54 000 лв. даде парламентът за дезинфекция и маски

25.05.2020 20:45 Лиляна Клисурова
Парламентарната трибуна се дезинфекцира на всеки час, а депутатите стоят с маски в пленарната зала.

Пръскани са двете сгради, както и колите. Отчетът е до 30 април, парите са от бюджета на НС

54 243 лева е изхарчило Народното събрание във връзка с мерките, предприети за предотвратяване разпространението на COVID-19. Това става ясно от отчет за направените разходи към 30 април, публикуван на сайта на парламента.

Сумата е дадена за дезинфекция на двете сгради на НС - основната и бившия Партиен дом, както и за автопарка на депутатите. Купени са и маски, ръкавици и очила за депутатите и служителите на парламента. Парите се от бюджета на Народното събрание.

Строгите мерки за опазване здравето на депутатите бяха въведени след 31 март, когато стана ясно, че д-р Хасан Адемов от ДПС е заразен с коронавирус. Още на следващия ден всички депутати баха подложени на PCR тестове, като положителните проби се оказаха още две - на шефката на ПГ на ГЕРБ и на здравната комисия д-р Даниела Дариткова и колежката ѝ Даниела Малешкова.

След това парламентът заработи в режим на извънредно положение, като се събираше извънредно за конкретни закони. Сградите бяха дезинфекцирани и се въведоха строги мерки в тях. Дезинфектанти бяха поставени на входовете на пленарната зала, а на всеки от депутатите бяха раздадени маски и ръкавици. Много обаче не ги ползваха, което нееднократно предизвика и разправии, и комични ситуации.

На всеки час се прави дезинфекция на парламентарната трибуна. Микрофоните се почистват и при поискване от депутат, ако дискусията е предизвикала силно разгорещяване на колегите му, говорили преди него.

По време на извънредното положение бяха въведени и извънредни мерки за работа в пленарната зала. Законите се обсъждаха с редуцирано присъствие - основно на членовете на ресорните комисии и на депутати, които следят съответната тема.

Гласуването на текстовете ставаше чак 30 минути след края на обсъждането на последния от проектозаконите. Вотът се провеждаше на два пъти, като депутатите влизаха в пленарната зала на групи, за да са далеч един от друг.

Гласуването ставаше и без пръстов отпечатък. Той е част от електронната система за гласуване, за да няма вот с чужди карти, но бе спрян за извънредното положение. Не бе пуснат и след прекратяването му, за да може тези депутати, които желаят, да продължат да използват ръкавици.

Все още остава забранен достъпът до сградата на Народното събрание на посетителски групи.

Други от От страната и света

Калоян Паргов: Младежкото обединение ще има ключова роля в оздравителния процес в БСП

Младежкото обединение ще има водеща и ключова роля в оздравителния процес, който ни предстои в БСП. Това написа във фейсбук Калоян Паргов, който участва в VII Отчетно-изборна конференция на

Изкуствен интелект смени Гери Стоянова, която озвучава GPS навигацията

Преди 10 години съвсем случайно в малко пернишко студио актрисата Гергана Стоянова записала емблематичните команди на Google Maps. Без въобще да подозира за какво става въпрос

Всички зеленчуци, с изключение на морковите, поскъпват на борсите у нас тази седмица

Повечето зеленчуци на борсите в страната поскъпват тази седмицата, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ)

Криптоиндустрията - инвестиционен ренесанс или надуване на поредния балон?

През последните две седмици криптопазарите буквално полудяха. Ден след победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ биткойнът започна да се изкачва по ценовата стълбица, за да достигне в петък

Голям празник е днес, църквата почита Света Екатерина

Св. вмчца Екатерина. Св. вмчк Меркурий Екатерина била красавица и получила блестящо образование. Обявила, че ще се омъжи само за човек, който я превъзхожда по богатство, красота и мъдрост

>