Руски учени: Ескимосите и чукчите са най-застрашени от COVID-19
Руски разработчици предложиха на СЗО осем прототипа на ваксини срещу новия коронавирус. Изпитанията на препаратите продължават, съобщи представителката на организацията в Русия Мелита Вуйнович, както информира "Росийская газета".
В перспективния списък на СЗО са внесени до момента общо 124 прототипа на ваксини, дело на учени от различни страни. Това разнообразие е необходимо, тъй като вирусът още не е подробно проучен - трудно е да се предскаже кой тип ваксина ще бъде най-ефективен, пояснява вестникът, цитиран от БТА.
Коронавирусната инфекция може би застрашава ескимосите, чукчите и други жители на северните региони повече, отколкото останалите хора. Това се казва в справка, подготвена от руски учени за заседание на осемте страни от Арктическия съвет, пише "Известия".
Северните народи страдат от недостиг на витамин Д и на йод, склонни са да злоупотребяват с алкохол, което увеличава риска от тежко протичане на Ковид-19 и от смъртни случаи сред болните, обясняват авторите. Според експерти обаче влиянието на някакви химични елементи върху болестта не е научно доказано, посочва изданието.
Една трета от жителите на Русия (32,8 на сто) смятат риска, свързан с епидемията, за преувеличен или виждат в нея измислица на заинтересовани лица, показва анкета на московското Висше училище за икономика, чиито данни цитира "Независимая газета".
Това показва, че независимо от мобилните връзки, интернет, Московската борса и т. н. голяма част от населението на Русия живее в Средновековието. "Щом не виждам нещо, значи го няма". За тези хора е по-лесно да повярват в чипирането и рептилоидите, отколкото в днешната руска реалност, коментира всекидневникът.
"Хората в Русия не вярват в коронавирусната заплаха, защото не вярват на властта", обяснява в заглавие "Свободная преса".
Страните по света постепенно смекчават антивирусните ограничения, съвзема се и политическият живот, констатира "Взгляд" в репортаж от кръгла маса в Русия под наслов "Излизане от пандемията. Завръщане към изборите".
Проблемът за дистанционното гласуване ще е крайно важен за предстоящите избори в САЩ и ЕС, изтъкнал политологът Глеб Кузнецов. Руските избиратели пък явно няма "да изчакат вкъщи" нито предстоящия вот за промени в конституцията, нито местните избори наесен, сочат анкети според участниците. Властите и обществениците в Русия трябва предварително да обяснят, че при гласуването ще се спазват изцяло всички санитарни мерки, подчертал аналитикът Борис Макаренко.
Руската ЦИК одобри вчера препоръките на здравните власти за вота по конституционните промени, пише "Комерсант". В условията на епидемия гласуването може да трае няколко дни, за да се избегне струпването на много хора в секциите, се казва в приетия документ. Описвайки препоръчаните предпазни мерки по време на изборите, вестникът отбелязва например, че комисиите ще бъдат снабдени от властите със защитни средства, а наблюдателите ще си купуват маски сами.
Въпреки антивирусните рестрикции в Русия се съживява протестната дейност. Властите обаче съзряха в единичните протести нарушение на карантинните норми, констатира "Комерсант" в друг материал.
Изданието припомня делото срещу журналиста Иван Голунов, арестуван през юни в Москва като наркодилър, впоследствие оправдан и освободен. Арестът на журналиста Иля Азар, осъден на 15 дни затвор за обикновен единичен протест, предизвика в четвъртък "опашки" от единично протестиращи в Москва и Санкт Петербург - това напомня реакциите след задържането на Голунов миналата година. Подкрепилите Иля Азар също бяха задържани от полицията, но привържениците му смятат да застанат "на опашка" и днес, се казва в материала.
Политолози заявяват пред "Комерсант", че руското вътрешно министерство "не си е взело поуки от миналата година", и припомнят, че делото срещу Голунов предизвика мащабни протести около местните избори в Москва. Същото може да се повтори и на предстоящия вот за поправки в конституцията, предупреждават експертите.
Руските власти обявиха война на журналистите - за втори път след делото срещу Голунов. Този път взеха за съюзник коронавируса, пише "Новая газета".
Освен Азар, специален кореспондент на "Новая газета", бил арестуван и друг активист - Виктор Немитов, протестирал също като него срещу криминалното преследване на правозащитника Владимир Воронцов, обвинен в изнудване.
"Арестувайки журналист, властите де факто обявиха война на хората от нашата професия. Няма как да избегнем това предизвикателство - никой не се кани доброволно да признае на Кремъл (властта? или силовите структури?) правото да хвърля хора зад решетките, защото изразяват гражданската си позиция", заявява опозиционният вестник.