Италиански учен: Наличието на антитела не изключва ново заразяване
Тестовете за антитела на Sars-CoV-2 са важно средство за оценяване на разпространението на вируса, но не са паспорт за имунитет. Това казва пред в. “Кориере дела сера” Алберто Мантовани, световноизвестен имунолог и научен директор на университета “Хуманитас” в Роцано, Ломбардия. Според него днес все още не се знае дали присъствието на определено количество антитела е показател за отговор на имунната система, която да осигурява защита от инфекция. Човек, смятащ себе си за защитен от повторно заразяване, може да бъде подтикнат да не ползва маска или социална дистанция, но може да се разболее отново и да разнася вируса, сочи Мантовани.
„При класическия отговор на имунната система първо се появяват антителата IgM, а след дни тези на IgG, които са неутрализиращи. Този коронавирус обаче следва различни пътища, понякога тези имуноглобулини се появяват заедно, понякога в обратен ред. Когато има антитела IgG, е възможно вирусът още да е налице, затова е необходим тест, за да се изключи присъствието му.“
Мантовани твърди, че може да се мисли, че прекаралият болестта за известен период може да бъде защитен от Sars-CoV-2. Проблемът е, че повечето от заразилите се с COVID-19 или не се разболяват, или го демонстрират съвсем леко - в този случай не се знае дали индуцираният отговор на имунната система, за който сигнализира присъствието на антитела, притежава в действителност защитни функции, или пък тези хора могат да се заразят пак.
Алберто Мантовани смята, че след тестовете за антитела може да се случат три неща. Тестът може да е негативен, но в действителност човекът може да има вируса, защото отговорът на имунната система може да дойде и до 15-20 дни, така че този човек може да бъде заразен, без да го знае.
Ако тестът за антитела е положителен, опциите са две – човекът е имал вируса и имунната му система го е елиминирала, или пък въпреки че има антитела, вирусът все още е наличен и само тест за коронавирус може да го открие. Според италианския експерт тестовете за антитела могат да служат най-вече за епидемиологични изследвания.
Мантовани допълва, че сред 3985 души от целия персонал на Humanitas в Ломбардия са направени тестове за антитела и е станало ясно, че 11-13% от тях са срещнали вируса, което е в унисон с процента заразени сред населението. Това значи, че въпреки че е изложен повече на риск от зараза, медицинският персонал не се заразява по-често от останалите.