"Гъндул": Румънският финансов министър сложи кръст на увеличението на пенсиите от септември
Румънският финансов министър Флорин Къцу сложи кръст на увеличението на пенсиите от 1 септември и погреба надеждите на милиони румънци, пише днес в. "Гъндул".
Увеличението от 40 процента на пенсиите в страната се очакваше от 1 септември, но гласовете, които дават да се разбере, че пенсионният закон няма да бъде приложен тази година, се увеличават, отбелязва изданието, предава БТА,
Средната пенсия в Румъния е 1265 леи (512 лв.), а минималната е 704 леи (284 лв.). В края на миналата година 5,146 милиона румънци са получавали пенсии от държавата.
Финансовият министър Флорин Къцу заяви, че т.нар. "Закон Олгуца Василеску" - по името на неговия вносител - бившият министър на труда в правителството на Социалдемократическата партия, създава проблеми с бюджетната устойчивост през следващите две години. Финансовият министър посочи, че според международните финансови институции и кредитните агенции този закон представлява огромен риск за "здравето" на румънската икономика.
"Ясно е, че този пенсионен закон създава проблеми за устойчивостта на бюджета не само за 2020 г., но и за 2021 г. и 2022 г! Само за 2020 г. означава 10 милиарда леи за бюджета, плюс 30 милиарда леи през 2021 г. - пари, които не съществуват, и трябва да бъдат взети назаем. И стабилността на бюджета ще подлежи на преговори с международните институции, с инвеститорите", заяви Флорин Къцу.
Европейската комисия предупреди Букурещ, че рисковете за фискалната устойчивост продължават да нарастват заради последиците от пандемията от Ковид-19 върху икономическата активност и необходимото фискално усилие за намаляването им. Според ЕК бюджетният дефицит на Румъния през 2020 г. ще възлезе на 9,2 процента от брутния вътрешен продукт и на 11,4 на сто през 2021 г. Публичният дълг се очаква да скочи на 46,2 процента през 2020 г., според документ на Европейската комисия, цитиран от румънските медии.
Изпълнителният орган на ЕС припомня, че пенсиите в Румъния са били увеличени с 15 процента през септември 2019 г. след приемането на пенсионния закон през лятото на същата година и е следвало да нараснат с 40 процента от септември 2020 г., а след това да бъдат преизчислени през септември 2021 г. По този начин обаче разходите за пенсии ще нараснат съществено в периода 2020-2022 г., алармира Европейската комисия.