"Национална сигурност" - хит сред кандидат-студентите

26.05.2020 14:54

Преподаватели са популярни юристи, политици и експерти

Безработицата сред завършилите е 1,7%

6790 студенти се обучават в професионално направление “Национална сигурност” към април 2019 г., сочат данните на най-новия рейтинг на висшите училища у нас.

Направлението

е осмо по

брой студенти

- след най-многобройните “Икономика”, “Администрация и управление”, “Педагогика”, “Медицина”, “Право”, “Комуникационна и компютърна техника” и “Информатика и компютърни науки”. Безработицата сред завършилите “Национална сигурност” е само 1,7%. Средният осигурителен доход за тях е 1290 лева.

“Национална сигурност” е хит сред кандидат-студентите напоследък. Тя се изучава в няколко държавни и частни учебни заведения в трите образователни направления - бакалавър, магистър и докторанти.

Голяма част от успешно завършилите се реализират в системата на МВР, полиция, Гранична полиция, военна полиция, държавните и частни служби за сигурност и безопасност.

Две висши училища в Пловдив подготвят кадри по национална сигурност. В ПУ “Паисий Хилендарски” от 2 г. има бакалавърска програма по тази специалност. Държавният прием е 20 места редовно и 20 – задочно, но кандидатите могат да запишат и платено обучение. Входът е с матури по математика, български или география или с изпити.

“Нашата идея е да даваме на страната аналитични специалисти със задълбочени познания в различни сфери, в това число био- и екологична сигурност”, казва деканът на Факултета по икономически и социални науки доц. Станимир Кабаиванов. Университетът работи съвместно с експерти от Израел, с които обменя опит.

Катедра “Политически науки и национална сигурност” се

оглавява от

бившата барета

от спецотряда

Алексей Петров

Частно училище обучава студенти по национална сигурност от 10 г. и е сред пионерите у нас в тази област.

На 29 май в Шумен научна степен “доктор на науките” ще защитава зам.-министърът на правосъдието проф. д-р Николай Проданов. Той ще е първият получил най-високата научна степен от Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”, който от тази година може да провежда процедура по защита на степен “доктор на науките” в професионалното направление “Национална сигурност”.

Приемът по тази специалност започва в Шуменския университет през 2005 г. За 15 години са завършили 256-има студенти в направление бакалавър, магистър и докторанти.

Гръбнакът на преподавателския състав са хабилитирани от бившето Военно училище в града, но факултетът е създал и свои кадри. Преподаватели са зам.-министърът проф. д-р Николай Проданов, професори и експерти по системи за защита, както и проф. д-р Христо Христов с 25- годишен стаж в областта.

Катедрата “Управление на системи за сигурност” поддържа системни взаимоотношения с над 16 държавни и бизнес организации в страната, в които студентите провеждат стажове.

От тях се привличат водещи експерти в учебния процес като Военната академия “Георги Стойков Раковски”, Института за космически изследвания и технологии към БАН, Главна дирекция “Охрана” към Министерството на правосъдието, АЕЦ “Козлодуй”, Центъра за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия и др.

В Югозападния университет “Неофит Рилски” в Благоевград от години се обучават студенти по специалност “Национална сигурност”. Има бакалавърска и магистърска програма. Специалността е акредитирана до 2023 г. Обучението се извършва в Правно-историческия факултет.

Сред преподавателите са известни имена в юридическите среди. Бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков води лекциите по “Правен режим на разузнавателните служби на България”. Бившият служебен премиер през 2014 г. проф. д-р

Георги Близнашки

преподава

“Конституционни

основи на

извънредното

положение”

Лекции по конституционно право чете доц. Снежана Ботушарова. Тя бе народен представител от СДС в Седмото велико народно събрание и в 36-ото народно събрание. До 2008 г. е съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Била е съдия в съда за военни престъпления на съда в Босна и Херцеговина, а от 2009 до 2018 г. е конституционен съдия в Косово.

Във Варна обучението в сферата на сигурността във Варненския свободен университет “Черноризец Храбър” започва през 1995 г. Вече 25 г. катедра “Сигурност и безопасност” привлича водещи учени и преподаватели в областта на сигурността и правото - проф. д-р Петър Христов, ректор на вуза и създател на специалностите “Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред” и “Защита на националната сигурност”, проф. Йонко Кунчев, декан на Юридическия факултет на ВСУ, проф. Лазар Груев - от 2007 до 2014 г. той бе председател на ВКС, и др.

Обучението се провежда в акредитирани бакалавърски и магистърски специалности. Студентите се обучават в специализираните кабинети “Криминалистика и съдебни експертизи” и “Тактика и методика на разследването”, които са оборудвани със съвременни технически средства и учебни материали.

Други от От страната и света

Протестиращи се събраха пред президентството, искат да се подобри транспортът към Витоша

Протест под наслов "Да си върнем достъпа до Витоша" се проведе пред сградата на президентската институция. Граждани и планинари се събраха на мирна демонстрация с искане за подобряване и модернизация

Полицаи откриха и иззеха издирвана от Интерпол кола край Видин

Лек автомобил „Форд Мустанг“ с български транзитни регистрационни табели е бил установен във видинското село Буковец. Превозното средство е обект на издирване в Националната Шенгенска информационна

Новият министър на културата Мариан Бачев прие поста от своя предшественик Найден Тодоров

Новият министър на културата Мариан Бачев прие поста от своя предшественик Найден Тодоров. Двамата се срещнаха в сградата на Министерството на културата, заедно с голяма част от екипа на ведомството

Обществен съвет към кмета ще подпомага опазването на културното наследство на Велико Търново

Сформиран е Общественият съвет за закрила на културно-историческото наследство на Велико Търново. Консултативният орган е създаден по инициатива на кмета на старата столица Даниел Панов и ще

Парламентът одобри програмен заем от 250 млн. евро

С 140 гласа "за", 32 "против" и 10 "въздържал се" депутатите приеха законопроект за ратифициране на Финансов договор между Република България и Европейската инвестиционна банка

>