Проф. Червенякова: Лекувахме пациенти с COVID-19, но с отрицателни PCR тестове

28.05.2020 18:09
Проф. Татяна Червенякова КАДЪР: Би Ти Ви

Над 130 души с COVID-19 са лекувани в столичната Инфекциозна болница. Това каза в „Лице в лице“ по Би Ти Ви директорът на лечебното заведение проф. Татяна Червенякова и допълни, че от тях 40 са били с положителна PCR реакция.

„Това не означава, че те не са с COVID-19. В Инфекциозна болница постъпват средно тежки и тежки форми и такива, които се нуждаят от интензивно наблюдение. Що се касае, че не всички са били положителни на PCR, тази диагноза се поставя и на базата на епидемиогични данни, клинични симптоми и рентгенов образ“, уточни проф. Червенякова.

По думите ѝ клиничните симптоми на заразените с коронавирус си приличат, но задухът отличава COVID инфекцията от другите респираторни заболявания. „В момента навлизат летните вируси, които също засягат дихателната система. Голяма част от тях са негативни за коронавирус“, добави директорът на столичната Инфекциозна болница.

Медикът посочи, че няма място за паника при втора вълна от COVID-19 – лечебните заведения са подготвени, а лекарите вече бързо се ориентират като срещнат коронавирусна инфекция. Тя препоръча на пациентите да се доверят на здравната система.

„Едва 15% са тежките случаи, при едва 5% се стига до интензивно лечение. При тежките форми се направиха много програми, които определят терапевтичните режими“, каза проф. Червенякова и допълни, че различните насоки за предпазване от инфекцията са, защото вирусът е нов и медиците се учат в движение.

Тя посочи, че е твърде рано да се коментира дали се изгражда имунитет към коронавируса, както и да се отхвърля напълно лечението с хидроксихлорохин заради страничните ефекти при сърдечноболните пациенти.

„В България има опит при лечението с този медикамент и има положителен ефект от този препарат. Тук въпросът е, че трябва да се следи плазмената концентрация на препарата и да се дозира индивидуално“, каза проф. Червенякова.

Директорът на столичната Инфекциозна болница заяви, че не е един факторът за по-ниската заболеваемост в България. „Има и климатични особености – влажност, слънце, има и БЦЖ ваксина, има и генетична предразположеност на имунната система“, добави тя.

Други от От страната и света

Валяк блъсна кола в столичния кв. "Драгалевци"

Валяк, асфалтирал общинска улица, удари кола в квартал "Драгалевци". На място има полиция.  Проблемът с машината обаче не е от сега. Местните съобщават

С 5000 лв. от благотворителен концерт купуват народни носии за талантливи деца в Бургас

Инициативата е на сдружение "Мисия Будители" и СУ "Добри Чинтулов С 5000 лв., събрани на благотворителен концерт в Бургас, ще бъдат закупени народни носии за талантливи ученици от СУ "Добри Чинтулов"

Българин и колумбийка открили сезона на браковете в Добрич тази година

През миналата 2024 година в Обредния дом в Добрич са проведени 327 радостни ритуала, съобщиха от местната общинска администрация. Оттам допълват, че 188 са били ритуалите

В Самоковско отбелязват свети Атанасий около свещен каменен кръст

Жителите на самоковското село Доспей се събраха в двора на селска къща, за да отбележат паметта на свети Атанасий Велики. В двора на къщата има свещен каменен кръст. Той е там от векове, предава БТА

Басарбово отпразнува Бабинден с традиционни обичаи и признание към акушерите

Жителите на село Басарбово отбелязаха днес Деня на родилната помощ – Бабинден по стар стил. Празникът, организиран от Народно читалище „Св. Димитър Басарбовски – 1902", събра десетки жители и гости

>