Томислав Дончев: Не мисля, че Красимир Живков ще остане на поста си
"Не мисля, че заместник-министър Красимир Живков ще остане на поста си. Има ли съмнение по отношение на някой от висшата власт - той трябва да бъде отстранен". Това заяви пред БНР вицепремиерът Томислав Дончев във връзка с ареста на заместник-министъра на околната среда Красимир Живков, който заедно с бивш директор на РИОСВ - Плевен и още четирима души са разследвани за участие в престъпна група за внос на опасни отпадъци, основно от Италия.
"Щом има данни за извършени престъпления, били те и от висши държавни чиновници, трябва да бъдат взети мерки", добави в предаването "Хоризонт за вас" вицепремиерът Дончев.
На въпрос от коя квота е Живков в Министерството на околната страна и водите, Томислав Дончев отговори, че не знае, но беше категоричен, че не е инсталиран от бизнеса като заместник-министър, а е предложен от някоя от политическите сили, но уточни, че не знае точно от коя.
"Ако държавата оказва подкрепа на някой вид бизнес, това се прави по уредения в закона ред, т.е. предоставя се безвъзмездно финансиране, променя се законодателството, но друга държавна подкрепа не съществува и не би трябвало да съществува, това е нерегламентирана подкрепа", коментира Дончев по повод съмненията за "съпорт" от Живков за бизнеса с отпадъци.
В контекста на паметните записки, разпространени от бизнесмена Васил Божков, на когото прокуратурата повдигна 18 обвинения, вицепремиерът коментира, че става дума за разговор между двама бизнесмени:
"Всеки може да обещава някакви неща от името на държавата. Това не е ангажимент на някоя държавна институция".
Според него е нормално всеки по-голям предприемач да търси контакт с представител на държавата, но това трябва да се случва в рамките на закона и държавата да не се отнася неравнопоставено към един бизнес за сметка на друг, както и за сметка на данъкоплатците.
За данъците и справедливостта
"Несправедливо е хората, които получават по-големи приходи, да бъдат наказвани за това. Те и в режим на плосък данък плащат повече", заяви Дончев. По думите му няма нужда от промяна на данъчния модел.
"В годините назад тази система, с някои леки корекции, е доказала, че работи. В благоприятни години стимулира икономическия растеж и чуждестранните инвестиции. Има максима, че ако нещо работи, не го пипай. Според мен тук експерименти не трябва да бъдат правени", категоричен беше вицепремиерът.
Решението за намаляване на ДДС за ресторантьорите Дончев определи като спорно, взето след много спорове.
"Аз бях против, защото дава шанс за рестартиране на дебата за промяна на данъчната система и лавинообразни искове за диференцирани ставки по ДДС за различни видове стоки и браншове", обясни той и уточни, че това е временна мярка за подпомагане на ресторантьорския бизнес.
Мярката "60 на 40" работи, смята той.
"Това го доказва интересът към нея. Тази мярка ще работи толкова, колкото е необходимо. На първо време до месец септември, защото подозираме, че икономическите трудности след пандемията тепърва предстоят", каза Дончев.
За "Държавна петролна компания"
"Предложението, както беше наречено за държавни бензиностанции, е с основна цел да бъдат осигурени допълнителни количества в данъчни складове, притежавани от държавата, което ще помогне пазарът на горива да стане и по-либерален, и по-конкурентоспособен. това е напълно в синхрон с европейската политика в сферата на енергетиката", заяви Томислав Дончев. По думите му повече данъчни складове ще даде повече шансове за малки и големи продавачи на горива да участват на пазара и той да бъде по-конкурентен: "По-конкурентен пазар означава по-ниски цени за потребителите". Според него дали ще има държавни бензиностанции за продажба на горива на дребно не е най-важното.