Защитено жилище по швейцарско-италиански модел отваря врати в Панчарево

28.05.2019 09:53

Центърът осигурява денонощно наблюдение и рехабилитация за 25 души и дневни занимания с психолози и терапевти

- Социалната изолация задълбочава проблемите на хората с психични страдания

- От тревожни разстройства у нас страдат 11.4%, а от разстройства на настроението – 6.2%, сочат данни на МЗ

- Защитеното жилище се намира на брега на Панчаревското езеро

Уникално защитено жилище за пълнолетни хора с психични страдания отваря врати в Панчарево. То е създадено по швейцарско-италиански модел и е първото в България, в което се комбинират огромен брой услуги за нуждаещите се, различни медицински екипи и социални работници, уютна обстановка и местоположение, които благоприятстват лечението.

Защитеното жилище „Св. Рафаил“, което се намира край езерото, осигурява място за живеене на 25 души с психични страдания, а в сградата функционира още Дневен център и Център за социална рехабилитация и интеграция, които могат да се посещават през деня. Специалистите и терапевтите в „Св. Рафаил“ работят по утвърдена програма със социални и обучителни занимания, спортни дейности, творчески занимания, арттерапия и др.

Директор на дома е Мина Енева, психолог и ерготерапевт. Тя е създател на Сдружение Тацитус, който е специализиран в обучението и адаптацията на деца от аутистичния спектър. Тацитус обединява усилията на терапевти и родители на деца с аутизъм, каквато е и Мина Енева.

„Идеята ни беше да създадем защитена среда с професионална 24-часова грижа и навременна помощ за хората с психични страдания. Осигурени са отлични условия за терапия и рехабилитация, като целта ни е да помогнем на хората за реинтеграцията им в ежедневието и в обществото“, коментира Мина Енева. Според нея в България има много хора, които се нуждаят от подкрепа, но се притесняват да я потърсят. Социалната изолация и самотата през последните месеци оказват негативно влияние върху психичното здраве, но за хората с ментални страдания те могат да имат дългосрочни и сериозни последици.

В страната има няколко жилища от защитен тип за хора с психични разстройства, но нуждаещите се от извънболнична помощ са многократно повече. По данни на Министерство на здравеопазването българите най-често страдат от тревожни разстройства – 11.4% от населението, а от разстройства на настроението (депресии и афективни състояния) – 6.2%. Общо в световен мащаб над 450 млн. души по света имат психични разстройства, сочат данни на СЗО.

Други от От страната и света

Загиналите летци Дункин и Димитров са правили 24 пъти упражнението, което ги уби

24 пъти са направили упражнението при което се разбиха и загинаха пилотите Венцислав Дункин и Петко Димитров. Това обясни пред Би Ти Ви министърът на отбраната Атанас Запрянов

Малките фирми няма да внасят ДДС за това, което продават, ако оборотът им е под 166 хил. лева

Бонусът ще важи и при износ  за  ЕС, ако компанията не прескача прага от 100 000 евро  Още облекчения за големите компании, които работят у нас, предлага финансовото министерство

Божидар Божанов: В антикорупционните органи трябват политически неутрални лица, Бойко Рашков е депутат

От ПП-ДБ искаме оставката на Антон Славчев като шеф на антикорупционната комисия, а не тестваме мнозинства, каза за БНТ депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов

ДАНС: България няма нищо общо с пейджърите, взривени в Ливан и Сирия

В резултат на проверките, извършени от Държавна агенция „Национална сигурност", съвместно с Националната агенция по приходите, Министерството на вътрешните работи и Агенция „Митници"

Нападнатата бременна музикантка във Варна: Притесних се първо за детето

38-годишна бременна украинка е била нападната във Варна . Жената е изкарвала парите си като уличен музикант, когато мъж във видимо нетрезво състояние започва да я обижда, а след това я удря в лицето

>