Нова система в Англия ще издирва контактувалите със заразени с вируса
Британските здравни власти задействаха вчера в Англия мащабна система за проследяване на контактите на хората, заразени с новия коронавирус, смятана за решаващ фактор по време на новата фаза от предстоящото в близките дни смекчаване на карантинните мерки.
Обединеното кралство е втората най-засегната от Ковид-19 страна в света с 37 000 починали, регистрирани официално с позитивен резултат от теста, а според анализ на "Файненшъл таймс" дори най-силно пострадала с оглед свръхсмъртността сред населението вследствие на вируса.
Обвинен, че е закъснял с мерките за борба срещу епидемията, премиерът Борис Джонсън тръгва срещу предизвикателството да се справи с излизането от карантината въпреки объркването, съпътстващо първите действия за разхлабването й, и скандала, предизвикан от пътуванията на съветника му Доминик Къмингс.
В стремеж да рестартира занемарената икономика правителството се очаква идната седмица окончателно да разреши учебните занятия за някои от най-малките възрастови групи да започнат отново. Магазините, продаващи стоки "не от първа необходимост" като дрехи, книги и играчки изглежда ще отворят врати в средата на юни.
За да се избегне нова неконтролируема коронавирусна вълна, от вчера всеки, дал положителна проба за новия патоген, трябва да съобщи с кого е контактувал напоследък на специални екипи от здравните служби. Лицата, общували с потвърдено заразени, подлежат на 14-дневна карантина независимо дали са развили симптоми.
За издирване на хората, прекарали четвърт час на разстояние под два метра от някой болен, са наети към 25 000 души.
Северна Ирландия вече разполага с подобна система за проследяване, а Уелс е на път да се сдобие с такава.
Шотландия стартира вчера своя собствена система в рамките на обявеното от местното правителство отхлабване на изолацията.
Трудно начало
============
Здравният министър Мат Ханкок призова всички да изпълнят "гражданския си дълг" в борбата с разпространението на болестта и обясни, че сред населението има от 5000 до 7000 неразпознати досега случая на Ковид-19.
"Трябва да ги открием. Защото именно така ще надвием вируса и ще вдигнем карантинните мерки", заяви министърът в четвъртък пред Би Би Си.
Системата се предвижда да действа успоредно с мобилно приложение за проследяване, което все още се тества.
Таблоидът "Дейли мейл" и онлайн изданието "Скай нюз" съобщиха в четвъртък за хаос след старта на програмата, твърдейки, че сайтът, отговорен за проследяването, се е сринал и служителите от Националната здравна служба не са получили кодовете си за връзка.
Борис Джонсън анонсира влизането на системата в действие в сряда, в разгара на полемиката около съветника му Доминик Къмингс, обвинен, че е нарушил карантинните правила.
Премиерът консерватор отсече, че иска "да мине към други въпроси", но четирийсетина депутати от същата партия, включително бившият вътрешен министър г-жа Амбър Руд, искат да изхвърлят Къмингс от играта.
Според лидера на лейбъристите Киър Стармър, Къмингс е "нарушил правилата", а подкрепата, която е получил от Джонсън, руши доверието на обществото към кабинета.
Стармър призовава да се удвоят усилията в борбата срещу пандемията, по-специално като бъдат увеличени на 250 000 извършваните всекидневно тестове за Ковид-19 срещу 161 000 в момента. "С адекватна система за тестване и проследяване хиляди (животи) щяха да бъдат спасени", изрази съжаление в Туитър г-жа Розина Алин-Хан, депутат от Лейбъристката партия и лекар от спешната помощ. (БТА)