

са под 10% от

БВП

за разлика от повечето държави в ЕС. По-ниски от българските разходи имат единствено Румъния, балтийските държави, Словакия и Нидерландия.

Най-слабото класиране на България в проучването на “Алианц” е по адекватност на пенсионната система, т.е. колко хора получават пенсия от тези над 65-годишна възраст и какъв е нейният размер спрямо дохода им преди пенсиониране. Както във всички европейски държави, българската пенсионна система осигурява пенсия на почти всеки, навършил 65-годишна възраст.

По втория критерий - до каква степен доходът от пенсия замества този от заплата, “Алианц” посочва, че в България това е 70%. Изчислен е обаче на базата на пенсията на мъж, получавал средната заплата. Реално този коефициент в България е около 40 на сто.

Българските пенсионери почти нямат възможност да спестяват, сочат данните. Депозити имат само 20% от пенсионерите у нас, докато в скандинавските държави техният дял е 70 на сто, а в Германия - 60%.

Други от От страната и света

Пирамида на Ружа Игнатова продължава да действа

Криптокралицата е наследена от Г.Д. и В.И. Стари кадри на OneCоin отново мамят вече ужилени жертви Пирамидата на Ружа Игнатова продължава да действа! "България Днес" разполага с документи

Годината на Григор: Не подценявайте джедаите дори когато са над 30

Титла, завръщане в топ 10 и над 3 милиона долара за играч, който три пъти е бил на крачка да захвърли всичко На 33 години и половина Григор Димитров отново играе най-добрия си тенис

Полицията издирва възрастен мъж, изчезнал в Каспичан

Областната дирекция (OД) на МВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали, на 84 години, с постоянен адрес в град Провадия. От около година мъжът живее при свои близки в село Каспичан

Четирима ранени в катастрофата, затворила пътя Стара Загора - Казанлък, шофьорите - на 18 и 20 години

Пострадали са четирима при пътнотранспортно произшествие на Околовръстния път на Стара Загора, в близост до пътен възел "Зора", съобщиха за БТА от Областната дирекция на МВР в Стара Загора

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

>