Висшият съдебен съвет прие докладите на съдебната власт

28.05.2020 16:32
ВСС Снимка: Архив

Пленумът на Висшия съдебен съвет, на основание чл. 30, ал. 2, т. 4 от ЗСВ изслуша председателя на Върховния административен съд – Георги Чолаков, председателя на Върховния касационен съд – Лозан Панов, главния инспектор на ИВСС - Теодора Точкова и главния прокурор на Република България - Иван Гешев, и прие годишните доклади на органите на съдебната власт, както следва:

- доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2019 г.;

- доклад за прилагането на закона и за дейността на съдилищата през 2019 г.;

- доклад за дейността на Висшия съдебен съвет за 2019 г.;

- доклад за дейността на Инспектората към ВСС за 2019 г.

- доклад за прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и на разследващите органи през 2019 г.;

Пленумът на ВСС, на основание чл. 30, ал. 2, т. 11 от ЗСВ ще внесе в Народното събрание годишните доклади.

По отношение дейността на административните съдилища, в доклада са представени основно данните за Върховния административен съд, като тези за административните съдилища са в съкратен вид, с поставен акцент върху кадровото им обезпечаване, движението на делата, натовареността на съдиите и съществуващия сграден фонд. Представени са новите моменти в правораздаването, след промените в АПК, и резултата от дейността на създаденото във ВАС звено за анализи и тълкувателна дейност. Обърнато е внимание, че българското административно правосъдие традиционно е сред водещите правораздавателни системи в Европа, като по показателя бързина на разглеждане на административно дело на всички инстанции, България е на престижното второ място, след Швейцария в Информационното табло за резултатите в областта на правосъдието за 2019 г. в държавите-членки на Европейския съюз.

В доклада за дейността на ВКС и съдилищата са обобщени основните тенденции, базирани на статистическите данни за постъплението, образуването и движението на делата, кадровата обезпеченост и натовареността на съдиите, както и други сериозни въпроси, отразени в годишните доклади, изготвени от председателите на ВКС и на апелативните съдилища. Отчетено, е че поради обявеното извънредно положение в страната заради коронавирусната инфекция, е препятствано своевременното обсъждане и приемане на всички доклади от съответните общи събрания на съдиите, респ. от Пленума на ВКС, както и адекватното им представяне пред обществеността. Посочени са проблемите с бавното преодоляване на неравномерната натовареност на съдилищата в страната, констатираното неравномерно натоварване на определени съдии при случайното разпределение на делата, увеличаването на делата с висока фактическа и правна сложност, оптимизирането на съдебната карта на военните съдилища, изготвянето и изпращането на становища от ВКС по различни законопроекти; отправеното искане до Конституционния съд във връзка с промените в ЗСВ.

Във връзка с представения доклад и обсъждането му в Народното събрание, министърът на правосъдието Данаил Кирилов поиска да му бъде предоставена справка за командированите съдии през 2019 г. с уточняване броят на членуващите в Съюза на съдиите в България.

Докладът на ВСС включва обща информация за правомощията на пленума и колегиите, както и подробните отчети за дейността на постоянните комисии, които осигуряват оперативната работа по осъществяване на отделните правомощия. Представени са данни за управлението и администрирането на съдебната власт в областа на човешките ресурси, натовареността на съдиите, прокурорите и следователите, кадровата и конкурсната дейност, оптимизирането и модернизирането на съдебната администрация, бюджета на съдебната власт и съдебните сгради, електронното правосъдие и развитие. Отчетено е повишаването на ефективността на етичната регулация и дисциплинарния процес; международната дейност на ВСС и Съвета за координиране действията на органите на съдебната власт по участие в международни проекти и програми, както и напредъкът по изпълнение на Комуникационната стратегия на съдебната власт.

Докладът на ИВСС съдържа информация за извършени комплексни планови, тематични, контролни и инцидентни проверки в органите на съдебната власт; преписките, образувани по сигнали, жалби и молби; сигнали за законодателни промени и за уеднаквяване на съдебната практика; дейността на ИВСС за установяване нарушения на правото на разглеждане и решаване на делата в разумен срок; дейността по проверка на имуществените декларации на съдиите, прокурорите и следователите; проверки за почтеност и конфликт на интереси и за установяване на действия, които накърняват престижа на съдебната власт; и проверки, свързани с нарушаване на независимостта на магистратите и други.

Докладът за дейността на Прокуратурата и разследващите органи представя в резюме информацията от докладите на ВКП, ВАП, НСлС, Националното бюро на България в Евроджъст, Специализираната прокуратура, Апелативна специализирана прокуратура, Военно-окръжните прокуратури и Военно-апелативната прокуратура, и прокуратурите в страната с обща компетентност. В него са включени данните за регистрираните и разкритите престъпления посочени в докладите до главния прокурор за дейността на разследващите органи в Министерство на вътрешните работи, Министерство на отбраната, Министерство на финансите, както и изведените проблеми и предложения. Отчита се запазената трайна положителна тенденция на повишаване качеството на прокурорската работа и срочността на проверките и досъдебните производства; запазеният висок дял на решените преписки спрямо наблюдаваните, значителният ръст на подадените сигнали от контролни органи и на делата, образувани въз основа на тях. Отчетен е запазеният трайно висок дял на осъдените и санкционираните лица с влязъл в сила съдебен акт спрямо всички, на които е постановен окончателен съдебен акт, както и ръстът на разкриваемостта. Сред набелязаните приоритети за 2020 г. са мониторинг и подпомагане на процеса на окрупняване на районните прокуратури; запазване на достигнатото високо ниво на срочност на проверките по преписките и разследването по делата, утвърждаване на устойчивата тенденция за повишаване качеството на прокурорските актове в съответствие с КЗПЧОС; организационно и методическо осигуряване на взаимодействието с Европейската прокуратура и другите европейски и международни партньори.

Други от От страната и света

Ивайло Мирчев: Имаше смисъл от преговорите с ГЕРБ - този ВСС няма да избира

Имаше смисъл от преговорите с ГЕРБ - този ВСС няма да избира. Това заяви в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.  "Не е бил Росен Желязков препъни камъка

Планински спасители помогнали на пострадал скиор в Пирин и мъж с инфаркт на Витоша

Планински спасители са оказали помощ на двама души през изминалото денонощие, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския червен кръст

60 пожара загасени в страната през изминалото денонощие, няма пострадали и загинали

Общо 60 пожара са ликвидирани през последното денонощие от противопожарните служби в страната, съобщава на сайта си Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ на МВР

Петков отвръща на Пеевски: България видя как го слагам на мястото му

Цяла България видя как слагам Пеевски на мястото му. И това не му е за първи път. Може би загубата на втори главен прокурор не му се отразява добре. Така съпредседателят на „Продължаваме промяната"

Столичната община увеличава автобусите до Витоша

Столичната община пуска допълнителни автобуси на градския транспорт с цел по-добър достъп на гражданите през зимния сезон до планината Витоша. Новата организация влиза в сила от 18 януари

>